УКРАЇНА

06:21

28.05

Влада

Останнє євроінтеграційне інтерв”ю Романа Шпека

0

“Політика сьогоднішнього президента - це не бажання однієї людини, це підсумок об’єктивних обставин”

Постійний представник України при ЄС давав це інтерв”ю ще до гучної заяви Леоніда Кучми стосовно чергової зміни українського зовнішньополітичного вектора. І все ж таки ми вирішили його опублікувати, зважаючи на те, щоб бодай зрозуміти: з якої дороги звернула Україна і куди вона все-таки йшла?

- Останнім часом Україна та Євросоюз почали жваво обговорювати План дій. Про що вдалося домовитися?

- Європейська сторона розглянула всі українські пропозиції. Найбільше труднощів виникло через візові проблеми. Разом з тим, вже є готовність стосовно нової угоди щодо посиленого діалогу, угоди про вільну торгівлю.

Знайшли ми спільну мову щодо захисту інтересів сезонних робітників на території країн - членів Європейського Союзу. Усі українські пропозиції тією чи іншою мірою будуть відображені у проекті Плану дій. Є повна можливість завершити роботу над текстом Плану дій до періоду відпусток.

- Наскільки відрізняється нинішній План дій від минулорічного?

- Думаю, що порівняння буде некоректним, бо змінена і архітектура, і структура Плану. Але 80 відсотків наших пропозицій врахували. Там немає того, що не влаштовувало б одну чи іншу сторону.

- До чого, врешті-решт, прийде Україна за три роки (на цей термін розрахована робота Плану)?

- Буде підписана нова посилена угода. Але до цього, уже через два роки, буде проведено моніторинг, згодом – кінцевий моніторинг. І це стане підставою для укладення нової посиленої угоди. При цьому неважливо, як вона називатиметься. А можливо, тоді буде такий вражаючий прогрес в Україні й результати розширення ЄС будуть настільки позитивними, що їм захочеться й надалі розширювати Європейський Союз. Пройде три роки, буде виконано План дій - і тоді ми зможемо говорити про зміст і назву нової угоди.

- Чи вдасться узгодити План дій до осені? І чи варто робити це до президентських виборів?

- Думаю, що вдасться. Що ж до виборів, то я абсолютно не погоджуюся, що нам слід чекати, кого оберуть, оскільки є спадковість, наступність у політиці. Я не вірю, що Симоненко переможе. А всі інші нічого не мають проти європейської інтеграції.

- Чи впливають заплановані на осінь президентські вибори в Україні на переговорний процес з Євросоюзом? Чи відчуваєте ви тиск з боку ЄС?

- Тиску немає, а вплив постійний. Однак тут треба розуміти, що не можна оцінювати результати прогресу суспільства лише за результатом президентських виборів.

Чому ЄС ставить собі за право говорити Україні про певні недоліки чи очікувати від України кращого? Тільки тому, що Україна заявила про своє бажання набути членство у ЄС, хоча ми до того ще не готові. По суті, наші заяви, що наша мета - стати членом ЄС, дає їм право бути більш прискіпливими до нас, ніж до інших країн.

- Якою може бути відповідь ЄС на недемократичні вибори в Україні?

- Мені дуже важко передбачити. Бо я бачу непослідовність Європейського Союзу. Адже ви пам’ятаєте, яка реакція ЄС в цілому і Європейської Комісії зокрема на проведення виборів у Російській Федерації? І після того «взахльоб» співали Ширак, Берлусконі й Шредер, як вони вражені виборами у Росії. Я думаю, що Європейському Союзу теж потрібно вдосконалювати свої підходи. Як щодо спільних цінностей, на яких Союз побудований? Де вони ці цінності загубили: в літаку між Берліном і Москвою чи в літаку між Парижем і Москвою?

- Як на Вашу думку, чи справді Європейський Союз наполягає лише на демократичній процедурі виборів, чи вони роблять ставку на когось із конкретних кандидатів?

- За інформацією, якою я володію, і офіційною, і кулуарною, їх дійсно цікавить процедура виборів. Тому що вони також сподіваються на наступність і спадковість політики. Не так легко щось змінити. І політика сьогоднішнього президента - це не бажання однієї людини, це підсумок об’єктивних обставин. Їх цікавитиме, у першу чергу, процедура не тільки самих виборів, але й виборчої кампанії, бо це свідчить про зрілість суспільства. Тут не тільки поведінка кандидатів і боротьба між ними. Ми завжди говоримо, як поводитимуть себе два Віктори. А як себе поведуть громадяни? Чи гречка головне і пляшка горілки, чи майбутнє України?

- У Брюсселі голоси українців порахують правильно?

- Я свій голос віддам правильно. А щодо підрахунку голосів, то тут є певні проблеми. Тому що хто формує виборчі комісії за українським законодавством? Політичні партії. А які партії є на території Бельгії, в Америці чи Австралії? Це невідповідність нашого законодавства. Бо як тут знайти людей, які працювали б у виборчій комісії і не були державними службовцями?

- І як Ви діятиме у цій ситуації?

- Не знаю, відповідно до роз’яснень Центральної виборчої комісії.

Розмовляв Микола Добрик

Джерело: proUA

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus