УКРАЇНА

02:19

28.05

Влада

Органи влади – найбільші порушники свободи слова в Україні

0

Найбільшими порушниками свободи слова в Україні минулого року виявилися органи влади. Таким є висновок опублікованих Інститутом масової інформації (ІМІ) підсумків моніторингу свободи слова за 2003 рік.

Минулого року випадків тиску на ЗМІ з боку влади зафіксовано в чотири рази більше, аніж з боку кримінальних структур. Найчастіше тут згадується президентська адміністрація, виконавча влада та правозахисні органи. Тому, як зазначає ІМІ, організована злочинність сьогодні вже є значно меншою проблемою для преси і суспільства, ніж влада.

Розподіл порушень свободи слова за регіональною ознакою, фактично, не змінився за останні роки. Більшість конфліктів, які можуть свідчити про порушення свободи слова, зафіксовано у м.Києві (42 випадки). Однак автори моніторингу наголошують, що фактично всі порушення спричинені не місцевими, а центральними органами влади, які географічно розташовані у столиці.

Найбільш складною ситуація залишається у Донецькій (11 випадків) та Дніпропетровській (10) областях, а також в Криму (11). У цих регіонах і в минулому зберігалась складна ситуація зі свободою слова, однак у 2003 році дещо несподівано до неблагополучних регіонів також потрапила Львівська область (8), що, за інформацією ІМІ, є наслідком ініційованим згори переділом власності на регіональні ЗМІ.

ІМІ констатує, що основним типом цензури в українських ЗМІ залишається так звана “тіньова цензура” – ситуація, коли тиск на журналістів здійснюється під будь-якими іншими, ззовні позаполітичними приводами. В основі цієї цензури - пряма залежність власників засобів масової інформації від державних структур.

За останні три роки суто українським засобом втілення контролю над медіа стали “темники”, - неформальні інструкції, які надсилаються на адресу керівництва особливо впливових ЗМІ, - насамперед телевізійних каналів. “Темники” зобов’язують журналістів дотримуватись певної, затвердженої на горі схеми опису політичних подій, розставляючи акценти на потрібних владі місцях.

Цікавою тенденцією минулого року ІМІ вважає широку доступність до оригінальних “темників” у журналістському середовищі та правозахисних структурах, хоча ті, за логікою їхніх творців, вони би мали лишатись на столах керівництва телеканалів і не даватись “кому попало”. Така тенденція, на думку експертів ІМІ, свідчить про певний спротив серед журналістів провладних електронних ЗМІ, які отримавши і, навіть, виконавши настанови “темників”, вважають за потрібне надати їхні копії широкій громадськості, висловлюючи у такий спосіб свій протест проти придушення свободи слова.

Загалом, підсумовуючи ситуацію зі свободою слова у минулому році, яка не дуже різниться від теперішньої ситуації, ІМІ робить наступні висновки. По-перше, українська влада продовжує здійснювати контроль над незалежними ЗМІ, і з наближенням виборчої кампанії 2004 року цей контроль стає жорсткішим, а методи контролю – брутальніші. По-друге, ІМІ відзначає активнішу громадську позицію працівників ЗМІ, котрі намагаються захищати свої професійні права, хоча цей захист надзвичайно важко здійснювати, якщо йдеться про конфлікт з органами влади. По-третє, основною формою контролю над ЗМІ залишається “тіньова цензура”, яка зникне лише тоді, коли бізнесові структури позбавляться неформальної, а, отже, незаконної залежності від патронажу урядових чиновників.

Втім останнім і головним висновком ІМІ є те, що хоча в Україні ще не розвинулись цивілізовані стосунки між владою та медіа, було б помилкою стверджувати про повну відсутність демократії в Україні. Експерти ІМІ зазначають, що за роки незалежності Україна подолала величезний шлях, які багато нинішніх розвинених демократій проходили за не один десяток років – від тоталітарного режиму, державного контролю над свободою мислення - до інформаційної свободи, яка, поки що, - сподіваємось, тимчасово - лишається обмеженою. Ті конфлікти, які відстежував Інститут масової інформації, є не лише виявом свавілля влади, але і активної громадянської позиції журналістів, що є найкращим свідченням демократії, яка тільки народжується.

Джерело: proUA

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus