УКРАЇНА

06:41

27.05

польща не бажає бути призначеним безплатним адвокатом України і вирішила показати Києву, що за все треба платити

польща не бажає бути призначеним безплатним адвокатом України і вирішила показати Києву, що за все треба платити

Польща з адвокатів України мітить в її ляльководи

0

Варшава шантажує українську владу й опозицію погрозами порушити десятирічне «перемир´я» щодо волинської трагедії і переводить історичну дискусію про ОУН-УПА в політичну площину

До останнього часу Польща виступала в ролі головного адвоката України в Європі. Адвоката, почасти призначеного самою Європою. Справедливості ради зазначимо, що вона небагато мала зі своєї «практики». Однак у Варшаві, схоже, дійшли висновку, що президентство Віктора Януковича, який неабияк напружує Європу, дає прекрасний шанс посилити вплив і на зовнішню політику України, і на внутрішньополітичну ситуацію. Причому з вигодою для власних національних інтересів. І напередодні 70-річчя Волинської трагедії в Польщі запустили пробну кулю із погрозою офіційно визнати ОУН-УПА «злочинними організаціями», представити українців у Європі «військовими злочинцями», винними в геноциді, і тим самим поставити одночасно і владу, і опозицію в дуже незручне становище. Пікантності ситуації додає те, що українське керівництво саме допомагає Варшаві в цьому.

Агент Армії Крайової

Польське коріння Віктора Януковича, про яке настільки доброзичливо говорять у Варшаві, мабуть, не дає спокою і його підлеглим. У всякому разі днями «страшний» губернатор Михайло Добкін вирішив продемонструвати, що правіший за крайніх правих поляків. Керівник Харківщини несподівано заявив, що має ділову пропозицію до польського сейму. На думку цього українського державного діяча, законодавці Польщі повинні скласти сучасний «список Бандери — Шухевича», тобто всіх тих, хто зараз «займається героїзацією цих злочинців» і не пускати їх до ЄС. У Польщі мали б просто до сліз розчулитися несподіваною чуйністю нехай регіонального, але все ж таки представника влади. З тієї причини, що 11 квітня представники Аграрної партії, що входить до правлячої коаліції, зареєстрували в сеймі проект, яким передбачається визнати ОУН-УПА злочинними організаціями, винними в геноциді поляків. Причому не тільки на Волині під час війни, а в усій Західній Україні (тобто на польських східних кресах) у період з 1939-го по 1947 рік. Таке розширення хронології та географії ставить фактично поза законом увесь український національно-визвольний рух тих років. Цікаво, що подібне його трактування двома руками підтримають і в Москві, але набагато важливіше, що, якщо ця постанова пройде в сеймі, то і вся Європа дивитиметься на цю проблему очима Польщі. Така ситуація робить Польщу єдиним «входом і виходом» України в Європу.

Можна припустити, що відомий «антифашист» Добкін просто не зовсім збагнув у чому річ, тому що він дуже сильно підставляє свого патрона, з яким Варшава почала вести свою гру. Річ у тім, що зусиллями президентів Леоніда Кучми та Олександра Кваснєвського Волинська трагедія як найгостріший прояв українсько-польського протистояння в останнє десятиліття була виведена за межі політичних спекуляцій і переведена в сферу дискусій істориків.

Однак напередодні 70-річчя нашої спільної катастрофи це перемир´я опинилося під загрозою. Його може порушити польська сторона, але мотив для цього їм дала сама українська влада. Перманентна обережна критика внутрішньої і зовнішньої політики Віктора Януковича стала чи не правилом хорошого тону для Заходу, і у Варшаві, мабуть, дійшли висновку, що під цей шумок саме час посилити свій вплив на Київ. Тим більше що перед імовірним підписанням договору про асоціацію з ЄС і необхідністю вже до червня показати «прогрес» додаткові захисники Януковичу потрібні як ніколи. А Україні нове напруження навколо волинських подій 1943 року не потрібне.

«Бандерівський» гачок для України

В Адміністрації Президента за «доброю» традицією поки не помічають цього виклику. Однак, судячи з реакції Добкіна, мовчання Віктора Януковича «біло-блакитні» радикали витлумачили хибно, і своїми коментарями заганяють його ще більше в польську пастку. Насправді, українському лідерові необхідне повернення статус-кво. Зараз він опинився між двох вогнів — або сваритися з поляками і частково солідаризуватися з «героїзацією Бандери — Шухевича», або піти на поводу у Варшави і втратити обличчя перед багатьма українцями.

Однак парадокс у тім, що перед цим же неприємним вибором Варшава поставила й українську опозицію. Показово, що центристи з опозиції — «Батьківщина» і «УДАР» — поки, як і Віктор Янукович, вважали за краще «не помічати» польських маніпуляцій. Прогнозовано відповіла тільки права «Свобода». Але, на відміну від Михайла Добкіна, зробила це стримано і (приємний сюрприз) розумно: просто нагадала, що взаєморозуміння вже було досягнуто, і полякам не варто вставати з-за круглого столу з українцями. Дивно, але саме «Свобода», від якої слід було б очікувати істерики, вказала і владі, й іншим партнерам по опозиції, якої лінії слід дотримуватися в питанні Волинської трагедії. Це саме та ситуація, в якій влада й опозиція мають виступити єдиним фронтом в ім´я захисту національних інтересів, як це роблять у тій же Польщі. Важко очікувати, що Варшава утримається від вигідних спекуляцій з українською історією, якщо цим займаються самі українські політики.

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus