УКРАЇНА

18:42

25.06

Влада

Титанові муки

0

Період виборів в Україні – пора гаряча і, як всякий період перемін, – золотий час для охочих заробити не тільки в передвиборчих штабах.

У такі періоди державний сектор стратегічних підприємств, які не виставлені на приватизацію, виявляється нібито в тіні, стаючи ласим шматком для різномастих «стратегічних» інвесторів, чиї наміри не завжди збігаються з державними інтересами. Найнебезпечніше в таких схемах – можливість втрати державою найбільш ліквідних активів, що буде реалізовано під слоганом уряду про збільшення залучення інвестицій в Україну.

Гонка за лідером

Одним з таких підприємств є кримський ДАК «Титан» - лідер з виробництва діоксиду титану. Протягом минулого року ДАК «Титан» вів досить активну роботу як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках. Нагадаємо, що підприємство є одним з найбільших виробників діоксиду титану не тільки в Україні, але й на теренах колишнього СРСР. У 2003 році «Титан» збільшив виробництво двоокису титану порівняно з 2002 роком на 38,1%, або на 15,449 тис. тонн, до 56,023 тис. тонн, сірчаної кислоти - на 61,4%, або на 116,2 тис. тонн, до 305,5 тис. тонн, амофосу - на 149,8 %, або на 16,403 тис. тонн, до 27,353 тис. тонн.

Однак, залишаючись цілком у державній власності, підприємство практично не мало можливості залучати кошти для технічного оновлення основних виробничих фондів. Тим більше що діоксид титану є стратегічною сировиною для більшості галузей вітчизняної промисловості і використовується у виробництві лаків, фарб, паперу, пластмас і т. ін.

Наприкінці минулого – на початку поточного року за можливість створення СП на базі ДАК «Титан» розгорнулася справжня боротьба. Одним з найбільш активних претендентів на місце «стратегічного» партнера була британська компанія «Peter Hambro Mining». 26 січня генеральний директор ДАК «Титан» Євген Дмитрієв на прес-конференції заявив про створення СП із британською Occidental Titanium Company Ltd (ОТС), онукою «Peter Hambro Mining». За словами керівника «Титану», спільне підприємство повинне було залучити протягом 5 років порядку 100 млн. дол. інвестицій на розвиток виробничої інфраструктури ДАК.

Незважаючи на майже титанічні зусилля представників кримського уряду і деяких чиновників Кабміну, цей прожект, на щастя, не був реалізований. З однієї причини – компанія «РНМ» була створена за участю російського ВАТ «Токур-Золото», яке посіло 14-е місце в «рейтингу» фінансових пірамід Росії. За даними журналу «Профіль», компанією «Токур-Золото» було зібрано, не забезпечено дивідендами і не повернуто $4,3 млн. Також не була повернута позика, взята в «Інкомбанку» за договором від 7 грудня 1993 р. у сумі 4,0 млн. дол. США. Не найліпша, скажемо так, кредитна історія в акціонерів потенційного партнера провідного українського підприємства. Відразу зазначимо, що деякі аналітики помилково відносять компанію “Peter Hambro Mining” до групи Societe General. Вони плутають її з компанією Hambros, яка входить, до всього, не в Societe General, а в офшорну дочку цього банку. Незважаючи на потужну PR-кампанію, розгорнуту в підтримку майбутнього СП, після втручання компетентних органів створення СП спустили на гальмах.

Хто на новака?

Затишшя тривало недовго, оскільки, які б корпоративні розборки не розгорталися довкола ДАК «Титан», його потреба в залученні інвестицій і модернізації виробництва залишалася нагальною проблемою уряду. Відтак в липні поточного року з’явився Указ Президента «Про заходи із забезпечення розвитку виробництва двоокису титану і підвищення ефективності використання виробничих потужностей підприємств з видобутку ільменітової руди». Згідно з документом, Міністерство промислової політики України повинно було у двотижневий термін передати Фонду державного майна України 100 відсотків акцій державної акціонерної компанії «Титан». Також Фонду держмайна будуть передані Вольногорський гірничо-металургійний комбінат, Іршанський державний гірничо-збагачувальний комбінат та інші активи Державної акціонерної компанії «Українські поліметали».

Безумовно, після об’єднання активів видобувних і переробних підприємств ДАК «Титан» стає ще більш привабливим об’єктом для іноземного інвестора, ніж торік. До слова, останнього не треба було довго чекати – ще до появи президентського указу він розпочав активні переговори з потенційними учасниками державної корпорації. Зокрема з різницею в три тижні голова уряду Криму (29 квітня) і Житомирської області (17травня) клопочуться перед Президентом і Прем’єром про створення СП ДАК «Титан» і Іршанського ГЗК з одним і тим самим партнером – німецькою фірмою RSI Erste Beteiligungsgesellschaft mbН.

За інформацією джерел у Німеччині, компанія не входить в жоден рейтинг Німеччини, і знайти її дані вдалося лише в одному місці – Гамбурзькій реєстраційній палаті, яка фіксує приватних підприємців.

Ще одним цікавим моментом є той факт, що компанія, яка має наприкінці назви добавку «mb», є нічим іншим як товариством з обмеженою відповідальністю. А це, у свою чергу, означає, що вона просто не має акцій і, отже, не котирується на фондовому ринку – ні на основному, ні на альтернативному. Таким чином, кошти, які вона залучає, не капіталізовані, тобто не є капіталом у повному розумінні цього слова. ВАТ або ЗАТ відповідають за угоду або кредит своїм капіталом, вираженим в акціях. RSI, зважаючи на відсутність капіталу і акцій, а також обмеженість відповідальності, несе відповідальність тільки в рамках статутного капіталу (фонду), який становить 25 тис. євро.

За оцінками міжнародного технічного аудиту, для того, щоб збільшити випуск діоксиду титану з 60 тис. тонн до 120 тис. тонн, кримському «Титану» необхідно 110 млн. дол. інвестицій. Відповідно до намірів уряду півострова, ці інвестиції мав вкласти німецький інвестор, створивши СП у формі ЗАТ. За словами міністра економіки Криму Володимира Куліша, Президент Леонід Кучма погодився з рекомендацією уряду Криму про залучення RSI Erste Beteiligungsgeselschaft; mbН як партнера створюваної на базі «Титану» компанії.

У пошуках альтернативи

Схоже, що після провалу угоди із британським інвестором деякі зацікавлені українські особи зробили відповідні висновки. Щоб уникнути судових позовів, ми відразу зазначимо, що це є лише журналістським припущенням, у рамках якого нам випадає зробити нижченаведені висновки.

По-перше, ті, хто уважно стежить за подіями довкола ДАК «Титан», досить добре інформовані, що крім західних пропозицій керівництво компанії одержувало пропозиції і від російського бізнесу. Зокрема, до компанії давно придивляється російський бізнесмен Віктор Вексельберг («Альфа-груп», «Ренова»). Підконтрольна йому компанія СУАЛ (Сибірсько-уральська алюмінієва компанія) створила в Україні своє дочірнє підприємство ТАКО (Титаново-апатитова компанія) і незабаром почне розробку Федорівського в Житомирській і Носачівського в Черкаській області родовищ апатит-ільменітових руд, а також збудує новий завод з виробництва двоокису титану. Заради справедливості відзначимо, що всі пропозиції росіян мали виключно прозорі схеми і ніхто з представників дочірньої структури (Титано-апатитової компанії) не намагався реалізувати лобістські схеми через органи державної влади.

Крім цього слід зазначити, що рішення подібного роду, як правило, не приймаються в розпал президентської гонки, в усякому разі в Україні. Таким чином, можна припустити, що керівництво ДАК «Титан» навмисно ініціювало процес створення СП саме в цей період, розраховуючи, що, мовляв, не до нас буде урядовим чиновникам, а страховка на випадок обрання представників опозиції ніколи не завадить.

Експерти відзначають, що за останні кілька місяців ситуація з «Титаном» - скоріше закономірність, ніж виняток з правил. Особливо «добре» подібні агресивні дії, направлені на присвоєння держвласності, виглядають на тлі заяв прем’єра про необхідність збереження темпів приватизації без кивання на передвиборчу кампанію. «Ми повинні сьогодні значно прискорити динаміку економічного зростання. Це є основою для реалізації соціальних програм в країні і вирішення багатьох проблем», - заявив позаминулого тижня Віктор Янукович, коментуючи активну позицію Фонду держмайна в питанні приватизації держактивів. І хоча Прем’єр говорив про одне, а дії окремих керівників спрямовані на інше, хто розбиратиметься в нюансах, коли титанові муки стануть головним болем економіки під керівництвом вже нового Президента України?

Ігор Марко

Джерело: proUA

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus