УКРАЇНА

02:10

25.05

Влада

Липень. Ялта. Здача України?

0

Від зустрічі в Ялті істотно виграла Росія. Останнім часом вона демонструє усе більше дипломатичних перемог «малою кров’ю».

Остання зустріч українського і російського президентів у Ялті залишила без відповідей безліч питань. Повідомлення офіційних засобів масової інформації були більш ніж скупими – мовляв, нормальна робоча зустріч, обговорюються переважно економічні, а не політичні питання… Хоча в повітрі пахло саме політикою: адже зустріч проходила саме в той момент, коли в Україні почалося висування кандидатів у Президенти України.

Путін за «Я.» більше, ніж за «К.»?

Як стверджують експерти, в оточенні російського Президента є чимало людей, які лобіюють необхідність висування на пост Президента України саме Леоніда Кучми. Поряд із групами Суркова, Дерипаски, Абрамовича, що лобіюють підтримку Віктора Януковича, і групами Мордашева, Лебєдєва, Чубайса, Нємцова, що лобіюють інтереси Віктора Ющенка, існує досить сильне поле, яке бажає бачити при владі в Україні більш прогнозованого Кучму. Це переважно представники ТНК, ЛУКОЙЛа й інших нафтових компаній.

Для Росії невигідно робити певну ставку на того чи іншого кандидата – швидше за все, вона заграватиме з усіма одночасно. Але те, що до Віктора Януковича російський Президент явно благоволіє, було помітно. Кореспондент «Комерсанта» Андрій Колесников зазначив: «Ми-то знаємо, як роблять спадкоємців. Для початку їх показують по телевізору, і так, щоб мало нікому не видалося. Вчора в Білому залі Лівадійского палацу паном Януковичем не зацікавилася жодна українська телекамера. Більше того, усім було відомо, що Віктор Янукович виступає третім, відразу після двох президентів. Але коли до нього дійшла черга, Леонід Кучма раптом запитав, чи не хоче хто-небудь виступити. Він навіть не подивився у бік спадкоємця, а заохочувально кивав українським бізнесменам. Вони розгубилися, тому що добре знали, хто третім буде, і вирішили, очевидно, що пан Кучма просто забув.

Але, схоже, він, навпаки, усе пам’ятає. І він, таке враження, дотепер бачить у Прем’єр-міністрі не спадкоємця, а суперника на майбутніх виборах і, роблячи вигляд, що пан Янукович і правда буде його гідним спадкоємцем, у душі ніяк не може змиритися з цим. Між тим помітно, що пан Путін від усієї душі працює на українського Прем’єра. Російський Президент кілька разів згадував його у своїй короткій промові. Йому що, більше за всіх треба?»

Таким чином, Путін приїхав до Ялти, щоб продемонструвати зацікавленість у співробітництві з тим, кого український Президент уже поспішив назвати своїм спадкоємцем – з Віктором Януковичем. Хоча це не означає, що до кінця виборчої кампанії Москва може продемонструвати мінливість «загадкової російської душі».

«Незалежна газета» взагалі натякала, що ялтинська зустріч перетворилася на знайомство російського істеблішменту з українським Прем’єром. При цьому Володимир Путін неодноразово підкреслював заслугу Віктора Януковича в розвитку зв’язків між Україною і Росією. «НГ» подає список присутніх з російського боку: «З російського боку була заявлена делегація найвищого рівня. Тобто голова кремлівської адміністрації Дмитро Медвєдєв і «сімка» вітчизняного капіталізму: Вагіт Алєкперов (ЛУКОЙЛ), Петро Авен (Альфа-банк), Олег Дерипаска («Базовий елемент»), Володимир Євтушенков (АФК «Система»), Андрій Костін (Зовнішторгбанк), Олексій Міллер («Газпром») і Шафагат Тахаутдінов («Татнафта»), а також Олександр Лебєдев, який пристав до них і фігурував як заступник голови думського комітету зі справ СНД. Останнім часом Президент усе частіше бере його до свого почту».

Українська приватизація: економлять усі!«Комсомольська правда» була найбільш відвертою: «За фразою «Поглиблення торгово-економічних відносин» - так звучить тема зустрічі в Ялті - криється природне прагнення російських бізнесменів більш заглиблено брати участь у приватизації українських економічних об’єктів. У першу чергу, мова йде про посилення контролю над українською ділянкою газопроводу, через який наше паливо йде на Захід. Леонід Кучма готовий іти на значні поступки, - пише російське видання «Дні.ру», - в обмін на гарантії йому і його оточенню». Видання як приклад поступок наводить реверс нафтопроводу «Одеса - Броди», створення ЄЕП. До виборів в Україні цілком можливий продаж низки найбільших стратегічних українських об’єктів - «Укртелекому», Одеського припортового заводу, державної АК «Титан» (основний виробник двоокису титана в Україні) та інших. За словами джерел, - твердить видання «Дні.ру», - на сьогодні основними потенційними покупцями цих промислових гігантів вважаються саме російські інвестори.

«Здавалося б, умови для торгу ідеальні. І Москва, наскільки відомо, розмову веде жорстко. Але от результати - не дуже давно наші металургійні гіганти не були допущені до приватизації «Криворіжсталі». Виходить, політика політикою, а своя вигода дорожча?» - пише «Комсомольська правда». «Тільки з початку року близька до зятя Президента компанія «Інтерпайп» і близька до Прем’єра Януковича компанія «Систем кепітел менеджмент» (СКМ) придбали не тільки «Криворіжсталь», - стверджує «Дні.ру». СКМ стала також власником найбільшої компанії «Павлоградвугілля» і підприємств об’єднання «Укррудпром», що добуває залізну руду, які вона купила разом із ще однією дніпропетровською структурою – «Приватом». Експерти вважають, що на «пільговій приватизації» групи Пінчука і близька до Януковича СКМ заощадили не менше ніж 1 млрд. дол. І це - теж свого роду ціна гарантій для Президента, що йде, тільки уже внутрішнього характеру».

Здається, це і хотів зрозуміти Володимир Путін у Ялті – чиї ж інтереси лобіюватиме Віктор Янукович? Тим часом Янукович не дав відповіді на питання, які цікавили Путіна. Але Леонід Кучма явно намагався виглядати таким собі «позитивним героєм» в очах російських гостей. Фактично Кучма не тільки здав українську енергетику (так і не домігшись відповіді від Путіна щодо підвищення цін на російську нафту і щодо перспектив оптимізації цін на російські енергоносії для українських споживачів), але і вніс істотні корективи до української геополітики.

Гуляй, Расєя!

«Незалежна газета» з цього приводу писала: «Проте переговори з російським бізнесом мали не тільки символічне значення. В Україні влітку намітився новий ріст цін на бензин. Стабілізувати ціни хочуть на три місяці, щоб не гнівати народ у ході передвиборної кампанії, - питання, яке теоретично можна розв’язати, якщо російських постачальників нафтопродуктів попросять про це в присутності Володимира Путіна і той виразить хоча б мовчазну згоду. Київ зробив черговий реверанс у бік Москви. Стало відомо про указ Кучми про внесення виправлень до військової доктрини України. З неї були вилучені тези про те, що метою України є інтеграція в ЄС і вступ до НАТО. Указ, як з’ясувалося, був підписаний ще 6 червня, але обнародуваний не був. Дороге яєчко до Христового дня: вчора указ передали до Верховної Ради. Це було справжньою сенсацією, ще і двох місяців не пройшло, як прийняли цю доктрину. Документ верстався до Стамбульського саміту НАТО. Але нині Кучма, схоже, бачить більше резонів у підтримці Москви».

Від зустрічі в Ялті істотно виграла Росія. Останнім часом вона демонструє усе більше дипломатичних перемог «малою кров’ю». І зустріч у Ялті була черговою такою перемогою. Як пише «Страна.Ru": «Поїздка Володимира Путіна в Україну була першим візитом російського лідера після засідання Ради безпеки РФ, присвяченого політиці Росії в СНД. Тому підсумки переговорів у Ялті варто розглядати, насамперед, у контексті тих пріоритетів, які Путін визначив для російської зовнішньої політики стосовно найближчих сусідів. І України це стосується, мабуть, у першу чергу. Нагадаємо, що, виступаючи на Раді безпеки, Президент РФ заявив, що СНД у своєму розвитку підійшло до певного рубежу, за яким має піти якісне зміцнення Співдружності. Інакше відбудеться неминуче розмивання цієї організації, і як наслідок - остаточне падіння інтересу до роботи в СНД серед її учасників. Російський Президент упевнений, що подібного повороту подій не можна допустити».

Україна зазнала в Ялті найбільшого дипломатичного програшу за останні роки.

І чи знайде вона сили для реваншу?

Андрій Моржковський

Джерело: proUA

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus