УКРАЇНА

13:21

19.06

Влада

Кучму критикують за те, що він відвернувся від української мови

0

Заступник голови Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Віталій Шевченко написав Відкритого листа до президента України з приводу вчорашньої заяви Леоніда Кучми, у якій назвав рішення Нацради, яке зобов’язує теле- і радіоканали вести мовлення українською мовою, неконституційним.

У листі Шевченко наголошує, що дотримання законодавства про мови на телебаченні та радіо вивчалося у Національній раді за наполяганням підзвітних президенту органів державної виконавчої влади.

“Восени минулого року з призначеного Вами уряду надійшло прохання відреагувати на висновки Рахункової палати, де зазначалося, що “Нацрада, ігноруючи виконання законів України щодо мовної політики, не контролює мовний режим комерційних телеканалів та не забезпечує дотримання ними ліцензійних умов діяльності” – зазначає Шевченко.

І додає, що у документі офіційно вказувалося, що “Національною радою допущений недержавний підхід при створенні умов функціонування і розвитку української мови як державної”.

Шевченко наголошує, що Нацрада зробила усе, щоб “забезпечити виконання телерадіоорганізаціями вимог мовного законодавства у частині трансляції телерадіопрограм державною мовою”.

“Більше того, останнім часом ми проліцензували теле- і радіомовлення в Україні багатьма мовами національних меншин: болгарською, грецькою, кримськотатарською, німецькою, польською, румунською, словацькою, угорською, чеською, вірменською...” – наголошує він.

За словами Шевченка, рішення Нацради “вперше зобов’язують враховувати мовні запити представників інших, крім української, національностей, як того й вимагає ратифікована Україною Європейська хартія меншинних мов”. До цього в нормативних документах були лише загальні слова про врахування їхніх інтересів і не було жодної норми, яка б зобов’язувала Нацраду втілювати це побажання в життя.

“Тепер такі норми будуть (якщо Ви, звичайно, не поведете боротьбу проти наших рішень)” – зазначено у Відкритому листі, текст якого має у своєму розпорядженні «proUA».

Шевченко вказує на нелогічність дій глави держави – з одного боку, президент “невдоволений спробами припинити русифікацію теле- і радіо ефіру”, а з іншого – турбується про будівництво україномовної гімназії в Сімферополі.

“Мені здається, щось тут було нелогічним. Бо навіщо витрачати бюджетні кошти на навчання наших дітей українською мовою, якщо їм доведеться жити в наскрізь русифікованій інформаційній сфері?” – говориться у листі.

Заступник голови Національної ради зауважує, що не знає, як реагувати на заяву Кучми про те, що рішення Нацради “мають бути приведеними у відповідність до Основного Закону”.

“У Конституції є норма про державність саме української мови. А в Законі України “Про телебачення і радіомовлення” (стаття 9) чітко сказано: “Телерадіоорганізації ведуть мовлення державною мовою”. Що ж треба приводити у відповідність із Конституцією?” – говориться у листі.

“Саме це, мені здається, й зробила Національна рада своїм рішенням, яке Вам не сподобалося” – підкреслює Шевченко.

Нагадаємо, що 14 квітня Нацрада прийняла рішення щодо нових умов ліцензування телеканалів та радіостанцій. За новими правилами, які застосовуватимуться до новостворюваних компаній, ліцензувати у загальному порядку будуть тільки ті ТРК, у яких у графі «мова» зазначатиметься українська. Питання про надання дозволів організаціям, що хочуть працювати іншими мовами, будуть вирішуватися окремо

22 квітня, перебуваючи з робочим візитом у Криму Леонід Кучма заявив, що вважає неконституційним дане рішення Нацради, і наголосив на тому, що це рішення необхідно привести у відповідність з діючою Конституцією.

Джерело: proUA

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus