УКРАЇНА

11:40

24.04

Фани «Дніпра» і «Металіста» одні з найбуйніших в Україні

Фани «Дніпра» і «Металіста» одні з найбуйніших в Україні

Історія однієї вендети: «Дніпро» vs «Металіст»

0

Напередодні найпринциповішого матчу туру «Коментарі» розібралися в історії «кровної ворожнечі» фанів клубів

Протистояння «Металіста» і «Дніпра» - рівняння з багатьма невідомими. Сторони вдають, що тільки їм відомі справжні причини натягнутих стосунків між командами і їхніми уболівальниками. Ця ворожнеча оповита такою кількістю легенд, що назвати точну точку відліку неможливо. Це той випадок, коли говорять: «У кожного своя правда». І  «Коментарі» спробували представити точки зору двох сторін. 

Якщо заглибитися в історію, то перший клин у футбольні відносини Харкова і Дніпропетровська був вбитий у 1938 році. Московські функціонери вирішили організувати єдиний чемпіонат СРСР (об´єднати чотири окремі ліги в одну) і запросили відразу дві харківські команди. Дніпропетровській команді місця в цій лізі не дісталося, хоча в турнірній таблиці вона посіла місце вище за харків´ян. Втім, цей історичний момент не дотягує до «детонатора», який «підірвав» відносини між містами. Аргумент з «праісторії» – не більше. 

Уболівальники зі стажем і «Металіста», і «Дніпра» визнають, що перший факт з´ясування відносин за допомогою кулаків мав місце в березні 1983 року приблизно за 2 години до матчу між командами на дніпропетровському стадіоні «Метеор». Різняться тільки версії. Одні називають те, що трапилося, футбольним Перл-Харбором, інші – бурею в склянці води. 

Харків´яни стверджують, що планувався виїзд до Дніпропетровська 400 фанатів, у результаті приїхало близько 100 осіб, і на них напав натовп місцевих уболівальників. Сили були нерівними. З побитих гостей знімали годинники і навіть джинси, відбирали гроші. Дніпропетровці ж запевняють, що в ті роки у «Металіста» просто не було такої кількості фанатів, здатних поїхати з командою на виїзд. Насправді півтора десятка харків´ян відвели за двісті метрів від стадіону – в двір будинку біля кінотеатру «Супутник» і пояснили, що дружити з московськими недобре. 

Говорять, на бійку «дніпрян» підбили фани київського «Динамо». У ту пору злим суперником більшості українських клубів був московський «Спартак». А «Металіст» за всю історію матчів проти «спартаківців» виграв у них лише одного разу. До того ж, харків´яни дружили з фанатами московського клубу. Навіть один із засновників харківського фан-руху на кличку Бессараб не приховував своїх симпатій до московського клубу. «Московський слід» неодноразово прослідковувався у стосунках між Харковом і Дніпропетровськом. Коли фанати «Металіста» з´їздили на товариський матч із «колегами» із «Спартака», фанати «Дніпра» на найближчому ж матчі вивісили банер: «Поміняли рублі на гривні?» 

Існують претензії  у харків´ян і початку 90-х років. У 1991-му в останньому чемпіонаті СРСР «Металіст» боровся за виживання у вищій лізі. Виручити могло «Дніпро», якби не програло на своєму полі в останньому турі «Пахтакору» з Ташкента. Проте гості з Середньої Азії добилися необхідного для себе результату – 1:3, відправивши «Металіст» у першу лігу. «Дніпро» звинуватили в «зливі» гри. Саме після цього перший раз прозвучала речівка «Дніпро» - тюбетейка!» - з натяком на назву «Пахтакора», яка перекладається як «бавовнороб», - згадує у минулому активний учасник харківського ультрас-руху Олександр. 

Радянський Союз розпався, але, як кажуть, «осад» у харків´ян залишився. «Помста» була вже в чемпіонаті незалежної України. У сезоні 1992/1993 «Дніпро» відчайдушно боролося за чемпіонський титул з «Динамо». Боротьба йшла очко в очко, і саме поразка в Харкові з рахунком 0:1 позбавила «дніпрян» золотих медалей. Втім, «Дніпро» пізніше помстилося, наприкінці 90-х знову вибивши «Металіст» у Першу лігу. У середовищі харківських фанатів ходить легенда, що ворожнеча посилилася після того, як на початку 90-х уболівальники «Дніпра» надовго відправили на лікарняне ліжко харків´янина – одного з лідерів тодішніх ультрас. 

У 2008 році на трибунах харківського стадіону «Динамо» (ОСК «Металіст» у ту пору був закритий на реконструкцію) фани харків´ян вивісили полотнище з написом: «Дніпро - лайно», де замість букви «О» була емблема «Дніпра». Гостьовий сектор тримався до останнього, але в кінці матчу, коли господарі перед фінальним свистком вирвали перемогу, нерви не витримали - і почалася кривава бійня з міліцією. У хід ішли відірвані від лавок дошки, камені і кулаки. Органи правопорядку не церемонилися з гостями, б´ючи їх палицями і кладучи обличчям в асфальт. Важко уявити, чим би все закінчилося, якби до сектора «дніпровських» ультрас не підбіг тодішній капітан «Дніпра» Андрій Русол. Він буквально видряпував уболівальників із рук правоохоронців. 

Під час фанатских воєн часто страждають і футболісти. У 2011 році харківські уболівальники не змогли пробачити вже екс-гравцеві «Металіста» Денису Олійнику перехід до «Дніпра». Фани влаштували показове  спалення його фото, назвавши ще недавно одного з улюблених гравців «Іудою». 

Як згадують уболівальники, одного дня харків´яни влаштували ще одне барвисте шоу. На одному кінці трибуни розгорнули банер з дещо видозміненим символом «Дніпра»: замість човна на ньому було зображено корито, на щоглі якого висів півень. На іншому кінці був банер із символом «Металіста» - тхором - і гарматою. Передаючи фаєр, фани барвисто змалювали «постріл» із гармати по човну. 

Серйозна «банерна» відповідь з боку дніпропетровських ультрас відбулась у квітні 2012 року. Перфоманс вийшов вражаючий. На одній трибуні фанати змалювали череп з кістками, на іншій – три великі букви – МКГ, що вказувало на те, що «Металіст» - команда. Далі згадувався відомий гумовий  виріб. 

Останні буйства відбулися торік. Найкривавішою і найгучнішою, мабуть, стала остання бійка в Дніпропетровську в квітні 2012 року, коли постраждали навіть працівники «Беркута». Спочатку, як стверджують у ФК «Металіст», на харків´ян напали відразу по приїзду, а більше ніж 400 фанів взагалі не пустили на трибуну. Після матчу більше ніж 300 уболівальників «Дніпра» увірвалися в ігрову зону і спробували прорвати кордон стюардів і міліції. Інша група - близько 3000 осіб - прорвалася в будівлю, в якій знаходилися, зокрема, роздягальні футболістів, і заблокувала виїзд з автостоянок. У результаті харківські гравці на дві години застрягли в роздягальні й не могли залишити стадіон. Виїжджаючи, команда змушена була змінити маршрут. 

У цей самий час біля самого стадіону 1500 уболівальників «Дніпра» вийшли на проїжджу частину і спробували перекрити виїзд автобусам з фанами «Металіста». Заспокоїти розлючених фанів спробувала міліція і «Беркут», але молоді люди почали кидати в правоохоронців камені, порожні пляшки і піротехніку. В результаті постраждало 8 бійців спецпідрозділу. 

У листопаді 2012 року під час і після матчу «Дніпра» з «Металістом» сталася ще бійка між уболівальниками. До речі, і тут був помічений «московський слід». Після цього заступник начальника Дніпропетровського управління міліції Володимир Седлецький заявив: «Я особисто бачив близько 10 паспортів жителів міста Москва, а в цілому, за нашою інформацією, було близько 100 осіб із Москви, які приїхали з Харкова з уболівальниками. Всі були настроєні агресивно». 

Філософія поведінки ультрас «Дніпра» стосовно «заклятих» з «Металіста» найчіткіше була озвучена в документальному фільмі «Фанатські війни» каналу «2+2». Представник руху ультрас «Дніпра» Владислав Титарєв заявив: «Вони хочуть бути значущими, а у них це не виходить. Вони за рахунок когось розповідатимуть, що вони причетні до чогось великого. Але «Металіст» - хто? Вони ніхто і звати їх ніяк!» 

Харків´яни з такою постановкою питання не згодні, і вважають, що успіхи «Дніпра» - справи давно минулих днів. А в новітній історії за кількістю здобутих нагород «Металіст» вже давно попереду. А оскільки ніхто в своїй позиції поступатися не хоче, йдуть стінка на стінку. 

У результаті це протистояння влітає в копієчку клубам. Особливо «Дніпру». Тільки у нинішньому сезоні казна дніпропетровського клубу втратила майже півмільйона гривень у вигляді штрафу за дії фанатів. Але останні не зазнають з цього приводу докорів сумління. Глава асоціації футбольних уболівальників Дніпропетровської області Михайло Масалов так прокоментував ситуацію «Коментарям»: «У нас немає ніяких офіційних контактів з керівництвом «Дніпра», і ми їх не шукаємо. Ми підтримували і підтримуватимемо команду так, як вважаємо за потрібне».

У найближчому матчі команд градус пристрастей зашкалюватиме. «Дніпро» вже ні на що не претендує в нинішньому сезоні, а «срібло» розіграють «Металіст» і «Динамо». Але саме дніпропетровський клуб може вставити палиці в колеса харків´янам, якщо відбере очки, попутно надавши допомогу клубу з дружнього табору. І у такому разі в битві «заклятих» з´явиться ще один вузлик «на довгу пам´ять». 

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus