УКРАЇНА

11:24

24.04

Влада над пунктирною лінією

Влада над пунктирною лінією

0

Ситуація в Донбасі вже давно об’єктивно «переросла» ту стадію, коли її врегулювання  може бути здійснено шляхом прийняття нових законів або постанов

У вівторок, 17 березня, Верховна Рада України за активної участі Президента прийняла низку рішень, що стосуються Донбассу та які можна охарактеризувати як досить компромісні. Питання в тому, що сторонами, яких такий компроміс за задумом законодавців повинен би влаштувати, стали зарубіжні партнери України за «нормандським форматом», міжнародне співтовариство в цілому, патріотично налаштоване ядро виборців партій-учасниць коаліції, але не сам Донбас.

За великим рахунком, парламент, внісши зміни до закону «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах...», прийнявши постанову про межі цих самих районів, визнавши їх же тимчасово окупованими територіями та закликавши миротворчу місію, послав два сигнали. Перший (зовнішньополітичний) — про те, що Україна виконує Мінські угоди. Другий (для внутрішнього користування) — що держава жодним чином не відмовляється від Донбасу, і надалі докладатиме зусиль з його реінтеграції.

Прийняті нормативні акти були зустрінуті в багнети представниками самопроголошених республік — і в цьому немає нічого дивного. Адже на такій їхній реакції, судячи з усього, і будувався розрахунок влади. Як свідчать результати соціологічних опитувань, більшість українців вважають, що Донбас має залишитися частиною унітарної України — і обурення лідерів «ДНР» і «ЛНР» — своєрідний «знак якості» для цієї більшості: раз в самопроголошених республіках незадоволені прийнятими рішеннями, значить, рішення ідеологічно правильні. Але це все — не більше ніж політична тактика.

Найбільший же інтерес у стратегічному для країни плані представляє інший момент. За великим рахунком ми маємо справу з першою серйозною спробою визначити межі нової України не тільки та не стільки географічні, скільки межі між війною і миром, допустимим і неможливим.

В ході парламентської дискусії цю думку висловила Юлія Тимошенко: в тому дусі, що Рада окреслює нові кордони України, на що Володимир Гройсман не менш резонно заперечив: «Ми визначаємо території не для державного кордону, тому що державний кордон у нас єдиний... ми визначаємо території, які повинні реінтегрувати».

ПОЛІТИКИ СПІЗНЮЮТЬСЯ

Насправді, в цьому випадку праві обидвоє: і Гройсман, і Тимошенко. І обидвоє не договорюють. Бо кордон — термін політичний, політикам зручний і зрозумілий. «Ось тут, за лінією на карті, закінчується моя влада і моя відповідальність», — так сприймає кордон політик. І ще не факт, що його більше турбує: відсутність можливості панувати за пунктирною лінією або відсутність відповідальності і зобов’язань перед тими, хто за цією лінією залишився.

А ось «звичайні люди» кордон сприймають інакше — як і будь-який обмежувач їхньої вільної або викликаної життєвою необхідністю волі та активності.

Яку і де лінію розмежування не проведи — необхідність вступати в соціальні зв’язки з тими, хто за цією лінією залишився, виявиться сильнішою самих розмежувань. Реалії життя в Донбасі підтверджують це на кожному кроці. Потреба в товарах і грошах, навіть потреба в спілкуванні щодня змушують і змушували тисячі осіб переходити «лінію фронту», навіть в період активних бойових дій. Один із простих і очевидних прикладів — «пенсійний туризм». Сьогодні — це вже ціла індустрія, в яку найбільш химерним чином вплетено фіктивні прописки, куплені пропуски, ланцюжок посередників, «відсоток за ризик» тощо. У цій ситуації лінія розмежування — хоч у вигляді блокпостів і пропускних пунктів — неминуче перетворюється на корупційний ресурс. На карті провести її куди простіше, ніж обмежити соціальні зв’язки членів суспільства — тим більше, якщо від підтримання цих зв’язків залежить їх виживання.

Або приклад не менш разючий, докладно описаний у публікації на порталі Hubs: на територіях, підконтрольних самопроголошеним республікам залишилися сотні нотаріусів, які продовжують реалізовувати нотаріальні дії згідно з українським законодавством. За свої послуги вони стягують держмито. Що відбувається з цими грошима? «Ми повинні перераховувати 34 гривні за оформлення довіреності. Раніше ми зберігали ці гроші на своїх рахунках, потім перераховували Мін’юсту. Зараз — приблизно те ж саме, але беремо готівкою, а потім хто-небудь виїжджає за територію АТО і оплачує в банку», — розповідає один із них, який досі працює в Донецьку.

КОРДОН ДЛЯ КОЖНОГО

Проблема розмежування (мир — війна, жорстке регулювання — самоврядування), видається ще більш складною, якщо згадати, що в конфлікт на сході України так чи інакше залучено практично всю країну. Від його наслідків немає «броні»: повістка у військкомат або нові сусіди з числа вимушених переселенців можуть стати «особистим кордоном», через який реальність війни вторгається в мирне життя кожного. Трагічний інцидент у Костянтинівці — підтвердження того. ДТП за участю п’яного водія, спроби самосуду на місці події — все це явища для України, м’яко кажучи, не нові. Але винуватцем аварії був військовий, «знаряддям вбивства» — бронетехніка, і Костянтинівка, що до того вважалася місцем відносно спокійним (до зони бойових дій — десятки кілометрів), сама перетворилася на гарячу точку: можна сказати, що лінія фронту раптово перемістилася на ці десятки кілометрів у тил.

А тепер уявімо собі, що в будь-якому райцентрі навіть за сотні кілометрів від Донбасу станеться щось, що нагадує події 2013 року у Врадіївці (ситуація екстраординарна, але, на жаль, не фантастична): злочин, вчинений представником влади, масове обурення, бунт, спроба самосуду. Чи будуть ці події пов’язані зі спробами «спеціально розгойдати ситуацію», «зіграти на руку агресорам» тощо? Відповідь на ці питання, швидше, позитивна — умовна лінія протистояння може бути проведена взагалі в будь-якій точці України тому, що владі вигідно представити будь-який конфлікт за її участі через призму «ворожих підступів». Не дарма ж «третій Майдан» перетворився на стійку страшилку, повторювану доречно і не дуже.

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus