УКРАЇНА

05:15

21.04

Влада

Завтра стане відомо, чи відповідає політреформа Конституції

0

Завтра Конституційний суд України оприлюднить рішення щодо відповідності законопроекта «Про внесення змін до Конституції України» (№4105) статтям 157 і 158 Основного закону. Про це повідомила прес-служба Конституційного суду. Цей законопроект був попередньо схвалений Верховною Радою 24 грудня 2003 року, а у разі позитивного вердикту Конституційного суду парламент має ухвалити його під час нинішньої сесії не менше ніж 300 голосами.

Головна суперечлива стаття законопроекту – обрання президента парламентом. На думку противників цієї норми, таким чином обмежується існуюче нині право громадян обирати президента всенародним голосуванням. Однак раніше суддя КС Павло Євграфов заявляв, що президент – не лише вища посадова особа, але й державний орган, а тому зміна порядку формування держоргану жодним чином не обмежує прав громадян.

Нагадаємо, що реформа передбачає перехід на новий політичний устрій – парламентсько-президентську республіку. Відтак у 2006 році відбуваються парламентські вибори за пропорційною системою, З зього ж року термін її повноважень продовжується до п’яти років. Водночас змінюється спосіб обрання президента. Цьогорічні вибори президента, як йдеться в проекті закону, ще відбуватимуться шляхом всенародного голосування – в останню неділю жовтня, але його повноваження діятимуть лише два роки.

Законопроект по-новому розподіляє повноваження між президентом, парламентом та урядом. Зокрема, суттєво підвищено повноваження уряду у здійсненні виконавчої влади, і вплив Верховної Ради на формування Кабінету міністрів. Протягом місяця після виборів Верховна Рада повинна створити коаліційну більшість, яка протягом 60 днів повинна сформувати склад уряду. Водночас кандидатури міністрів оборони, внутрішніх справ, голови СБУ та міністра закордонних справ на затвердження в парламенті подаватиме президент.

В експертних оцінках політреформи вистачає як позитивних, так і негативних висновків. З одного боку, запроваджується поширена в світі парламентська модель державного устрою, пропонуються механізми відповідальності влади, перехід на пропорційну систему парламентських виборів сприятиме зростанню ролі політичних партій.

З іншого боку, в законопроекті є багато норм, які закладають в політичній системі нові конфлікти і протистояння. Сумнівно, що в результаті реформи повноваження президента будуть дуже послабленими, – з огляду на отримані додаткові права розпуску парламента за вчасно несформовані більшість і уряд, президент отримує достатньо впливові важелі для провокування протистояння уряду чи парламента. Водночас, якщо обраний у 2004 році президент не матиме “своєї” більшості в парламенті, він навряд чи зможе втілювати будь-яку обіцяну народу політичну програму, – цьому може завадити практично незалежний від президента уряд.

Джерело: proUA

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus