УКРАЇНА

16:43

20.05

Влада

Сьогодні – 18 років з дня аварії на Чорнобильській АЕС

0

Сьогодні виповнюється 18 років з дня аварії на Чорнобильській АЕС – найбільшої техногенної катастрофи в історії людства. Тільки в Україні живе більше трьох мільйонів потерпілих від її наслідків.

Скорботні заходи почалися ще вночі. У Київській церкві Святого архангела Михаїла о першій годині попівночі почався поминальний молебень за загиблими на ЧАЕС. Президент Леонід Кучма покладе квіти до Меморіального знака на території церкви і пам’ятника «Воїнам Чорнобиля». Прем’єр-міністр Віктор Янукович візьме участь у відкритті лабораторного корпуса онкологічного центру. Ранком у різних містах країни почнуться мітинги, присвячені 18-й річниці Чорнобильської катастрофи.

Чорнобиль став одним з негативних і пізнаваних символів України і загрози атомних електростанцій.

26 квітня 1986 року о 1 год 24 хвилин у приміщенні четвертого енергоблоку при введенні його в плановий ремонт і проведенні випробування турбогенератора стався вибух і виникла пожежа, що перекинувся на дах третього енергоблоку.

У перебігу випробування турбогенератора, що вперше проводилося на діючій атомній станції, фахівці перевели реактор в аварійний режим і намагалися визначити можливості більш повного використання енергії генератора для власних потреб реактора.

У розсекречених депешах управління Комітету державної безпеки Української РСР відзначається, що випробування проводилися «без офіційного узгодження з проектною організацією» і з численними порушеннями регламенту співробітниками станції. У результаті вибуху була зруйнована покрівля четвертого і машинного залу.

Рівень радіації відразу після аварії на території станції складав 20-25 мікрорентген у секунду, що більш ніж у тисячу разів вище гранично припустимої норми.

У розташованому в декількох кілометрах від ЧАЕС місті Прип’ять з населенням близько 45 тисяч осіб, рівень радіації досяг 4-14 мікрорентгенів на секунду і перевищив припустиму для населеного пункту норму більш ніж у тисячу разів.

Спочатку виниклу пожежа почали гасити підрозділи пожежної частини атомної станції. Через якийсь час почали прибувати загони пожежної охорони з Прип’яті й інших міст Київської області. О 4.50 ранку пожежа була локалізована, а в 6.35 - цілком погашена.

Через добу урядова комісія прийняла рішення про необхідність евакуації жителів прилеглих населених пунктів. Усього були евакуйовано більше 100 тисяч осіб.

Для запобігання поширення радіоактивного пилу в зруйнований реактор з вертольотів скидали суміш піску, брому і свинцю. До кінця 1986 року над зруйнованим реактором був побудований саркофаг - так званий об’єкт «Укриття».

Також виникла погроза радіоактивного зараження Дніпра, звідкіля воду одержувала вся східна частина України. Щоб не допустити змиву пилу в ріку, що впадає в Дніпро, Прип’ять, літаки спеціально «розстрілювали» хмари над декількома областями, а уздовж ріки були побудовані бетонні огородження, що сьогодні знаходяться не в кращому стані.

Незважаючи на ці зусилля через дві доби після аварії рівень радіації в Прип’яті перевищував норму для населеного пункту більш ніж у 115 тисяч разів, а в зоні реактора - у 110 тисяч разів. Найбільш небезпечна 30-кілометрова зона - зона відчуження - була взята під особливий контроль.

Наслідки вибуху також відчули на собі жителі Білорусі і Росії. На Україні, за даними міністерства охорони здоров’я, постраждали жителі 2,3 тисячі міст і селищ у 12 областях країни. Станом на початок 2004 року під спостереженням лікарів перебували 2,3 мільйона осіб, серед яких 452 тисячі - діти.

Зараз рівень радіації на ЧАЕС у два рази нижчий контрольного рівня в 0,085 мілірентген на годину. Через 18 років у колись відселені пункти починають повертатися люди, у регіоні розвивається екстремальний туризм.

Закрита 15 грудня 2000 року Чорнобильська АЕС усе ще становить велику небезпеку для навколишнього середовища. Діючий саркофаг споруджувався в умовах високого рівня радіоактивності методом дистанційного монтажу. Основним завданням захисної споруди, термін гарантованої експлуатації якого минає в 2006 році, було недопущення поширення радіоактивного пилу за межі реактора.

Для перекладу «Укриття» в екологічно безпечний об’єкт було спроектовано новий саркофаг «Укриття-2» у формі арки. Він буде побудований поблизу четвертого енергоблоку, а потім його насунуть . Термін експлуатації нового саркофага повинен скласти 100 років. Вартість переведення енергоблоку в безпечну систему, у тому числі спорудження арки, становить $758 мільйонів. Фінансування робіт здійснюється за рахунок Міжнародного Чорнобильського фонду «Укриття» ($708 мільйонів) і уряду України ($50 мільйонів). Банком-оператором фінансування будівництва є Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР).

Очікується, що будівництво фундаменту нового саркофага буде почато в квітні 2006 року відразу після закінчення робіт зі стабілізації будівельних конструкцій існуючого об’єкта «Укриття». Планується, що монтаж нового саркофага буде почато у лютому 2008 року.

(За матеріалами РІА «Новини», «Факти, ICTV», ІТАР-ТАРС)

Джерело: proUA

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus