УКРАЇНА

07:45

23.05

Влада

Надра підуть з молотка

0

Приватизація держмайна, судячи з останніх подій, є не єдиною сферою, де почалися спроби перерозподілу державних ресурсів. Так, останнім часом актуалізувалося питання більш ефективного, з погляду отримання прибутків, використання корисних копалин.

26 травня побачила світ постанова Кабміну, у якій встановлюється порядок продажу ліцензій на надрокористування в Україні на аукціонах.

Документ передбачає, що передача права на використання того або іншого родовища здійснюватиметься уповноваженим органом виконавчої влади з геологічного вивчення і забезпечення раціонального використання надр. На сьогодні під таке формулювання підпадає Держкомітет з природних ресурсів. Однак той факт, що цей орган виконавчої влади в документі не називається прямо, може свідчити про подальший перерозподіл повноважень на користь якоїсь новоствореної структури. Якщо це й трапиться, то тільки після перерозподілу сил після виборів 2004 року. Натепер Держкомітет з природних ресурсів стане саме тим органом, який за допомогою аукціону буде вирішувати, кому дістануться ті або інші родовища. Цікаво, що за 6 днів до появи даного документа Микола Злочевський, член СДПУ(о), якого Президент призначив на цю посаду ще наприкінці минулого року, нарешті склав депутатські повноваження. Цей факт досить показовий з огляду на кулуарну війну між представниками НДП і СДПУ(о) за контроль над використанням надр нашої країни. У цьому конфлікті есдеки перемогли, при чому зуміли розширити сферу впливу.

Дійсно, аукціон тільки у підручниках з економіки є найбільш відкритою і демократичною формою конкуренції на ринку. В Україні, як правило, схема аукціонів використовується із зовсім іншою метою. Так, у постанові прописано, що кваліфікаційні умови для покупців визначаються при проведенні кожного аукціону. Подібна норма може успішно використовуватися для виведення зі складу потенційних покупців невгодних фірм, місце яких займуть дві споріднені структури, серед яких і відбудеться „вибір без вибору”. Більше того, Кабмін вказує на можливість зменшення початкової вартості об’єкта до 50%, щоправда, при проведенні повторного аукціону. Зважаючи на глибоке взаємопроникнення інтересів влади і представників великого бізнесу, можна припустити, що аукціони на найбільш прибуткові родовища проходитимуть тільки з другого разу.

Отже, передбачуваний механізм продажу права користування українськими надрами швидше за все приведе до істотного перерозподілу ринку корисних копалин. Однак навряд чи цей перерозподіл значно вплине на всеукраїнську кон’юнктуру ринку вуглеводнів і гірничорудної продукції. Справа в тім, що в даному випадку йдеться не про перерозподіл ринку сировини, яка вже видобувається, а про використання законсервованих, нерозроблюваних або до кінця не розвіданих об’єктів. А що стосується видобутку руди або кам’яного вугілля, те дуже значна частина цієї сировини давно розвідана і в найбільш прибуткових місцях успішно розробляється і контролюється.

Подібна норма більше стосується видобутку вуглеводнів в Україні. З огляду на те, що в основних нафтогазоносних регіонах України - Східному і Західному - дуже високий ступінь виробленості первісних запасів, що по нафті становить 65%, а по газу 60%, у нафтовидобувних підприємств є великий інтерес до розроблення нових родовищ. Так, наприклад, нерозвідані перспективні запаси газу в Харківській області оцінюються у 800 млрд. кубометрів. Однак на сьогоднішній день, особливо в Східному регіоні, процвітає нелегальний видобуток вуглеводнів. Так, тільки в Полтавській області цей досить прибутковий вид бізнесу контролюють близько 25 злочинних угруповань. Зважаючи на бажання Кабміну максимально використовувати наявні ресурси з видобутку і переробки нафти, аж до створення ВІНК, можна прогнозувати, що в цій сфері незабаром почнеться тверде витиснення дрібних комерційних фірм і злочинних угруповань, місце яких займуть або «правильні» структури, або структурні підрозділи майбутнього ВІНК, якщо останній все ж таки буде створено. Подібний сценарій подій підтверджує недавня заява голови Координаційного комітету з боротьби з оргзлочинністю і корупцією при Президентові Тетяни Корнякової про неприпустимість безконтрольного використання надр. Таким чином, на сьогодні у цій сфері проведено своєрідну арт-підготовку, за якою, швидше за все, почнеться активний аукціонний процес.

Однак активна зацікавленість у розподілі надр пов’язана, найвірогідніше, не тільки із вказаними корисними копалинами. Україна має багато не до кінця розвіданих або не розроблюваних родовищ, що можуть зацікавити потенційного покупця: починаючи від гранітних родовищ Черкаської і Запорізької областей, покладів граната на Кіровоградщині і закінчуючи Вінницькими флюоритами. Зрозуміло, подібні родовища вимагають великих вкладень, однак все залежить від умов конкурсу і від ціни, яка може бути більш ніж прийнятною. Тому найближчим часом можна чекати підвищення активності не тільки ФДМ, але й уповноваженого органа з геологічного вивчення і забезпечення раціонального використання надр.

Аналітична група „Da Vinci AG”

Джерело: proUA

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus