УКРАЇНА

02:32

27.05

Влада

Україна віддасть «Одеса – Броди» під контроль Росії?

0

У жовтні цього року ВАТ «Транснафта» може стати ексклюзивним оператором всіх трубопровідних систем України. Проект відповідного договору російський монополіст уже направив українській держкомпанії «Укртранснафта», повідомляє РБН.

Наприкінці минулого тижня «Транснафта» направила на розгляд «Укртранснафти» договір, відповідно до якого «Транснафта» повинна стати ексклюзивним оператором всіх нафтопровідних систем України: «Дружба», Придніпровські магістральні нафтопроводи, трубопровід «Одеса – Броди», – а також морських терміналів. Передбачається, що договір буде підписаний не пізніше жовтня 2004 року, але у будь-якому випадку він передуватиме підписанню довгострокової міжурядової угоди про транзит через територію України. Планований термін дії договору – 15 років, починаючи з 2005 року, з можливістю подальшої пролонгації.

За словами віце-президента «Транснафти» Сергія Григор’єва, аналог цієї угоди уже діє між двома компаніями, а проект нового документа передбачає тільки збільшення терміну його дії до 2020 року і включення у сферу впливу «Транснафти» нафтопроводу «Одеса – Броди», який нещодавно почав функціонувати в реверсному напрямку. У самій «Транснафті» проект договору називають робочим документом. «Це робочий документ між двома спорідненими структурами, і в ньому немає нічого принципово нового, – сказав віце-президент «Транснафти» Сергій Григор’єв. – Це просто новий варіант існуючого договору. Його відмінність в тому, що він укладатиметься на більш тривалий термін. У нього також буде включений пункт про операторство «Транснафти» щодо трубопроводу Одеса – Броди, якого не було раніше через те, що цей трубопровід не використовувався». При цьому Сергій Григор’єв зазначив, що укласти довгостроковий договір про надання послуг з транспортування російської і казахстанської нафти на нафтозаводи України та її транзит територією України «Транснафті» і «Укртранснафті» 2 липня 2004 року рекомендувала Міжурядова російсько-українська комісія зі співробітництва. Крім того, він додав, що наразі текст документа перебуває в стадії узгодження.

За словами джерела в українському нафтовому ринку, «Транснафта» і зараз виступає оператором для власників російської нафти на українській території, а «Укртранснафта» надає їй послуги як посереднику.

Експерти вважають, що проект договору стане ключовим у відносинах Москви і Києва. На їхню думку, якщо він буде підписаний до президентських виборів в Україні, то офіційний Київ одержить додаткові політичні очки в спорі з опозицією, а «Транснафта» – гарантію збереження чинного законодавчого режиму щодо транзиту російської нафти українською територією.

На думку експертів, керівництво «Транснафти» дещо применшує значення цього документа. «Звичайно від подібних стратегічних довгострокових угод виграють обидві сторони, – вважає старший аналітик з нафтогазового комплексу ІФК «Метрополь» Євген Сацьков. – Договір вигідний «Транснафті», оскільки він дасть їй можливість більш гнучко управляти експортними потоками залежно від кон’юнктури напрямків».

Костянтин Батунін, аналітик ІБ «Центрінвест Груп», вважає, що угода забезпечить ще більше переваг як для Росії, так і для України. «Якщо цей договір буде підписаний, це означатиме, що нафтопровід Одеса – Броди, яким зараз качає нафту ТНК-BP, принаймні протягом наступних трьох років продовжить працювати в реверсному напрямку, і націоналістично забарвлені думки з приводу того, що маршрут транспортування потрібно змінити, не впливатимуть на цю систему домовленостей, – зазначив він. – До того ж це надасть як Росії, так і Україні більш зручні взаємні схеми з транспортування нафти. Приміром, зараз найбільша нафтова компанія України – «Укрнафта» – дотримується агресивної стратегії розвитку і має намір придбати нафтові активи в Росії. Якщо ці плани будуть реалізовані, не виключено, що наявність договору між Росією і Україною, який регламентує питання транспортування нафти, допоможе «Укрнафті» укласти з «Транснафтою» окрему угоду про взаємодію на території Росії».

Однак головні переваги договору полягатимуть в іншому. Євген Сацьков нагадав, що нова угода буде підписана невдовзі після того, як схожий договір, який регламентує транспортування російського газу територією України, уже уклав з Україною «Газпром». На думку експертів, обидва договори вирішують одне завдання – застрахувати російський транзит на випадок зміни політичної кон’юнктури. «Підписавши договір до президентських виборів на Україні, «Транснафта» могла б підстрахувати себе на випадок зміни ставлення до себе з боку влади України, якщо на виборах переможе кандидат від опозиції Віктор Ющенко», – зазначив Костянтин Батунін.

«Після виборів на Україні не виключається зміна економічного законодавства цієї країни. Тому такий договір можна розцінити як страховку від невизначеності», – погоджується з ним аналітик ІК «АТОН» Дмитро Лукашов.

Джерело: proUA

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus