УКРАЇНА

11:54

21.05

Влада

До дискусії про Корчинського

0

Автор цих рядків належав до середовища, у якому Корчинського дійсно від самого початку його з’яви на публічній сцені ще в кінці 80-х років вважали провокатором.

23 червня 2004 р. на сторінках львівської газети «Поступ» з’явився текст Антона Борковського «Відступник?», присвячений суперечливій особі Дмитра Корчинського. Цей текст заслуговує на увагу як типовий приклад героїзації негідника. Бо Д. Корчинський – це негідник, а не “відступник”. А це, погодьтеся, різні речі.

“Героїзацію негідника” Борковський намагається провести шляхом підміни кількох ключових понять. По-перше, намагається ошляхетнити таке миле “неформалам” поняття “провокаторства”; по-друге, шляхом вивищення свого “героя”, принижуючи його опонентів – мовляв, звинувачення йому кидають “переважно у спину”; і по-третє, надаючи “героєві” ореол “ґуру” для свідомої патріотичної молоді – “юнацтва”, яке начебто вабить “харизма” Корчинського.

Отже, тепер про те саме, лише без “героїзації”. Автор цих рядків належав до середовища, у якому Корчинського дійсно від самого початку його з’яви на публічній сцені ще в кінці 80-х років вважали провокатором. Однак, ми називали Корчинського провокатором без лапок, тобто не як “борця проти незворушності української душі”, а, швидше, як людини, що діяла на замовлення спец-служб. Звичайно ж, ніхто з нас не мав цьому документальних підтверджень, але історія розвитку цієї “неоднозначної постаті” містилася в логіці поведінки “маріонетки спец-служб”. Простий приклад – ми знаємо про ув’язнення і побиття Шкіля, чули про катування унсовців, але хто може навести приклад реальних репресій проти Корчинського чи то з боку спец-служб колишнього “совка”, чи то – незалежної України?

Зрештою, асоціюється “нетрадиційна постать” з позитивом чи з негативом, переважно залежить не від того, що про неї пишуть публіцисти, а від того, як до неї ставиться оточення в широкому розуміння. Пан Борковський пише, що Корчинського “звинувачують переважно у спину”. Це знову ж помилка або брехня. За квазі-публіцистичну діяльність Корчинського у ролі ведучого телепрограми “Проте” навіть замовники його відверто називали “гівноротом”. А що вже казати про інші середовища – інтелектуальні, партіотичні (без лапок) та політичні – для більшості з них Корчинський є випадком “руконєподаваємим” (так у Києві називають людей, котрим не випадає навіть подавати руку). Може, про це не знає Борковський, але Корчинський добре про це знає.

В цьому контексті заява А. Борковського про те, що “харизма Корчинського приваблює юнацтво”, звучить трагікомічно. Зрештою, у нас можуть бути різні розуміння “юнацтва”. У травні цього року під час відзначення “Дня Європи” у Києві довелось мені побачити групку цього “юнацтва” на чолі з їхнім вождем. Привезли на Хрещатик свиню, на котрій намалювали спреєм прапор ЄС. Навіть попри своє неприховане упередження до Корчинського і його зброєносців мушу визнати, що я не міг позбутися враження, що ця перелякана льоха з її щирим стражданням в очах, виглядала найбільш одухотвореною особою у цьому товаристві.

В цьому контексті, до речі, варто розглянути ще одну тезу А. Борковського, який пише: Активісти підтримують саме його «суб’єктивність», яка спрямована на боротьбу з «зовнішніми ворогами», та на «внутрішніх ворогів, які обслуговують зовнішніх». Виходячи з цього інциденту маємо: зовнішній ворог – це ЄС, а “обслуговує” його в Україні Ющенко. (Цікаво, чи “Поступ” поділяє цю думку?).

Зрештою, справа не в “інцидентах”, а в короткій пам’яті чи короткозорості частини українців, котрі не вміють бачити певних процесів у їхній цілісності. Всі інші, мабуть, і без мене добре усвідомлюють, що всі “ініціативи” Корчинського були спрямовані на деструкцію, дискредитацію і поглиблення поділів як всередині українського суспільства, так і між українцями й іншими націями.

А в нашій теперішній ситуації найрозумнішим виходом було б, як висловився один з польських інтелектуалів: “пам’ятати про те, що нас ділить, але шукати те, що нас може об’єднати”.

В.П.

Див. теж «Корчинський Дмитро» та «Гівнороти» на сайті «Енциклопедіїї нашого українознавства»

Джерело: proUA

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus