УКРАЇНА

19:00

25.04

Влада

Новий менеджер Ющенка

0

14 червня зненацька для багатьох матеріалізувалась чутка, яка гуляє в довколаполітичних сферах більш ніж півроку. Олександр Зінченко очолив виборчу кампанію Віктора Ющенка.

Раніше неодноразово повідомляли про те, що Зінченко може очолити медіа-холдинг при Ющенкові або створити «Громадське телебачення» як складову медіа-кампанії Віктора Андрійовича. Проте відразу лунали голоси скептиків: «Та ні, Зінченко на такі дрібниці не буде розмінюватися. Якщо він і працюватиме з Ющенком, то це буде велика ставка. На другорядні ролі він не погодиться». Виявилося, що скептики були мали рацію: Зінченко не захотів розмінюватися на дрібниці і вирішив: або він очолює всю кампанію, або він узагалі не бере участі у всій цій мишачій метушні з назвою «просування месії в президенти» (зазвичай, у нас обидва слова – і «месія», і «президент» - прийнято писати з великої літери).

Ситуація цікава не тим, що виборчу кампанію буде очолювати саме Зінченко. Вона цікава тим, що Зінченко вдалося виграти боротьбу за цю посаду в цілого ряду кандидатів у фаворити і визнаних фаворитів Віктора Андрійовича. Пригадується американський анекдот. До якоїсь адвокатської контори «Джонсон, Джонсон, Джонсон і Сміт» приходить клієнт. «Здрастуйте. Я б хотів, щоб мою справу вів містер Сміт». – «Але чому саме Сміт?» - «Напевно, він дуже шустрий і пробивний парубійко, якщо зміг протиснутися в таку тісну компанію». Зінченку теж довелося протискуватися в тісну компанію.

Середовище Віктора Ющенка багато в чому вибудовано за тим самим принципом, що й оточення Леоніда Кучми. І хоча Ющенко заявляє, що далекий від фаворитизму, він у цьому сенсі трохи лукавить: є в нього фаворити, і при цьому не одне коло, а декілька. Ющенко дуже нагадує Леоніда Кучму у вибудовуванні відносин з цими самими фаворитами. Як результат – він діє за принципом «divide et impera» - поділяй і пануй. Фаворити розуміють, що поєднує їх один тільки чинник: жадоба влади, і при цьому вони бачать один лише спосіб прийти до цієї влади – в обозі Ющенка. Водночас вони затято ненавидять один одного й активно конкурують один з одним. Поговоріть з яким-небудь наближеним до Ющенка політиком або членом його штабу! Він вам стільки розповість про найближче оточення Месії! Жодному «темнику» стільки бруду не снилося.

На сьогодні навколо Ющенка утворилося кілька «Фан-клубів Віктора Ющенка», що діють за принципом «Наш Фан-клуб – найкращий, а всі решта– від лукавого». Кожен Фан-клуб – це свого роду бізнесово-політичне середовище, сформоване навколо одного або кількох людей, що входять до ближнього кола Ющенка. Таких середовищ можна нарахувати близько п’яти, і втілюються вони в образах Петра Порошенка, Євгена Червоненка, Романа Безсмертного, Олега Рибачука, Давида Жванії, Миколи Мартиненка та інших. Є й інше коло – коло людей, з якими Ющенко пов’язаний або особистою дружбою, або родинними зв’язками, або кумівством. За великим рахунком, система нагадує собою ту модель атома, що намалював у свій час Нільс Бор. Але фізики і хіміки стверджують: чим більше електронів обертаються навколо ядра, тим менш стабільним є атом. Модель атома «Ющенко» наблизилася до критичної оцінки, за якою закінчується стабільність і починається загроза напіврозпаду. Атом такої складності не може існувати ефективно.

Прихід Олександра Зінченка може докорінно змінити ситуацію. Оточення Ющенка завдяки волі та енергії Зінченка може значним чином змінитися. Штаб Ющенка до Зінченка і після, за моїм переконанням, буде відрізнятися так само, як штаб отамана Зеленого і штаб корпуса Січових Стрільців. В одному випадку – анархія і вольниця, в іншому – сувора дисципліна і дія законів воєнного часу.

Це неминуче призведе до появи незадоволених тим, як працює Зінченко. Стиль Зінченка зовсім відрізняється від стилю Ющенка і його оточення. Ющенко загравав зі своїм оточенням. Оточення грало за одному йому зрозумілими правилами. Зінченко, який пройшов школу ЦК ВЛКСМ (свого часу доріс на кар’єрних сходинках до другого секретаря ЦК), добре знає, «Що робити» і «Як реорганізувати рабкрін». Олександру Олексійовичу властиві діловитість і організаторські здібності. Те, як швидко й ефективно було налагоджено роботу основного пректу Зінченка, «Інтеру», - показово.

Крім того, у Зінченка традиційно хороші зв’язки з російським політикумом. Першу половину 90-их років Зінченко провів у Москві, де активно крутився в політичних і бізнесових колах . Призначення Зінченка керівником виборчої кампанії збіглося в часі з чотиригодинною розмовою Віктора Ющенка з послом Російської Федерації в Україні Віктором Чорномирдіним. Навряд чи Чорномирдін лобіював кандидатуру Зінченка. Просто ці два факти свідчать про те, що Ющенко почав шукати підтримку в середовищі російського істеблішменту і накреслив «російський вектор» (на доповнення до західного) діяльності свого політичного середовища.

Зінченко, якій розірвав стосунки із СДПУ (о), не проти того, щоб узяти реванш і нагадати старі образи. Він добре знає середовище соціал-демократів зсередини і знає схеми, за якими вони працюють. Оскільки СДПУ (о) є головним ворогом Ющенка і «Нашої України», Зінченко може запропонувати антисхеми, а також відповідні й попереджувальні ходи, що зможуть зруйнувати плани суперників Ющенка.

Крім того, присутність Зінченка в лавах «Нашої України» - це значне посилення позицій Ющенка і його команди у Верховній Раді. «Наша Україна» фактично одержує посаду віце-спікера і можливість часткового впливу на процес ухвалення рішень у парламенті.

Одне слово, від призначення Зінченка серйозно виграє Віктор Ющенко, але програє «Наша Україна» у цілому. Кількість ображених і незадоволених після приходу Зінченка різко збільшиться. Воно й не дивно. Але якщо я особисто донедавна сильно сумнівався в президентських перспективах Віктора Ющенка (насамперед через статичність, псевдотехнологічність і відверту тупість його команди), то зараз готовий повірити в те, що Ющенко – це серйозно. Політика – це така річ, у якій недостатньо мати високий рейтинг. Треба ще вміти цим рейтингом розпорядитися. Ні сам Ющенко, ні його колишнє оточення не знали, що робити і діяли імпульсивно, роблячи багато помилок. Зінченко знає, що варто робити і як проводити кампанію.

Але що ж натомість одержить Зінченко? Він одержить найменше. Чи може він сподіватися на те, що тепер «Наша Україна» зможе захистити його від спроби есдеків переглянути керівні посади в парламенті? Ні. Чи може він сподіватися, що Ющенко допоможе повернути йому «Інтер»? Ні. Чи може він сподіватися на повернення у фавор до Президента? Теж ні. Одним словом, Зінченко може на теперішньому етапі дати Віктору Ющенко значно більше, ніж одержати натомість. Для Зінченка очолити виборчу кампанію Ющенка – це працювати на перспективу, знаючи, що в нього немає права на помилку. Надто багато поставлено на кін. Практично все. При цьому – під шквалом критики, без прикритих тилів, постійно сварячись з оточенням Ющенка, намагаючись «шикувати» всіх і вся та вичищаючи авгієві стайні «Нашої України»...

Кость Бондаренко

Джерело: proUA

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus