УКРАЇНА

20:42

21.06

Влада

Наобіцяйте діві юній...

0

Обіцяного, як кажуть росіяни, три роки чекають. У випадку з новим президентом це може бути й 5. Відтак, мабуть, все-таки варто викласти в Мережу “обіцянки”, щоб потім зрозуміти – чи не стали вони “цяцянками”.

У чому розходження?

Отже. Програма Петра Симоненка «З людьми і для людей», дотримуючи комуністичних традицій, головним ринковим механізмом визначає державу. Симоненко пропонує заборонити приватизацію великих об’єктів, ввести держмонополію на виробництво і торгівлю алкоголем. Окрім того - створити спеціальний орган виконавчої влади, який би «відповідав за ефективне використання державної влади». Що то за орган, зрозуміти складно, тим більше не ясно, навіщо тоді потрібен Кабінет Міністрів?

Програма Віктора Ющенка «Десять кроків назустріч людям» (можливо, найбільш докладна порівняно з іншими кандидатськими) розробляє в першу чергу соціальні питання: ліквідацію безробіття, зменшення кредитних ставок і т.д. Водночас досить дивними виглядають деякі пропозиції. Ющенко, приміром, пропонує повернутися до десятирічної шкільної освіти. Але ж перехід на 12-річну пов’язаний з інтеграцією української системи освіти в європейську.

У програмі Віктора Януковича «Працююча країна – надійне майбутнє» задекларовано величезну кількість майбутніх соціальних благ. Правда, боротьба з корупцією і розвиток армії туди не потрапили. До речі, несподівано з‘ясувалося, що програма чинного прем’єра – єдина, що має в назві помилку: в українській мові пасивні дієприкметники відсутні.

Анатолій Кінах вирішив обмежитися програмою партії промисловців і підприємців, усю суть якої можна звести до п’яти-шести декларативних пунктів типу: «необхідно заохочувати чесну працю» або «необхідно ліквідувати безробіття».

Ну а коли вже говорити про те, що спільного в програмах кандидатів, так це декларативність. Конкретики майже немає. При цьому найменш декларативною виглядає, мабуть, програма лідера КПУ, тим часом програма Віктора Януковича практично цілком складається з гасел.

Розвиток економіки

Багатими нас хочуть зробити усі кандидати. Але різними методами.

Лідер КПУ Петро Симоненко обіцяє інвентаризувати все майно країни, реприватизувати незаконно продані підприємства і націоналізувати підприємства, які мають загальнодержавне значення. Над ким занесено комуністичну десницю, лідер КПУ не уточнює. Крім цього Петро Миколайович пропонує замінити ПДВ на податок з обігу, позбутися податкової заборгованості і без надмірної скромності пропонує «ліквідувати тіньовий сектор економіки».

«Зменшити податки» - головний лейтмотив економічної частини програми Ющенка. За 5 років фонд оподатковування зарплати має скоротитися до 20% (зараз 42%), зате інвесторів з’явиться в 10 разів більше, ніж зараз. При цьому головні зусилля в розвитку економіки країни Віктор Ющенко пропонує спрямувати на очищення силових органів від корумпованих чиновників і підвищити ставки чесним професіоналам. Як відомо, податкова і міліція борються з корупцією в своїх органах від дня свого заснування, тому радує, що боротьба триватиме.

Віктор Янукович теж пропонує зменшити податки. Але на відміну від Віктора Ющенка він переймається податком на додану вартість і пропонує зменшити ПДВ до 12%. При цьому Віктор Федорович обіцяє, що «дух податкових перевірок» ґрунтуватиметься на дотриманні законів. Прем’єр також обіцяє «гармонізувати бухгалтерський і податковий облік» і закликав нас «бути ощадливими, забезпечити повний облік споживання води, газу і електроенергії».

Соціальні питання

Петро Симоненко вирішив не скромничати. Він пропонує збільшити середню зарплату до півтори тисячі гривень, мінімальна зарплата і пенсія будуть 792 грн. При цьому протягом п’яти років комуністи пропонують повернути всі втрачені вклади (понад сто мільярдів гривень). А ще з’явиться 1 млн. нових робочих місць. Відкіля все це візьметься – розшифровка відсутня.

Віктор Ющенко теж вирішив не розмінюватися на дрібниці і запропонував створити відразу 5 мільйонів нових робочих місць. Що стосується рівня зарплати, то конкретних цифр у програмі немає, говориться лише про те, що платити потрібно «гідну зарплату». Ющенко також обіцяє підвищити пенсії, відновити розвалену систему охорони здоров’я, повернути повагу до вчителя і пропонує не будувати нові державні приміщення, а всі гроші направляти на будівництво житла для малозабезпечених прошарків населення.

Дуже цікавий пункт програми Ющенка про демографічну ситуацію. Віктор Андрійович пропонує просто «зламати тенденцію скорочення чисельності населення України». Лідер «Нашої України» також пропонує повністю ліквідувати «дитячу безпритульність» і створити всі умови для того, щоб «родина, а не виховні установи, стала гармонійним середовищем для виховання дітей». Що мається на увазі, залишається загадкою.

Віктор Янукович, як і всі його конкуренти, обіцяє підвищити пенсії. Зарплати прем’єр пропонує підвищити у два – два з половиною рази, мінімальна зарплата нарешті досягне прожиткового мінімуму, а гривня буде надійно захищеною. Крім цього будуть ліквідовані диспропорції в пенсіях військовослужбовців, реалізується широкомасштабна програма будівництва соціального житла (втім, цей пункт практично ідентичний у всіх кандидатів) і нарешті будуть «створені умови для здорового способу життя». Якими будуть ці умови, залишається тільки здогадуватися.

Освіта і медицина

Розділ програми про освіту Петро Симоненко назвав «виховання коштує дорого, а невихованість дорожче». Щоб підвищити інтелектуальний рівень країни, лідер КПУ пропонує 3% ВВП направляти на академічну науку, вчені будуть одержувати в півтора разу більше. Особливу увагу компартія приділяє своєму головному форпостові – пролетаріату. Симоненко збирається відновити мережу ПТУ і обіцяє забезпечити петеушників підручниками і безкоштовними обідами. Цікаво, що загальноосвітні школи з програми випали. Петро Симоненко також пропонує переглянути зміст підручників і зробити його більш правдивим. При цьому комуністи не уточнюють, «правдивість» яких дисциплін їх не влаштовує. Можливо, навіть хімії.

Що стосується медицини, то вона, безумовно, буде безплатною, крім цього буде розроблена програма боротьби з найпоширенішими хворобами. В принципі така програма вже давно в країні є, але, зважаючи на все, вона, як і підручники, не влаштовує комуністів.

Віктор Ющенко обіцяє, що кожна дитина зможе здобути якісну освіту, а діти з малозабезпечених родин матимуть пріоритетне право на вступ до вузів. У який спосіб це право буде реалізоване, невідомо. Що стосується медицини, то вона буде доступною і, звичайно ж, якісною.

Віктор Янукович також пропонує забезпечити рівні можливості для здобуття освіти (про це говорять вже років з тридцять як мінімум), прем’єр збирається створити «нову сільську школу, комп’ютеризовану і добре забезпечену». Окрім цього він хоче повернути повагу до робочих професій тощо. Що стосується медицини, то держава буде її фінансувати і розвивати систему сімейних лікарів. Загалом, все як у всіх.

Зовнішня політика

Петро Симоненко обіцяє, що зовнішня політика буде проводитися «в ім’я людини». Україна зміцнюватиме суверенітет, залишиться нейтральною країною, яка не вступатиме ні в які блоки. Що стосується зв’язків з Росією, то КПУ пропонує «забезпечити повномасштабне функціонування Єдиного економічного простору». При цьому про російську мову в програмі не говориться.

Віктор Ющенко своє бачення зовнішньої політики виписав більш ніж ретельно. При цьому успіхи зовнішньої політики будуть оцінюватися виключно за рівнем зовнішніх інвестицій. Щодо відносин з Росією, то вони будуть «взаємовигідними, дружніми і стабільними».

Віктор Янукович про зовнішню політику у своїй програмі говорить мимохіть і заявляє, що «участь України в євроінтеграційних процесах і співробітництво з Росією будуть поглиблюватися».

Ну, от. Різницю відчуєте самі. Через рік можна буде звірити бажане з дійсним.

Тимур Карпенко

Джерело: proUA

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus