УКРАЇНА

00:40

23.05

Влада

Мукачеве: перший крок до прямого президентського правління

0

Чим же може повернутися постанова Верховної Ради? Та тим, що тепер у Президента є вагомі аргументи для запровадження в Мукачевому прямого президентського правління.

Отже, епопея навколо виборів у Мукачевому набула свого продовження в стінах Верховної Ради. 12 травня український парламент заслухав інформацію представників силових відомств (щоправда, міністр внутрішніх справ Микола Білоконь у сесійній залі не з’явився, а замість себе послав свого заступника) про розслідування справ, пов’язаних з виборами міського голови міста Мукачевого Закарпатської області.

Як повідомлялося раніше, вибори в Мукачевому багатьма експертами розцінювалися як «безпрецедентні» - через численні порушення законодавства. Те, що сталося в маленькому закарпатському містечку, багато хто розцінив як «безмір». Парламент наприкінці квітня поставив питання про притягнення винних у мукачівських подіях до відповідальності.

Що ж отримали в підсумку? 241 народний депутат проголосував за документ, рекомендуючи Генпрокуратурі опротестувати результати виборів у Мукачевому. Але є один нюанс: ця постанова має радше рекомендаційний характер, оскільки Генеральна прокуратура не залежить від постанов Верховної Ради. Геннадій Васильєв може прислухатися до голосу депутатів – але тільки після того, як до їхнього голосу прислухається Президент.

Однак постанова може набути несподіваного повороту: насправді вона йде на користь тих, хто хоче встановлення в Мукачевому соціал-демократичних порядків. Представники СДПУ (о) відмінно розуміють, що обрання Е.Нусера міським головою Мукачевого, м’яко кажучи, нелегітимне. Навіть на поквапну інаугурацію нового голови прийшло тільки 14 депутатів міськради із 43. У Мукачевому в Нусера не дуже високий рейтинг довіри. Та й рівнобіжний підрахунок голосів дав змогу опонентам Нусера говорити про фальсифікації. Плюс - зниклі докази – бюлетені.

Один з високопоставлених керівників СДПУ (о) у радіоінтерв’ю відверто і цинічно заявив: «Нехай «Наша Україна» визнає, що вона фальсифікувала рік тому вибори Петьовки, а ми визнаємо, що фальсифікували вибори Нусера». Себто, СДПУ (о) не заперечує, що вибори відбувалися з порушеннями. Вона готова це визнати – але з умовою: нехай «Наша Україна» визнає, що в неї теж рильце в медку.

Чим же може повернутися постанова Верховної Ради? Та тим, що тепер у Президента є вагомі аргументи для запровадження в Мукачевому прямого президентського правління. А це означає, що повноваження Нусера будуть скасовані, і до Мукачевого приїде спеціально призначений Президентом емісар, котрий буде стежити за тим, щоб чергові вибори мера пройшли без ексцесів. Саме таким шляхом вирішувалися свого часу спірні питання в Ялті й Одесі. Тепер уявіть: приїжджає цей емісар від Президента. Мало в кого виникне сумнів, що цей емісар не пройде відповідного інструктажу у голови Адміністрації Президента (за сумісництвом – лідера СДПУ (о)) Віктора Медведчука. Закарпатська область вважається «соціал-демократичною», і гість з Києва, щоб не псувати стосунків з місцевою владою і щоб забезпечити собі кар’єрне зростання на майбутнє, радше за все, керуватиметься принципом: «У чужий монастир зі своїм статутом не ходять».

Що ж отримаємо в підсумку? Отримаємо вибори мера під тотальним контролем президентських і соціал-демократичних структур. Чи виграє від цього опозиція? Навряд.

Варто врахувати ще один чинник: вибори в Мукачевому відтягнуть на себе значну кількість ресурсів «Нашої України», для якої утвердитися в цьому місті стало справою честі. Отже, кошти, люди, інформаційні потоки, що необхідні під час президентської кампанії, у самий розпал кампанії будуть кинуті в Закарпаття. А ще одна поразка «Нашої України» у Мукачевому (якщо це буде поразка) може істотно вплинути на рейтинг Ющенка та й самого блоку.

Цікавий момент: за постанову голосували не тільки представники опозиції, але й представники фракції Народно-демократичної партії і групи «Центр». Це дає змогу говорити про початок формування в парламенті антиесдеківської неформальної більшості, здатної ухвалювати ті чи інші рішення. Для більшості парламентаріїв матеріалізувався образ спільного ворога – Віктор Медведчук. Це саме те, чого так довго домагався Леонід Кучма: у державі він, Президент, має бути гарантом, недосяжним, всеблагим і всемилостивим, а всі гулі має отримувати інша людина – з лиховісним іміджем і з «чорною аурою».

Однак депутати не ризикнули поки затвердити документ, що передбачає недовіру до голови Адміністрації Президента. Поки за всю історію української незалежності один тільки раз – 14 лютого 1995 року – Верховна Рада рекомендувала Президентові послати у відставку голову Адміністрації. Але і тоді Президент проігнорував цю вимогу парламентаріїв, хоча вага парламенту в українському політичному житті тоді – до Конституційної угоди і прийняття Конституції України – була значно більша за нинішню.

Довелося обмежитися рекомендацією Президентові про необхідність звільнити губернатора Закарпатської області Івана Різака. Хоча Президент теж може проігнорувати постанову Верховної Ради: розміщення кадрів у виконавчій системі - це не компетенція парламенту.

Одне слово, депутати ухвалили ряд постанов щодо Мукачевого, однак механізму втілення їх просто немає. Усе буде тепер залежати від волі Президента, хоча свою волю він міг виявити ще до рекомендацій, зроблених парламентаріями. Швидше за все, варто бути готовим до того, що в Мукачевому будуть знайдені «офірні цапи» далеко не найвищого рівня – вони ж-бо отримають по заслугах. А реально причетні до ескалації напруженості в регіоні можуть ще й нагороди одержати.

Верховна Рада, розглянувши ситуацію в Мукачевому, прийняла кілька декларативних документів, нікого ні до чого не зобов’язуючих. Усі лишилися задоволені. І Ведмеді цілі, і опозиція сита по горло можливістю поговорити з парламентської трибуни про «антинародний режим». І все від того, що нашим політикам жанр декларації більше до душі, аніж жанр ультиматуму.

Андрій Моржковський

Джерело: proUA

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus