УКРАЇНА

12:38

20.06

Влада

У чий бік зігнули трубу?

0

Якщо у Вашій країні ніхто не знає й гадки не має, якого змісту документ підписав прем’єр і що затверджує Кабмін - значить Ви живете в Україні.

Такий печальний висновок напрошується після підписання епохальних угод між Україною та Росією про нафту і газ.

Уже в день підписання серед журналістів і експертів почався небувалий ажіотаж. Питання «Що підпишуть?» «Про нафту чи про газ?», «Що здадуть?» - сипалися як з рогу достатку і, не знаходячи відповідей, судорожно очікували дня наступного.

Наступний день, однак, не дав нічого нового. Щоб знайти текст угод, довелося зробити потрійне сальто - мортале. Що ж стосується коментарів, то українські держчиновники вирішили не метати бісер перед українськими ж журналістами. Приміром, Міністерство палива та енергетики повідомило Proua, що «ситуацією не володіє». Навіть такими питаннями, як терміни розгляду угод урядом і відправлення документів на ратифікацію в парламент!

Незалежним експертам коментувати щось теж було важко. Як, скажіть, аналізувати те, чого ти в вічі не бачив. Тому, позбиравши зі миру по нитці, ми наважилися на власний виклад подій.

Отож. Підписані в Сочі дві міжурядових угоди з співробітництва в нафто-газовій галузі мають для України свої плюси і мінуси. Плюси, власне, на підсумковій прес-конференції озвучили президенти.

До позитивних моментів глави держав записують таке. По-перше, домовленість про щорічне прокачування через Україну більше 80 млрд. куб. м. російського газу (термін дії угоди – 24 роки). Отже, йдеться про стабільність постачань блакитного палива.

По-друге, в угоді передбачається будівництво додаткової газової магістралі у Західній Україні. Отже, планується збільшення постачань газу в Європу. Як наслідок – додаткові прибутки за транзит.

По-третє, наповнення нафтою магістралі Одеса – Броди (термін дії цієї угоди визначений на 15 років).

І, нарешті, по-четверте, цінова політика. Російський президент підписав федеральний закон, що передбачає нульову ставку ПДВ для енергоносіїв, експортованих із Росії в країни СНД (досі діяла ставка – 18%). Це, за словами Володимира Путіна, дасть змогу відпускати нафту і газ для України «за більш низькими цінами вже в наступному році».

Водночас низка українських експертів сходяться на думці: ні про які поблажки для України й мови бути не може! Це просто дипломатичний трюк. Справа в тім, що раніше Росія ухвалила виправлення до свого Податкового кодексу. Зміни передбачають збільшення ставок податку на видобуток корисних копалин. Податок на видобуток нафти збільшено з 400 руб. за тонну – до 419руб. А на газ - з 107руб. за тис. куб. м – до 135руб. Таким чином, проста арифметика показує: якщо Росія і зазнає збитків на початку 2005 року, то потім їх з лишком компенсує. Не важко вгадати, що подальше підвищення цін на нафту і газ для України вона буде камуфлювати під «світову кон’юнктуру».

Тепер про загадки. Формулювання «нафтової» угоди не дають чіткої відповіді, чи зможе Україна без участі російської сторони ухвалити рішення про зміну режиму прокачування нафти на магістральній ділянці Одеса-Броди. Нагадаємо, суть проблеми полягає в можливості диверсифікованості постачань нафти. Йдеться про залучення не російської, а каспійської нафти. А диверсифікованість енергоносіїв, своєю чергою, є встояною практикою країн з розвинутою економікою. Себто - основою економічної безпеки держав.

Що ж стосується стратегії стосовно газотранспортної системи, то можливість участі третьої сторони в газотранспортному консорціумі не передбачена. Принаймні, текст угоди чіткими формулюваннями на цей рахунок не рясніє.

Зважаючи на все, президентові Путіну було легше домовитися з президентом Кучмою, ніж із прем’єром Януковичем. Про це побічно свідчить факт відіслання у відпустку на 45(!) днів українського віце-прем’єра з енергетичних питань Андрія Клюєва. Замість нього урядову групу з підготовки двосторонніх угод очолив міністр ПЕК Сергій Тулуб. А згідно офіційних правил, керівником робочої групи стає старший за посадою. І на додаток: донеччанина Клюєва в Україні вважають людиною прем’єра. А міністра Тулуба – людиною президента.

Ольга Ансимова

Джерело: proUA

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus