УКРАЇНА

07:44

25.05

Влада

Бензинова паніка

0

Український ринок напередодні нової бензинової паніки. Підвищення Росією експортного мита на нафту і світову кон’юнктуру створили для цього усі формальні передумови.

Точніше буде сказати, що реверс, який не склався, у черговий раз остудив енергетичні відносини з Росією. Нагадаємо, що на початку липня Україна, піддавшись тиску російської сторони, пом’якшила лютневу урядову постанову, що забороняє використовувати нафтопровід «Одеса-Броди» у реверсному режимі. Фактично це дозволило качати нафту з Бродів до Одеси, чого так довго домагалися російські нафтові компанії. Звичайно ж Польща, яку так довго українська сторона “танцювала” і годувала обіцянками запустити нафтопровід зовсім в іншому напрямку, зробила зауваження про нечесність, які, утім, пролунали далеко не з самого вищого рівня. Одночасно з дозволом реверса в російської компанії ТНК відбувся світоглядний переворот, і вона знизила обсяги обіцяних раніше поставок нафти в український нафтопровід з 9 до півтора мільйона тонн на рік. Хоча для нафтопроводу проектною потужністю понад 49 млн. тонни на рік обіцяні «танкістами» 9 млн тонн – це був не фонтан, але все ж таки краще, ніж нічого, але півтора мільйона від «нічого» не дуже відрізняються . Реверс підвис. А наступного дня після проголошення реверса Києвом узагалі було заявлено про створення українсько-польського підприємства із добудування труби до Плоцька. І знову ніхто нічого не зрозумів.

Схожа ситуація з нафтопродуктами. Нагадаємо, на початку червня між нафтотрейдерами та урядом України був підписаний Меморандум про те, що роздрібні ціни на бензин не перевищать 220 доларів за тонну. Підписанню документа передувала інформація про наміри ДПАУ провести перевірки нафтопереробних заводів щодо правомірності підвищення цін на нафтопродукти. Дію меморандуму передбачено до серпня цього року. І Росія, з одного боку попередньо завірила українського прем’єра, що допоможе йому продовжити Меморандум і на наступні місяці, а з іншого боку з 1 серпня РФ підвищила експортні мита на сиру нафту і нафтопродукти майже на 70% - з 41 долара за тонну до 70. Пояснення цьому феноменові може бути тільки одне: документи російський прем’єр Михайло Фрадков підписує рукою, а щоб завірити свого українського колегу Віктора Януковича в підтримці в переговорах з нафтотрейдерами, використовує мовний апарат. Або в Києві і Москві під словом «допомога» мають на увазі кардинально протилежні речі.

У відповідь на слізні коментарі російських нафтотрейдерів про те, що підвищення квот ударить, насамперед, по операторах українського ринку, варто зазначити: ряд російських експертів не виключають, що разом з підвищенням експортного мита усередині РФ будуть уведені якісь важелі компенсації податкових утрат для нафтокомпаній-експортерів. Іншими словами, материнські нафтокомпанії, що знаходяться на території Росії, майже не постраждають. Що ж до українських «дочок», то до збитків у їхніх річних звітах давно вже усі звикли.

Варто відзначити, що ні Л. Кучмі, ні В. Януковичу не вдалося також домогтися від Москви скасування подвійного стягування ПДВ на нафтопродукти. Не збулися також прогнози першого віце-прем’єра Миколи Азарова і глави НАК «Нафтогаз України» Юрія Бойка про те, що ціни на бензин зростати не будуть. За словами М. Азарова, у постійних консультаціях з російськими нафтовиками українська сторона домагається насамперед того, щоб при встановленні цін на нафту і бензин росіяни керувалися в першу чергу світовою кон’юнктурою цін. Можливо, Микола Янович не впевнений у тому, що крива росту цін на бензин в Україні з початку року (майже 50%) обумовлена не стільки об’єктивними, скільки суб’єктивними факторами.

Відповідно, варто очікувати, що найближчим часом це напряму позначиться на роздрібних цінах на нафтопродукти. Точніше, уже почало позначитися. Донецький нафтотрейдер компанія «Паралель» уже заявила про відмовлення виконувати умови підписаного з Кабміном меморандуму, і підвищила роздрібні ціни на бензин. Джерело в уряді підтвердило «proUA», що зараз Кабінет Міністрів України проводить черговий етап переговорів з російськими нафтокомпаніями, які працюють в Україні. Суть питання та ж: ціни на бензин. Ціна питання стане ясною після підписання чергового Меморандуму.

Енергетичні відносини України і Росії в останні роки стають усе більш і більш абсурдними. Обидві сторони розуміють, що нікуди їм один від одного не дітися, на найвищому рівні обмінюються клятвами в любові і вірності, і одночасно продовжують спроби підсунути один одному який-небудь черговий реверс.

І, оскільки у випадку з Україною нафта може бути тільки російського походження, вихід зі ситуації, що склалась, один: шукати альтернативу не Росії (це неможливо), а нафти. Тобто синтезувати бензин штучним шляхом або пересадити всіх українців на автомобілі з літій-іонними акумуляторами. І налагодити їхнє серійне виробництво і монополізувати цей ринок, після чого обов’язково продовжити енергетичні переговори з РФ.

Сергій Іванченко

Джерело: proUA

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus