УКРАЇНА

02:16

20.04

Богомолов: Кримські татари перебувають між двох ідеологічних форматів: з одного боку - національно-визвольний дух, а з іншого - вони частина ісламської умми

Богомолов: Кримські татари перебувають між двох ідеологічних форматів: з одного боку - національно-визвольний дух, а з іншого - вони частина ісламської умми

Про український іслам у новій реальності

0

Олександр Богомолов: Коли люди відчувають постійний психологічний стрес, відкриваються широкі можливості для радикалізації

Після анексії Криму на релігійній карті України відбулися певні зміни. Частина консервативних кримських мусульман покинула півострів, отримавши тимчасовий притулок у столиці та на заході країни. Серед решти прихильників консервативного ісламу в Криму є і члени організації Хізб ут-Тахрір, яка в Росії внесена до списку терористичних організацій. Про те, які наслідки може мати для України міграція мусульман, і як спроба російського упокорення Криму може призвести до появи на півострові радикальних релігійних течій «Коментарі» спілкувались із директором Інституту сходознавства НАН України Олександром Богомоловим.

Ви звернули увагу, хто сьогодні є основним кримським переселенцем з числа мусульман?

Складається враження, що першими забили у дзвін тривоги люди, які ставляться до ісламу трепетніше, ніж у середньому в кримськотатарському співтоваристві. Переселенці не вичерпуються умовною групою салафітів і тахріровців, але людей підвищеної релігійності все-таки більше. У них виник передбачуваний страх, бо в Криму з’явилося багато приїжджих (і не в останню чергу представників силових структур РФ), які мають незвичний для українських мусульман погляд на речі.

Яка реакція місцевих спільнот найбільш очікувана?

У мене склалося враження, що більш релігійні кримські татари поїхали до Західної України не в останню чергу тому, що рівень релігійності там вище, ніж у середньому в країні, і вона толерантна до представників інших конфесій. Там поважають сам факт релігійності. Але мусульмани опиняться там вузькою міноритарною групою та навряд чи будуть дуже помітні.

У Криму певна частина зусиль консервативних мусульман була спрямована на поширення своїх переконань серед кримських татар, у місцях переселення такої можливості не буде. Куди вони спрямують свої сили?

Напевно, вони продовжать подібну активність. Серед мажоритарних слов’янських груп є певний відсоток людей, які цікавляться релігією та шукають нові форми реалізації. Є, наприклад, феномен українських мусульман. Але якщо вони будуть займатися цим на Західній Україні, не факт, що толерантне ставлення до них збережеться.

Чи не змінить ця міграція політику Саудівської Аравії або Туреччинипо відношенню до українських мусульман, чи не посилить увагу до громад, які виникають по Україні?

Сказати, що у Саудівської Аравії є спеціальна політика щодо українських мусульман було б перебільшенням. Хоча там існують ісламські організації, які є частиною офіційного істеблішменту, але вони взагалі небайдужі до мусульман у всьому світі. Салафіти в Криму виникли саме в цьому контексті. Подібна діяльність традиційно триває. Ясно також, що Туреччина приязно ставиться до кримських татар, але от якогось особливого інтересу саме до прихильників консервативного ісламу ми не спостерігаємо. Хоча якщо здаватиметься, що інтереси кримських мусульман якось притискаються, то це може викликати реакцію.

А чим загрожує така міграція для київського муфтіяту?

У Києві на статус муфтіяту претендують здебільшого Духовне управління мусульман України та муфтіят Києва, духовні корені якого значною мірою перебувають в середовищі «Братів-мусульман». Конкуренція духовних центрів — це конкуренція за паству.

Скільки в Україні взагалі мусульман?

Станом на час останнього перепису населення, який уже зовсім застарів, виходило близько 460 тис. Цілком очевидно, що понад 60% мусульман в Україні — це кримські татари.

Між націоналізмом і релігійністю

Як арабіст Олександр Богомолов зацікавився кримськотатарською культурою як тільки почалася масова репатріація. З часом особливу увагу він став приділяти вивченню релігійних течій, які з’явилися на півострові та йдуть врозріз із офіційною політикою Духовного управління мусульман Криму. Діяльність найпомітнішої із них — організації Хізб ут-Тахрір — Богомолов порівнює з мережевим маркетингом: спроби залучити до своїх лав прихильників побудовані за однаковою схемою і є можливість створити мікросвіт, в якому людина здатна знайти однодумців, домогтися лідерства та отримати соціальні блага. Однак нинішня політика Росії щодо нетрадиційних для кримських татар релігійних течій може в результаті призвести до сплеску радикалізму

Діяльність Хізб ут-Тахрірау Росії заборонена. Якихзаходів вживуть кримські послідовники організації?

Поки вони звідти поїдуть. Насправді їх небагато, просто Хізб ут-Тахрір був візуально помітним. Він свідомо створював інформаційні приводи: проводив конференції, виступав із гучними заявами, взявся захищати права мусульман в контексті прав людини. Така діяльність неможлива в умовах контролю. Незважаючи на те, що Хізб  ут-Тахрір записують у терористичні організації, в основному це роблять авторитарні режими. Його не було помічено в явній такій діяльності.

Чи можлива радикалізація?

Були випадки, коли в тому числі в рядах Хізб ут-Тахріра окремі члени йшли шляхом подальшої радикалізації. Треба розуміти, що будь-яка організація складається з людей, а в тих умовах, коли люди відчувають постійний психологічний стрес, можливості для радикалізації відкриваються дуже широкі.

У цьому випадку і боротьба влади з ними буде мати відкритий характер.

Росія не демонструє гнучкості у взаєминах з усілякими етнокультурними меншинами. Максимум гнучкості, на яку здатний режим, що склався в Росії, це підкуп еліт. Таким чином умовно вирішено проблему Чечні. Але цей шлях не створює ніяких постійних гарантій. У Криму вони теж, очевидно, будуть йти з одного боку шляхом залякування, а з іншого — шляхом підкупу. У цьому плані їх політика нічим не відрізняється від того, що намагався робити Могильов (екс-прем’єр Криму. — Ред.), просто ресурсів більше. І відповідно загрози можуть бути більш жорсткими.

Якщо поставити на вершину піраміди підкуп мусульманських еліт, то чи можна сказати, що біля підніжжя піраміди будуть переслідування тих же тахріровців?

Цілком можливо. Влада може потрапити в ті ж пастки, в які потрапляють маніпулятивні авторитарні режими, що намагаються не зовсім демократичним шляхом приборкувати норовливі меншини. Якщо вони спробують зруйнувати Меджліс — а така загроза обговорюється — то ісламські структури посиляться. Кримські татари знаходяться між двома ідеологічними форматами: з одного боку національно-визвольний дух, а з іншого вони частина ісламської умми. Націоналізм чи іслам як рішення. У першому форматі виходило непогано, і він домінував. Але якщо одне зменшиться, інше збільшиться.

Іншими словами, якщо тиснути на Меджліс, релігійність кримських татар посилиться?

Те ж саме відбулося на російському Північному Кавказі. Деякі російські експерти кажуть: у нас на Кавказі немає сепаратизму, а є ісламізм. Це дуже смішно. Насправді там завжди є одне і те ж: бажання емансипації від центральної влади, досягнення якоїсь свободи, а можливо і незалежності. І коли цього не виходить досягти легально (забороняють вибори, згортається демократія, як це сталося в тій же Інгушетії), тут же починають рости ісламістські рухи. Виходить, є попит на структуру, механізми та ідеологію мобілізації. Іслам дає людині всі опції в цьому плані: і мотивація, і мобілізація, і відчуття автономності, незалежності від чужої культури.

Тоді найбільш вигідний для російської влади шлях це не боротися з Меджлісом, а намагатися впровадити в його керівництво своїх рамзанівкадирових. Це одночасно і підкуп еліт, і недопущення посилення ісламізації.

Так. Якщо вони будуть діяти раціонально, то основну ставку робитимуть на підкуп еліт. При такому підкупі деяке залякування, напевно, допомагає. Але при цьому потрібно не перегнути палицю. А у здатність РФ не перегинати палицю та взагалі в здатність знати межу застосування сили віриться не дуже.

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus