УКРАЇНА

11:25

24.04

Державі випадає доводити і відстоювати свою потрібність і спроможність

Державі випадає доводити і відстоювати свою потрібність і спроможність

Перезавантаження підміняють переворотом

0

Прийняття нових прогресивних законів саме по собі не врятує державу від «повільного перевороту» — змінювати все одно доведеться конкретних людей

Мукачівська драма та масові звільнення чиновників у Закарпатті, конфлікт в керівництві Генпрокуратури, дії Михайла Саакашвілі, менш помітні корупційні скандали в КМДА та прикордонній службі, прийнятий Радою закон, що дозволяє таємно стежити за суддями і міліціонерами, — свідчення того, що влада помітно активізувалася на антикорупційному фронті.

Тільки належить відповісти на питання, чи маємо ми справу з показною метушливістю або розумінням того, що суспільний запит на реальні дії почуто. На користь другої версії говорять соціологи: ще в травні 67,6% українців вважали, що події в країні розвиваються в неправильному напрямку, 14,3% — дотримувалися протилежної точки зору (дані соцслужби Центру Разумкова). У будь-якому разі, ми поки маємо справу з хоч і частими, але точковими діями, дуже далекими від уявлень про перезавантаження держави знизу доверху.

Адже ще рік тому багатьом українцям здавалося, що існує чарівна кнопка Reset, натиснувши на яку можна досить швидко зажити в новій країні: поки бідненький, але вже чистенькій. Політики змагалися, доводячи, що точно знають, де знаходиться ця кнопка і як правильно на неї тиснути.

Звичайно, знайшлися й ті, хто почав шукати кнопку самостійно. Так, трохи більше року тому в ужиток увійшли три слова: добровольці, волонтери, активісти — за кожним із яких стояв новий кластер соціуму. Ці слова ми вживаємо і сьогодні, хоча за рік з кожним із них відбулися значні смислові зміни.

Добровольцями називають всіх, хто відправився в зону АТО за велінням совісті, і не важливо, чи отримали вони офіційний статус, або так і залишилися самі по собі. Нова патрульна поліція, по суті, — ті ж добровольці.

Волонтери структурувалися, частково знайшли офіційні статуси в держструктурах. Кабмін намагається регулювати їхню діяльність, вимагає акумулювати кошти на рахунках Міноборони, Рада приймає закони про статус волонтерів. Але багато волонтерів працюють, як і рік тому, ухиляючись від будь-якої бюрократії.

Активісти самі пишуть законопроекти, дошкуляють держоргани запитами та вимогами, просвічують анти­корупційним рентгеном чиновників і депутатів. Ті, котрі особливо відзначилися з останніх, встигли дізнатися, що таке «сміттєва люстрація».

«Професії, народжені війною» переживають певну кризу дорослішання. Багато з тих, хто рік тому змінили рід діяльності, задаються питанням про свою затребуваність не тільки в зоні АТО, а й про ефективність своїх зусиль за половинчастого курсу влади на зміни. Та й час розвіяв романтичні ореоли. Вже не секрет, що серед добровольців є і мародери, і садисти. Що волонтери не раз пересварилися один із одним («одержавлені» з «неформалами», «армійські» з «добровольчими»). І що за низкою антикорупційних та люстраційних зусиль активістів проглядалося політичне замовлення.

Сталося це через те, що держава свідомо й інстинктивно пручається зменшенню власних можливостей і повноважень. Надії на те, що волонтери і добровольці знадобляться тільки на перший найважчий період, а потім держмашина заведеться і поїде сама, швидко розтанули. Держмашина якось поїхала, та не туди, по кістках і підбираючи лише обраних пасажирів. Капітальний ремонт не відбувся, перезавантаження провалилося, перетворившись на «перебудову» в найгіршому розумінні цього слова.

Держава спробувала «одомашнити» дикі, з її точки зору, ініціативи доступними їй способами: роздачею посад і депутатських значків для одних, циркулярами та указами для інших, і принадами судово-силової системи для найбільш незручних. Нічого незвичайного, divide et impera.

От тільки соціальний запит на ініціативи знизу нікуди не подівся. Суспільство на власні очі переконалося в позитивному балансі між «темною» і «світлою» сторонами власної сили. Та й за скромними підрахунками, через особисту участь у процесах, які раніше були монополією держави, пройшло не менше 20% українців.

Що відбувається сьогодні і відбуватиметься в середньостроковій перспективі? По-перше, громадські ініціативи, покликані замінити неефективну державу, не зникнуть, навіть якщо раптово настане мир в Донбасі, а в кожну область призначать губернатором клон Саакашвілі.

По-друге, в самій системі держапарату вже співіснують декілька паралельних систем. Найсвіжіший приклад — патрульна поліція і райвідділи міліції, що не змінилися. Ефективно взаємодіяти вони навряд чи зможуть. Як і нова одеська митниця (обіцяна до листопада) з нинішньою закарпатською. Сутички на кшталт «Сакварелідзе vs Шокін» посилюватимуться і частішатимуть.

По-третє, держава і далі намагатиметься займатися «одомашненням». Ми почуємо не одну заяву на зразок «СБУ і ПС спільно боротимуться з контрабандою» або «Порошенко закликав волонтерів разом боротися з корупцією в зоні АТО». І чим активніше відбуватиметься цей процес, тим менше залишиться місця для «опричнини» в основному значенні цього слова.

Але тепер, через рік, вже державі (навіть не конкретним політикам) випадає доводити і відстоювати свою потрібність і спроможність — коли обіцянками, коли силою. У цьому і полягає суть «повзучого українського перевороту», який неминуче приходить на зміну проваленому перезавантаженню. За нинішньої динаміки через деякий час кількість залучених «зі сторони» активістів перевищить критичну масу, процес зміни кадрів і, нарешті, правил стане лавиноподібним. Або ж державі вдасться перейти в контрнаступ — і це теж призведе до перевороту, але вже далеко не повзучого.

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus