УКРАЇНА

05:58

23.05

Влада

Український експорт зброї: куди щезають кошти?

0

У середу в Києві було оприлюднено український варіант звіту впливового Стокгольмського міжнародного інституту дослідження миру (СІПРІ) за 2002 рік. У ньому аналізуються воєнні конфлікти, тенденції розвитку військових витрат, а також експорту зброї у світі, повідомляє «Німецька хвиля».

За словами експерта СІПРІ Сімона Вейзмана, на території колишнього СРСР провідним експортером озброєнь нині залишається Росія. Втім, і Україна, яка має свої власні потужності для вироблення деяких видів зброї, не відстає – вже кілька останніх років вона належить до провідних експортерів зброї в світі. Вейзман зауважив, що експорт зброї, за оцінками міжнародних експертів, є важливою складовою українського експорту взагалі.

Водночас, операції з експорту зброї, які здійснюють Україна чи Росія, важко назвати стовідсотково прозорими. Найбільша проблема, пояснює експерт, полягає в тому, що вони нерідко спрямовані до країн, яких більшість інших експортерів радше віднесли б до ”чорного списку”.

”За кілька минулих років дещо з українського збройного експорту надходило до країн, на які почали розповсюджуватися ембарго. Приклад: балканські країни, зокрема Хорватія, яка отримувала з України оснащення, що за паперами ніби не було військовим, а насправді мало військове призначення” – зауважив Сімон Вейзман.

Стокгольмський міжнародний інститут дослідження миру – поки єдине джерело інформації про експорт української зброї, навіть для українських експертів. Україна таких офіційних даних не оприлюднює. СІПРІ ж публікує своєму довіднику цифри, більш-менш близькі до реальних, кажуть у київському Центрі імені Разумкова, який представив українське видання річного звіту СІПРІ з результатами 2002 року. Як виявилося, є значні розбіжності між даними цієї інституції та цифрами, які наводить український уряд.

Так, за інформацією СІПРІ, 2002 року Україна посіла дев‘яте місце серед країн-експортерів зброї, отримавши 270 млн дол прибутку. У 2001 році вона була на восьмому місці, маючи від торгівлі зброєю та військовою технікою 430 млн дол. При цьому експерта Центру імені Разумкова Миколу Сингуровського дивує, що, постійно перебуваючи в числі експортерів-передовиків, Україна й досі не провела відчутних реформ – ані в збройних силах, ані в галузі ВПК. Причиною цього він називає те, що в країні відсутня довгострокова стратегія реформування сектору безпеки. «А якщо взяти глибше, то і стратегія реформування економіки» - додав він.

В українському експорті зброї, точніше, в отриманні коштів від нього, є ”білі плями”, каже Сингуровський. Експерт нагадує: в звіті уряду про виконання бюджету 2002 року зазначено, що від продажу озброєнь отримано 330 мільйонів гривень:

”Порівняйте цифри: 270 млн дол і 330 млн грн. Де решта? Тим більше, що за всіма нормативно-правовими актами, саме з виручки від продажу зброї фінансується військова реформа. Виникає запитання: а куди пішли ці гроші?”

Національної статистики за 2002 рік немає. Українські міністерства скаржаться на те, що конкретні дані отримання державою грошей від експорту зброї відсутні. Урядовці говорять лише про загальну тенденцію – значний спад у порівнянні з роком 2001-м.

На думку генерального директора ”Укрспецекспорту” Валерія Шмарова, ця негативна тенденція пояснюється політичними причинами. Зокрема, звинуваченнями в експорті українських радіолокаційних станцій «Кольчуга» до Іраку. Георгій Крючков з парламентського комітету з нацбезпеки та оборони вважає, що ”Укрспецекспорт” та інші організації роблять все можливе, аби завойовувати ринки. «На якомусь етапі не приділили увагу таким регіонам, як Азія, Африка, Латинська Америка. Зараз пробиватися на ці ринки важко» - зазначив він.

Втім, експерти Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння думають інакше: щоб більше продавати, треба звільнятися від кадрів, які є баластом – як у самому «Укрспецекспорті», так і в його дочірніх підприємствах.

Джерело: proUA

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus