УКРАЇНА

13:02

21.06

Влада

Данута Хубнер: «Ми сподіваємося, що ваш вибір буде сприятливим для ЄС»

0

Комісар Європейського Союзу про польський досвід інтеграції, українські реформи, політиків і вибори.

- Після приєднання Польщі до Європейського Союзу Вас обрали єврокомісаром від вашої країни. Як Ви оцінюєте свою роботу? Що вже вдалося зробити?

- У європейських інститутах, тобто не тільки в Європейській комісії, але й у Європейському парламенті, у Раді Європи, у Комітеті регіонів, загалом працює вже 700 поляків. Так що робота йде. Ми привносимо нову культуру, в результаті чого Європейський Союз стає ще більше мультикультурним.

Розширення Європейського Союзу не припиняється, а продовжуватиметься з такими країнами, як Болгарія, Румунія й особливо з Хорватією, яка є особливо просунутою в цих питаннях. Нинішнього року також розв’яжеться питання, чи розпочинати переговори з Туреччиною. Якщо говорити про співробітництво з Україною, то тут дуже важливо домовитися про План дій. Ваша країна буде однією з перших, із ким ЄС підпише План дій у вересні.

Я відчуваю спокусу описати процес розширення, як проходження через значну кількість труднощів, тому що ті країни, які нещодавно вступили в ЄС, перебувають на нижчому рівні, ніж старі члени Європейського Союзу. Тому тут виникатимуть проблеми з реформуванням економічних структур.

Хочу також поділитися з вами останньою новиною. Колишній член Кабінету міністрів Польщі Марек Сівец буде призначений головою делегації зі співпраці Європейського парламенту з Україною. Він дуже добре розуміє проблематику України. По-моєму, це гарний вибір. Усі ці нові люди з Польщі, Угорщини і Чехії принесуть усі свої знання і допоможуть Європейському Союзу розвивати добросусідські відносини із сусідами зі Сходу.

- Дотепер єврокомісари з новоприбулих країн не мають спеціалізації та повноважень. Чим ви займатиметеся?

- Ми поки що не знаємо, кому який дістанеться портфель, хто за що відповідатиме. Усі повноваження належать голові Європейської комісії, якого затвердив Європарламент.

Гадаю, у найближчі три-чотири тижні він прийме рішення щодо розподілу портфелів нової Європейської комісії в складі 25 осіб. Пан Барозо також повідомить нам про своє розуміння, як повинна працювати Європейська комісія. Можливо, в ЄК будуть створені певні групи комісарів, що координуватимуть свої дії між собою. Але сьогодні ніхто ще не знає, як виглядатиме майбутня Єврокомісія. Крім того, є пропозиція розділити повноваження, щоб один із членів Комісії відповідав за питання розширення, а інший - за політику сусідства.

- Може хоча б одне з цих місць дістатися тому, хто розуміє проблеми України?

- Я знаю, що єврокомісар від Словенії пан Поточнік дуже цікавиться проблемою розширення. Що стосується політики сусідства, тут я нічого не можу сказати. Крім того, хочу запевнити вас, що дуже багато хто в Європейській комісії розуміє прагнення українського народу до зближення з ЄС. І ми розуміємо, наскільки важливим це є для українців. Я також знаю, що багато українців не задоволені переговорами у форматі політики сусідства. Але проте треба бути реалістами.

- Політика сусідства, запропонована Європейським Союзом Україні, співзвучна з тезою, яку сформулював український прем’єр-міністр Віктор Янукович. Він сказав, що Європу треба будувати у себе вдома. Як Ви до цього ставитеся?

- Я вважаю, що створити Європу в себе, в Україні – це, напевно, і є власний шлях. Причому це стосується не тільки політичних аспектів, але й економіки. Тому що, у першу чергу, треба змінювати економічну систему і вводити європейські норми і стандарти. Це основа. Це основа для інвестицій, для тих, хто захоче робити продукцію в Україні, а потім вивозити її на єдиний європейський ринок. Абсолютно необхідно для цього дотримуватись європейських стандартів.

Це те, чим займалася Польща і всі інші країни, які нині приєдналися до ЄС, протягом останніх 15 років. Фактично те, що ми зробили - це привносили Європу в Польщу, впроваджуючи у себе європейські стандарти. Це основна умова, без цього неможливий не тільки вступ до ЄС, але навіть вихід на європейський єдиний ринок. Я вважаю, що саме єдиний ринок – основне досягнення. Що я порадила б Україні, і не тільки їй, але й іншим державам, які не входять до ЄС: не варто постійно ставити на порядок денний питання про членство, намагайтеся провести усередині країни роботу. Для того, щоб скоригувати економічну і соціальну системи.

Безсумнівно, що ЄС повинен надати в цьому плані підтримку країні, яка проводить у себе зміни. Що стосується нових держав-членів, то вони з 1990 року одержували допомогу. Причому не тільки у вигляді грошей, а й у вигляді технічної допомоги, і у вигляді моніторингу. Причому нас контролювали дуже уважно. ЄС проводив політику «батога і пряника». Це значить, що коли ми робили щось неправильно, нас постійно смикали, критикували, але ми чітко знали, у якому напрямку йдемо.

Що стосується України, дуже важливо, щоб ви цілковито використовували потенціал, наданий у рамках Угоди про партнерство і співробітництво. Політика сусідства додасть нові можливості використання УПС, особливо через План дій, який, я сподіваюся, Україна підпише у вересні. Я вважаю, що ЄС допомагав уже Україні. Була програма ТАSІС, хоча, напевно, ефективність цієї допомоги могла бути кращою. У планах на 2007-2013 рр. ми передбачаємо фінансову, технічну допомогу. Політика сусідства надасть нам нові фінансові можливості надання допомоги.

Сьогодні Україна – держава між Росією і Європейським Союзом. Перед вами величезні завдання у внутрішній політиці, і Європейський Союз сподівається, що ви і далі будете активізувати демократичні процеси. Нічого нового не відбувається, усе це вже пройшла Польща. У 1990 роках Європейський Союз постійно нагадував нам про те, що реформи повинні бути демократичними, засоби масової інформації – вільними, а Національний банк – незалежним.

- На якому рівні розвитку відносин Польщі та Євросоюзу перебуває сьогодні Україна?

- Тут головне - засвоїти всі уроки. Щоб Україна не повторювала помилок Польщі. Звичайно, у наших країн різна історія. Україна за розмірами набагато більша, ніж Польща, хоча вона менш просунута, ніж була Польща на початку цього процесу. У зв’язку з тим, що в Польщі проводилися реформи по закінченні другої світової війни, яких не було в Україні. У той самий час у вас є ресурси, яких немає в Польщі. У вас могло б бути дуже ефективним сільське господарство. Напевно, у нас реформи йшли швидше, ніж в Україні. Період до 2004 року був дуже важким для Польщі, але жоден уряд не робив кроків назад. Не можна сказати, що Україна стоїть на початку шляху в ЄС, але перед вами ще дуже багато труднощів.

- Який вплив можуть зробити на відносини України і Євросоюзу частково демократичні чи недемократичні вибори в Україні?

- Ми уважно стежимо за ходом підготовки до виборів. У вас уже відбулися місцеві вибори в Мукачевому, стурбованість з приводу яких висловлювала не тільки ОБСЄ, а й інші європейські демократії. Звичайно, результат президентських виборів - це вибір вашого народу, і ми не можемо на нього вплинути. Головне, щоб вони пройшли демократично. Я особисто не вірю, що в результаті виборів прийде уряд, який не розвиватиме співробітництво з Європейським Союзом. Можемо постукати по дерев’яшці, ми сподіваємося, що ваш вибір буде сприятливим для ЄС, але це ваш вибір, тільки ваш.

Розмовляв Микола Добротвір

Джерело: proUA

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus