УКРАЇНА

20:11

22.06

Влада

Курницький – все...

0

Перед призначенням на посаду губернатора він обіймав посаду головного консультанта-інспектора відділу взаємодії з місцевими органами державної влади Управління взаємодії з центральними і місцевими органами державної влади Головного управління організаційно-кадрової роботи і взаємовідносин з регіонами Адміністрації Президента України.

Ураган, який пронісся кілька днів тому територією Тернопільської області, був лише прелюдією до справжнього урагану. Прибулий на місце трагедії прем‘єр-міністр Віктор Янукович заявив, що за недбалість у справі ліквідації наслідків катаклізму буде звільнений губернатор Тернопільської області Іван Курницький. До речі, сам губернатор у цей час перебував за межами області – у закордонному відрядженні. Як говорять обізнані люди, вирішив виїхати подалі від прем’єра, «що відриває голови і кінцівки» . Але напередодні Курницький – згідно з повідомленнями прес-служби облдержадміністрації – побував у Бережанському районі, який найбільше постраждав від стихії, і віддав необхідні розпорядження щодо ліквідації наслідків ураганних вітрів.

Швидше за все, ураган був лише приводом. А хмари над Іваном Івановичем Курницьким згущалися вже давно...

Курницький був призначений губернатором Тернопільської області у квітні 2002 року. Фактично саме з нього почалися перестановки в губернаторському корпусі після парламентських виборів 2002 року. До слова, призначених практично одночасно з Курницьким губернаторів Вінницької і Миколаївської області – Коцемира і Юрченка – не дуже давно теж замінили на їхніх посадах новими кадрами.

Жителям Тернопільської області Курницький був відомий як особистість досить одіозна: адже саме він в період розвалу Радянського Союзу очолював Кременецький райком КПУ. Потім Іван Іванович проявляв себе на різних чиновницьких посадах у Тернопільській області і Києві.

Перед призначенням на посаду губернатора він обіймав посаду головного консультанта-інспектора відділу взаємодії з місцевими органами державної влади Управління взаємодії з центральними і місцевими органами державної влади Головного управління організаційно-кадрової роботи і взаємовідносин з регіонами Адміністрації Президента України. На цю посаду Курницького призначили у травні 2000 року – тобто відразу після незабутнього референдуму. Подейкують, Кременецька райрада показала тоді найкращий результат у Тернопільській області за волевиявленням громадян. На роботу в Київ Курницького рекомендував, за наявною інформацією, його старий приятель Юрій Луців – на той час один з активістів партії «Демократичний союз», а раніше – голова Надвірнянської РДА...

Хто рекомендував Курницького на посаду губернатора – не відомо. Але відомо, що відразу після переходу на роботу до Києва, у травні 2000 року, Курницький став членом СДПУ (о). І хоча зараз Іван Іванович заперечує свою причетність до цієї партії, у місцевій тернопільській пресі проявилися ксерокопії членського квитка Івана Івановича...

За дивним збігом обставин перехід Курницького на роботу з Києва до Тернополя співпав з переходом Тернопільобленерго з рук Костянтина Григоришина у сферу впливу бізнес-середовища СДПУ (о). При цьому місцева преса мовчала. Згадую, як у травні 2002 року я їздив до Тернополя, зустрічався з журналістами, намагався докопатися до суті конфлікту. Усі як один представники навіть «типу опозиційних» ЗМІ говорили: «А воно нам треба – вплутуватися в ці конфлікти? Начальству видніше».

Але Курницький допустив дві серйозні помилки, чим викликав невдоволення своєю особою в середовищі тернопільських еліт і громадськості. По-перше, він почав формувати свою команду не на основі консенсусу, а на основі регіонального дисбалансу. Основні посади в його адміністрації посіли представники північної Тернопільщини (етнографічної частини Волині, яка відійшла за радянських часів до Тернопільської області). Сам Курницький – представник Кременецького району, його перший заступник, Володимир Гладун – представник сусіднього Лановецького району, ще один заступник, Неоніла Муссаярова – представниця Шумського району. Це не могло не викликати обурення тернопільчан, для яких представники північної Тернопільщини при владі – це майже те саме, що представники Донбасу при владі в Києві в очах більшості киян.

По-друге, Тернопільщина – це авангард антикомуністичних і антиросійських настроїв в Україні. Уявіть собі почуття рядового обивателя, готового кинутися з кулаками на захист Батьківщини від комуністичної загрози, побачивши в кріслі обласного керівника колишнього секретаря Кременецького райкому партії, у кріслі його заступника – колишнього першого секретаря Лановецького райкому тієї ж партії і т.д. Курницький зібрав в обладміністрації забагато «колишніх».

Додайте до цього те, що у своєму офіційному підписі під документами Іван Іванович демонстративно користувався російською «И» замість української «І» (охочі можуть глянути на факсиміле підпису Курницького на веб-сайті Тернопільської облдержадміністрації).

До речі, у жовтні минулого року Курницький став героєм скандалу. У місцеву пресу просочилася інформація про те, що Іван Іванович купив за рахунок обласного бюджету квартиру площею 267 кв. м. Сам Іван Іванович у заяві, опублікованій у місцевій газеті «Місто», заявив: «Чому ніхто не запитає, як Курницький півтора року жив в «Облавтодорі»? Що за керівник області, який живе майже на вокзалі? Хіба я не маю права на житло? Поширюють чутки, що хтось купив мені квартиру, або хтось подарував. Та ж ніхто нічого задурно не робить! І держава теж! Вона дала те, що належить мені відповідно до діючого законодавства і допустимих норм. Адже що це за виконавча влада, якщо її керівник живе на валізах? Ця квартира розміщена у невеликому будинку в Тернополі, над озером, на четвертому поверсі. Кажуть, що це справжні «хороми». Але хіба тільки в мене в тому будинку є квартира? Невже в Тернополі немає кращих котеджів? Зрештою, я керівник області, заробляю певні кошти, як і моя дружина, яка працює заступником голови правління страхової компанії «Укргаз». Мій син керує філією цієї компанії в Тернополі. Я знаю, що за сили запускають усіляку дезінформацію, щоб люди весь час перемивали мені кістки і говорили: «Дивись, який, ти бач, до чого дійшли? Йому будинок подарували»...Так от, реально є рішення сесії облради, відповідно до якого мені були виділені кошти на купівлю житла. І що виділили – те й маю».

Стає зрозумілим, що Курницьким місцеве населення було незадоволене і сприйняло інформацію про відставку Івана Івановича з полегшенням.

Слід також відзначити одну цікаву особливість області: тут досить сильним є вплив «Нашої України», зокрема депутата і бізнесмена Ярослава Джоджика. Саме він контролює значну частину області і значну частину політичних процесів в області. Ярослав Іванович фактично витиснув з області свого головного конкурента – Богдана Бойка (зареєстрованого, до речі, кандидатом у Президенти України). І Курницький не зміг нічого вдіяти з впливом Джоджика і зі структурами, близькими до Джоджика. Багато олії у вогонь підлила ситуація з убивством торік депутата облради і керівника фракції «Нашої України» в облраді Івана Гавдиди. Тоді ряд політиків звинуватили у вбивстві офіційну владу... І вже тоді стало зрозуміло: відставка Курницького – справа часу.

Янукович, відправляючи Курницького у відставку, багато в чому виграє. Курницький не був твердим керівником, здатним забезпечити Януковичу голоси виборців в області. Він не був і твердим соціал-демократом (відомо, що Курницький неодноразово зрікався членства в СДПУ (о). Тому серйозних конфліктів з Медведчуком з приводу відставки Івана Івановича не передбачається. Водночас Янукович може продемонструвати «сильну руку» і відставка Курницького може підвищити рейтинг самого Януковича в області. Янукович приїхав у Тернопіль як визволитель, хоч це й виглядає дивним. А ураган, який знищив 32 тис. га посівів пшениці і залишив без електрики 199 населених пунктів, - це лише привід.

Питання про те, хто ж стане новим губернатором, залишається відкритим. І тут можна припустити кілька сценаріїв розвитку ситуації. По-перше, варто врахувати, що Тернопільська область – одна з найбідніших, більше того, область досить складна в політичному і економічному плані.

Швидше за все, посада керівника області стане предметом торгів між Януковичем і представниками партій, що підтримали його у виборчій кампанії. Це – найменша ціна, яку Янукович може заплатити за союзницькі зобов’язання. Серед претендентів на область називають представників Народної аграрної партії, «Трудової України» і СДПУ (о). Але через брак гідної кандидатури в самій області прогнозується черговий приїзд «варяга» з Києва.

Розглядається версія про можливе повернення в Тернопіль Богдана Бойка – лідера «Руху за Єдність» і кандидата в Президенти. Однак це мало ймовірно – Богдан Федорович ще не зіграв свою роль перетягування голосів від ющенківського електорату. Або ж політтехнологи порахували інакше і сподіваються, що Бойко в Тернополі може зробити більше для Януковича, ніж у всеукраїнських масштабах?

Також реальною є версія, за якою Леонід Кучма не прийме прохання Януковича про відставку Курницького. Народ у Тернополі просто завиє, але це виття може перерости в конкретні голоси виборців, віддані восени за Януковича: адже він хотів як найкраще, він же хотів відправити Курницького у відставку, а йому не дали! Ось так у Галичині культивуватимуть міф про «гарного» Януковича і «поганого» Кучму і його оточення, яке не дає Януковичу розгорнутися.

У будь-якому випадку, Віктору Федоровичу варто було з’їздити в Тернопіль і зробити заяву про відставку Курницького. У результаті він виявився у виграші, і пару відсотків голосів тернопільчан він може вже додати до свого майбутнього результату.

Віталій Лановецький

Джерело: proUA

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus