УКРАЇНА

11:46

24.04

До початку літа шанси взяти участь у приватизації ОПЗ почав втрачати і Коломойський

До початку літа шанси взяти участь у приватизації ОПЗ почав втрачати і Коломойський

Міста-побратими

0

Одеса піде шляхом Батумі тільки після нового переділу індустріального комплексу регіону

На початку літа було зірвано графік підготовки приватизації Одеського припортового заводу (ОПЗ) — найбільшого промислового підприємства регіону. Паралельно губернатором області призначають Михайла Саакашвілі. Після чого практично всі експерти заговорили про те, що Одеса повторить досвід Батумі. А проте успіх екс­президента Грузії на новій посаді залежатиме не від припливу нових туристів у регіон, а від здатності Саакашвілі реформувати «велику економіку» Одещини.

ПРИПОРТОВА ТЕРИТОРІЯ

Для того щоб встигнути приватизувати в 2015 році ПАТ «Одеський припортовий завод», влада повинна була до початку липня узгодити попередній план розміщення акцій підприємства. Інакше, намічену на жовтень процедуру продажу заводу буде порушено. Станом на початок липня, даних про міжвідомче узгодження не було. Відповідно, приватизацію ПАТ доведеться відкласти.

За підсумками 2014 року завод заробив понад 4 млрд. грн., що дало області майже 18% від загальних обсягів реалізації промислових під­приємств. І перенесення дати приватизації ОПЗ може ускладнити інвестиційні перспективи регіону. Попередні оцінки пакета акцій підприємства мають величезний розбіг від $600 млн. в 2014 році до $1 млрд. в 2009 році через прив’язку до поточних цін і умов імпорту в Україну природного газу, з якого завод виробляє добрива. На ціну впливає ще один нюанс. Новий власник разом із заводом отримає право контролювати майже весь портовий транзит експорту азотних добрив, які надходять на світові ринки через Україну з Росії.

В кінці 2014 року Фонд держмайна запевняв у наявності дев’яти претендентів на ОПЗ. До початку цього року через зовнішньополітичний чинник коло ймовірних покупців заводу звузилося. Так, після затримання в Австрії, зі списку претендентів на завод фактично вибув співвласник холдингу OstChem Дмитро Фірташ. І двома найбільш ймовірними учасниками конкурсу з продажу 94,5% акцій ОПЗ залишалися група «Приват» Ігоря Коломойського та світовий лідер виробництва добрив, норвезька корпорація Yara International ASA.

Втім, до початку літа шанси взяти участь у приватизації ОПЗ почав втрачати і Коломойський. Спочатку йому довелося покинути посаду губернатора Дніпропетровської області, через яку проходить ключовий вузол аміакопроводу Тольятті­Одеса, що йде до ОПЗ. Регіон вважається ключовим для роботи трубопроводом тому, що по його території йде відгалуження на Горлівку, до зупинених нині заводів «Стирол» і сєвєродонецького «Азоту» Дмитра Фірташа. Судячи з усього, від цих підприємств рано чи пізно опальному олігархові доведеться позбавлятися. Причому, на користь того, хто контролюватиме вже приватний на той момент ОПЗ, і державний аміакопровід, що веде до нього.

Відхід Фірташа грав на підвищення шансів Коломойського на полі приватизації ОПЗ і на зростання ціни акцій цього заводу. Але після втрати влади над Дніпропетровщиною ці перспективи від Ігоря Валерійовича стали явно віддалятися. Крім того, йому довелося пережити ослаблення адміністративних позицій і в Одеській області, коли 30 травня місце партнера Коломойського Ігоря Палиці на чолі регіону зайняв Саакашвілі.

НАСТУПНИЙ РІВЕНЬ

Якщо центральна влада в Києві постарається, і поки зірваний конкурс із приватизації ОПЗ буде перенесено ненадовго, наприклад, на різдвяні свята, новий губернатор отримає суттєвий бонус до початку своєї адміністративної кар’єри в Україні. В іншому випадку главі області доведеться шукати інші шляхи поповнення валютних доходів регіону.

Одним із варіантів може стати копіювання досвіду реформ Саакашвілі в грузинському регіоні Аджарія в 2004–2013 роках. Тоді в порт Батумі вдалося перенаправити істотну частину транзиту нафти з Казахстану (близько 4–5 млн. т на рік). Це стало можливим завдяки активній політиці Тбілісі на витіснення колишніх власників Батумського нафтотерміналу, і на продаж нафтового комплексу Аджарії казахстанській державній корпорації «КазМунайГаз». Нафтоперевалювальний комплекс Одеського морського порту, що належить Ігорю Коломойському, в 2014 році забезпечив приблизно такий же обсяг транзиту нафти і нафтопродуктів, як і в Батумі. І перенесення до Південної Пальміри досвіду структурних реформ Грузії цілком можливе. Але, як і у випадку з приватизацією ОПЗ, всі важелі управління цими процесами знаходяться не в Одесі, а в Києві, що на перший погляд робить одеського губернатора непробудним заручником примх центральної влади. Але якщо у Саакашвілі з якоїсь причини перестануть складатися реформи економки області, це породить несподіванки. Наприклад, стане підставою для того, щоб екс­президент Грузії взявся за вирішення проблем регіону вже на більш високому політичному рівні.

Фото: PHL

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus