УКРАЇНА

08:42

24.05

Влада

Коли ж ми, нарешті, дізнаємося, кому продадуть «Укртелеком»?

0

Усе це вирішується сьогодні в коридорах Кабінету Міністрів. Вирішується, за уривчастими відомостями, що надходять звідти, у надзвичайно бурхливих дискусіях.

Фонд держмайна (ФДМ) України відкликав анонс про оголошення конкурсу з продажу 42,86% акцій «Укртелекому» і заявив, що оголосить його після одержання остаточного рішення уряду з цього питання, - передало агентство «Інтерфакс-Україна».

Інакше кажучи, прес-служба Фонду підкоригувала голову ФДМ Михайла Чечетова, який трохи погарячкував, заявивши, що умови конкурсу з продажу 42,86% акцій ВАТ «Укртелеком» мають бути оголошені сьогодні.

«Остаточне рішення щодо продажу акцій ВАТ «Укртелеком» Кабінетом Міністрів не прийняте. ФДМ оголосить конкурс із продажу «Укртелекому» відразу після того, як одержить остаточне урядове рішення з цього питання», - говориться в заяві. Також уточнюється, що трохи передчасний коментар голови Фонду щодо строків і ціни продажу «Укртелекому», який з’явився в ЗМІ в середу, стосувався лише проекту рішення Кабміну.

Нагадаємо, це рішення з’явилося в середу, після засідання уряду, на якому розпорядженням №515-р були визначені умови конкурсу. Можливо, за станом на вчорашній день, конкурс, дійсно, повинен був бути оголошений 29 липня. Однак цього не сталося - офіційна публікація його умов у газеті «Відомості приватизації» (яка, відповідно до затвердженого місяць тому Фондом і нещодавно зареєстрованого Мін’юстом «Положення про порядок підготовки і проведення відкритих торгів із продажу пакета акцій ВАТ «Укртелеком», є стартом конкурсу) не з’явилася. Точніше, номер «Відомостей приватизації» з умовами конкурсу був зверстаний, але до друку не пішов. Оскільки іншим прийнятим у середу розпорядженням Кабміну (№514-р) встановлена кінцева дата продажу пакета акцій компанії до 30 вересня, а вже згаданим Положенням - двомісячний термін проведення конкурсу, на приведення умов до відповідності з інтересами «партії й уряду» у чиновників залишився тільки сьогоднішній день.

Розмірковувати про те, якими будуть ці умови, як свідчать зведення з фронту битви за «Укртелеком», немає сенсу. Згідно з 514-м розпорядженням, на продаж буде виставлено 8 026 565,487 тис. акцій компанії номіналом 0,25 грн. кожна. Вартість їх становить 2,006 млрд. грн. За повідомленням агентства «Інтерфакс-Україна», яке, у свою чергу, послалося на джерело у ФДМУ, стартова ціна 42,86%-го пакета акцій «Укртелекому» на приватизаційному конкурсі може скласти 2,53 млн. грн. Саме така ціна була встановлена під час оцінки зазначеного пакета акцій. «Як правило, вона і є стартовою», - зазначило вищезгадане джерело.

За словами самого Михайла Чечетова, стартова ціна 42,86%-го пакета акцій національного оператора зв’язку ВАТ «Укртелеком» складе «більш як 500 млн. дол., але менше ніж 600 млн. дол.» (що відповідає діапазону між 2,65 і 3,18 млрд. грн.). Нагадаємо - на початку червня Чечетов оцінював пакет акцій, що продається, у мільярд доларів. Таке зниження оцінки може бути пов’язане з лобіюванням з боку «реального покупця, який вималювався», - компанії, що не хоче переплачувати. А також з бажанням керівництва країни все-таки продати «Укртелеком» швидше, не затягуючи торги за рахунок високої ціни.

Для порівняння: 93%-й пакет акцій ВАТ «Криворіжсталь» був проданий за 4,2 млрд. грн., виходить, що весь «Укртелеком» у півтора рази дорожчий від металургійного гіганта. Проте експерти відзначають, що ціна акції в пакеті, виставленому на продаж, помітно менша за ринкову. При оціночній вартості пакета в 2,53 млрд. грн. вона становить 0,32 грн., тоді як у Першій фондовій торговій системі акції «Укртелекому» котируються за курсом: купівля - 0,48 грн., продаж - 0, 52 грн.

Правда, на ПФТС продаються лише акції пільгової підписки, які перебувають у вільному обігу та кількість яких становить лише один-два відсотки (за «пільговкою» було поширено 7,14% акцій, за оцінками експертів, близько 5% з них уже сконцентровані в руках колишнього менеджменту «Укртелекому»).

Нагадаємо також, що відповідно до Закону «Про особливості приватизації ВАТ «Укртелеком» промисловий інвестор, який купив пакет акцій, може розраховувати на одержання в управління половини пакета акцій «Укртелекому», що перебуває в державній власності. Умови передачі цієї частки в управління мають бути визначені окремим договором.

Що маємо: якщо цей договір буде укладений, то в інвестора в управлінні виявиться 67,86% акцій. Інвестор, щоправда, все одно не матиме можливості самостійно приймати рішення щодо зміни статутного фонду, додаткового випуску акцій, реструктуризації активів, оскільки ці питання вимагають на голосуванні кваліфікованої більшості (75% і більше акцій). Держава ж, будучи власником контрольного пакета, матиме права, лише як у блокуючого власника. У той самий час покупець не зв’язаний необхідністю шукати підтримку в держави з менш серйозних питань.

Однак насправді все буде не зовсім так. У тому самому законі говориться про те, що 30% засобів, отриманих від приватизації «Укртелекому», перераховуються компанії на розвиток мережі електрозв’язку і технічне переоснащення. На суму цієї інвестиції збільшується статутний фонд національного оператора і проводиться додатковий випуск акцій, що приєднуються до пакета, який перебуває в державній власності. А значить - закладено розмивання пакета акцій, придбаного майбутнім інвестором, приблизно до 37%.

Чинним нині законодавством закріплено: статутний фонд «Укртелекому» становить 4,7 млрд. грн., номінал однієї акції - 25 копійок. За наведеною агентством «Контекст» думкою Костянтина Фісуна, начальника аналітичного відділу Міжнародної фінансової компанії (яка, свого часу, найактивніше концентрувала акції «Укртелекому» пільговою підпискою): «Це як система стримувань і противаг. Можливість одержання майбутнім покупцем половини державного пакета в управління виглядає, як компенсація його можливих втрат внаслідок збільшення держпакета». Виходячи з цього, потенційні покупці не повинні бути зацікавлені в підвищенні ціни на торгах за акції «Укртелекому»: адже чим більше буде заплачено, тим сильніше скоротиться частка в компанії...

Головною вимогою до потенційних претендентів на купівлю компанії, як і раніше, лишається «стратегічність». Відповідно до Положення, до участі у відкритих торгах не допускаються компанії, власників яких не можна визначити, а також компанії, зареєстровані в офшорних зонах, перелік яких визначений законодавством. Положення також забороняє використовувати для купівлі пакета акцій «Укртелекому» кошти з непідтверджених джерел чи отримані злочинним шляхом. Промислові інвестори - «юридичні особи чи об’єднання юридичних осіб (резидент чи нерезидент), що відповідають кваліфікаційним вимогам, зазначеним в умовах відкритих торгів».

От у «кваліфікаційних вимогах» і буде зарита собака. Відповідно до них, як заведено, можна буде заздалегідь визначити переможця конкурсу. Чи буде в цих вимогах зазначена обов’язкова умова досвіду розвитку дротяних мереж і мереж передачі даних, чи підійде будь-яка діяльність на ринку телекомунікацій? Чи буде в них умова володіння чи неволодіння іншими телекомунікаційними активами в Україні? Чи буде «забитий» високий рейтинг компанії-претендента, вищий, наприклад, за російський В+, що автоматично відкине деяких особливо активних претендентів із ближнього (тільки з ближнього!) зарубіжжя? Чи будуть закріплені соціальні гарантії працівникам підприємства? З усіх цих численних непрямих ознак і можна буде визначити майбутнього переможця, під якого ці умови писалися.

Як би там не було, прямо відкидати ВСІХ іноземних учасників конкурсу, як це було з «Криворіжсталлю», начебто ніхто не збирається. Більше того, Михайло Чечетов прогнозує серйозну конкуренцію в конкурсі з продажу 42,86% акцій найбільшої телекомунікаційної компанії «Укртелеком». За його словами, наведеними «Українськими новинами», у ньому візьмуть участь як великі закордонні інвестори, так і консорціуми за участю вітчизняних компаній. «Тут саме у вищій лізі на ринку телекомунікацій грають, в основному, інвестори далекого зарубіжжя. Але будуть якісь і наші, може, консорціуми якісь будуть», - заявив Чечетов.

Затверджені Кабінетом Міністрів приватизаційні умови, за словами Чечетова, висувають «дуже серйозні вимоги до потенційного інвестора, гарантують участь у конкурсі великих закордонних телекомунікаційних компаній». «Ми з Азаровим тоді не дарма з’їздили до Ганновера. От ці зустрічі, ганноверська презентація дали результат сьогодні», - підкреслив він. Як твердить Чечетов, ефективність продажу «Укртелекому» буде дуже високою - інвестори зможуть гарантувати успішний розвиток компанії в післяприватизаційний період. Чечетов вважає, що на конкурс буде подано не менше ніж 2 заявки, що дасть можливість вважати його таким, що відбувся. «Конкурс відбудеться, судячи з того, як хочуть, цікавляться, дзвонять, у мене телефон червоний», - сказав Чечетов. Утім, поняття «вища ліга» - досить розтяжне.

Цікаво, чи відповідатиме їй, наприклад, російська АФК «Система», що, судячи з нинішнього візиту до України її голови ради директорів і основного власника Володимира Євтушенкова, має намір «конкретно» розв’язати питання про свою перемогу в конкурсі? А «донецько-турецьке» СП DCC-Turkcell, що, як і раніше, вважається одним із найімовірніших претендентів на купівлю «Укртелекому»? Усе це вирішується сьогодні в коридорах Кабінету Міністрів. Вирішується, за уривчастими відомостями, що надходять звідти, у надзвичайно бурхливих дискусіях. Почекаємо, твою маму...

Микола Лапін

Джерело: proUA

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus