30.05

Влада

Євро-2004: Греки стали чемпіонами

0

Збірна Греції стала чемпіоном Європи з футболу. У фінальному матчі підопічні Отто Рехагеля сенсаційно виграли в господарів турніру – португальців – з рахунком 1:0.

Під час турніру греки виграли чотири матчі, один зіграли внічию, і лише один раз програли – збірній Росії. Матч збірних Греції і Португалії відкривав чемпіонат, ці ж команди і закривали першість. В обох іграх на висоті виявилися греки, і не дивлячись на критику тих, кому гра греків не сподобалася, варто згадати, що переможців не судять. Греки показали себе дуже організованою і згуртованою командою, що свідчить про прекрасну роботу їхнього тренера – німця Отто Рехагеля. Збірна Греції вміло захищалася, зумівши вистояти і перемогти в іграх із серйозними суперниками – командами Португалії і Франції, а також не програти Іспанії. Але головне – греки зуміли максимально використовувати небезпечні моменти біля воріт супротивників, що їм дарувала гра.

Гол: Харістеас, 57

Попередження: Коштінья, 11 – Басінас, 45+1; Сейтарідіс, 63; Фіссас, 67; Пападопулос, 84

Суддя: Мерк (Німеччина)

Лісабон. Стадіон «да Луж». 62 865 глядачів

Під час першої половини фінальної зустрічі португальці мали територіальну перевагу, проте втілити її в результативні атаки вони не змогли. Жодна з команд свою звичну тактику не змінила. Португальці грали першим номером, залишаючись «європейськими бразильцями». Їхні суперники, здавалося, виглядали великими італійцями, ніж сама «скуадра адзурра».

І такий розклад цілком улаштовував Рехагеля. Гострих атакуючих команд на шляху до фіналу він зустрів чимало – усі вони спостерігали за грою по телевізору. Тим більше, що португальці часом не знали, що зробити. Півзахист господарів чемпіонату проходив центр поля, доходив до штрафного, але потім справа стопорився – перед ними виявлялася стіна з чотирьох захисників, до яких приєднувалися ще два опорних хавбеки. «Стінопробивних» знарядь для руйнування цієї перешкоди в португальців у перші хвилини не знайшлося.

Гарний шанс вразити ворота греків мав Мігел, що хльостко пробив з кута штрафного майданчика, однак Антоніос Нікополідіс зміг кінчиками пальців дістати м’яч і перевести його на кутовий. Гарний момент був і в Паулеті, однак голкіпер греків знову перекреслив зусилля нападаючою своєю надійною грою.

Греки також не дозволяли португальським захисникам розслаблятися. В одному епізоді Юркас Сейтарідіс зробив навіс у штрафний майданчик, і там першим на м’ячі виявився Зісіс Врізас. Однак воротар хазяїнів турніру Рікарду впевнено зіграв ногами і ліквідував загрозу.

Греки не пропустили, і це додало їм упевненості. У ці хвилини дуже добре було видно, чому навчив їх Рехагель. Були в грі грецької команди не властиві їм ще роки зо чотири тому холоднокровність, впевненість у власних силах. Вони починали пресингувати суперника ще в центрі поля і протидії такій щільній грі Луїс Феліпе Сколарі знайти не міг. Хоча напевно дуже хотів, тому що в такому разі ставав першим тренером, що вигравав чемпіонат світу і чемпіонат Європи, працюючи з різними командами.

За перший тайм головний арбітр зустрічі Маркус Мерк (Німеччина) показав дві жовті картки: за грубу гру був покараний Коштінья і за гру рукою – Ангелос Басінас.

У першій 45-хвилинці Луїс Феліпе Сколарі змушений був провести одну заміну. Мігел в одному з єдиноборств отримав травму, і замість нього на поле вийшов Паулу Феррейра.

У перерві тренери не зробили жодної заміни. З початку другого тайму підопічні Луїса Феліпе Сколарі відразу ж пішли вперед і осадили ворота греків. Протягом десяти хвилин вони гостювали на половині поля суперника, однак по-справжньому небезпечних моментів їм створити не вдалося.

А на 57-ій хвилині сталося те, що змусило португальську частину стадіону «Луж» замовчати. Збірна Греції одержала право на кутовий удар, і після навісу Ангелос Харістеас головою відправив м’яч у ворота Рікарду. Святкування гола задертою на голову футболкою обернулося для грецького форварда «гірчичником», однак це, схоже, не дуже засмутило його.

Пропущений гол став для португальських футболістів крижаним душем, і їм знадобився якийсь час для того, щоб отямитися від випробуваного шоку. Сколарі відразу ж випустив на поле досвідченого Руя Кошту замість Коштіньо. А щодо греків, то вони цілком зосередилися на обороні і стали грати тільки на контратаках, причому на чужу половину поля переходили усього декілька гравців.

У середині другого тайму тренерський штаб господарів Євро-2004 зробив останню – третю заміну, і в гру ввійшов Нуну Гомеш. Гарні шанси зрівняти рахунок мали Луїш Фігу і Кріштіану Роналду. Однак у першому випадку удар капітана португальців відбив Нікополідіс, а в другому Роналду, вийшовши один на один, пробив вище воріт.

Коли до кінця матчу залишалися лічені хвилини, на поле вибіг уболівальник із прапором іспанської «Барселони». Пробігши практично через усе поле, він кинув прапор у капітана португальців Луїша Фігу, а потім продовжив свій шлях і, вбігши у ворота збірної Греції, завис на сітці. Цей інцидент остаточно вибив з колії збірну Португалії, і до кінця матчу господарі так і не змогли вразити ворота суперника, незважаючи на те, що суддя додав до основного часу матчу п’ять хвилин.

По закінченні матчу багато португальських футболістів не змогли стримати своїх сліз. А греки плакали від щастя.

Фінальні матчі таких великих турнірів як чемпіонат світу чи Європи, визначають вектор розвитку гри на найближчий час. Під час європейського форуму 2000 року багато хто побоювалися, що перемогу одержить Італія, а модель французів, що атакує, провалиться. Вболівальники люблять забиті м’ячі, у той час як грамотну гру в обороні частіше відзначають фахівці. Гра Португалія – Греція стала свого роду продовженням фіналу 2000 року. Чотири роки тому виграла атака від збірної Франції. Тепер перемогла оборона, а також ті аматори зіграти на тоталізаторі – ті, що поставили на Грецію до початку турніру, збільшили свій добробут у 81 разів.

За матеріалами «Евро-2004.ru», РІА «Новости»

Джерело: proUA