УКРАЇНА

14:08

18.06

Влада

Кінець “Укррудпрому”

0

Як і в ситуації з «Криворіжсталлю», переможці конкурсів із продажу держпакетів «Укррудпрому» були відомі ще до початку конкурсів.

Перші продажі підприємств, що входять до «Укррудпрому», почалися зненацька і на два тижні раніше передбачуваного Фондом держмайна терміну.

Контрольні пакети ПівнічГЗКу і ЦГЗКу за 208 і 106 млн. грн., відповідно, пішли у власність структур, підконтрольних групі Рината Ахметова («Систем кепітал менеджмент»). 38%-й пакет ІнГЗКу купила за 163 млн. грн. «Смарт-груп» - структура, підконтрольна російському бізнесмену Вадимові Новинському, інтереси якого в Україні представляє ФПГ «Приват».

До речі, варто відзначити, що «Смарт-груп» удалося серйозно знизити вартість придбання завдяки вчасно проведеній додатковій емісії акцій, що знизила розмір держпакету з контрольного до 38%-го. Суд визнав додаткову емісію всього за кілька днів до придбання. Очевидно, головний конкурент «Смарт-груп» – корпорація ІСД - сподівалася на інший результат річних судових розглядів, коли заявляла про намір поборотися за Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат.

До недавнього продажу «СКМ» володіла 36% акцій Північного ГЗКу і 44% акцій Центрального ГЗКу. Групі «Приват» через підконтрольні їй компанії належало 44% акцій Південного ГЗКу і блокуючий пакет «Сухої Балки». Саме ці компанії, варто гадати, найближчим часом будуть оголошені переможцями в конкурсах з продажу цих підприємств.

Що стосується підприємств, де інвестор відсутній (Криворізький залізорудний і вапнякові Новотроїцьке і Балаклавське рудоуправління), то перевага при купівлі їхніх держпакетів надається інвесторам, що вже володіють, як мінімум, блокуючим пакетом акцій інших підприємств, що входять до «Укррудпрому». Іншими словами, ці підприємства стануть приємним бонусом для груп «Приват» і «СКМ».

Як і в ситуації з «Криворіжсталлю», переможці конкурсів із продажу держпакетів «Укррудпрому» були відомі ще до початку конкурсів. Нагадаємо, що першочергове право на придбання акцій, які залишилися в держвласності, мають інвестори (не офшорні компанії), що володіють більш ніж 25% акцій підприємства, яке продається. Варто відзначити, що ще навесні нинішнього року основними акціонерами ГЗКів були саме офшорні компанії. Як стало відомо з останніх продажів, Укррудпромівські ГЗКи придбали їхні головні акціонери, але не офшори, а резиденти. Очевидно, фінансово-промисловим групам дали час швиденько перереєструвати пакети ГЗКів на українські компанії. І, за мірою того, як це відбувається, здійснюються продажі держпакетів підприємств колишнього «Укррудпрому».

Ще одна приємність для покупців, закладена в умовах конкурсу – у держвласності на рік з моменту продажу закріплюються блокуючі пакети підприємств, що продаються. Це, безсумнівно, зменшило вартість пакетів, виставлених на продаж цього року. Сам по собі блокуючий пакет не становить особливої цінності в ситуації, коли інші акції вже належать основному інвестору. Тому не варто очікувати, що через рік ці блокуючі пакети продадуть за великі гроші.

Тривала війна на парламентському рівні за головну умову приватизації «Укррудпрому» — продаж єдиним пакетом чи вроздріб — закінчилася на користь лобістів останньої схеми. У випадку якби через парламент пройшов законопроект про продаж єдиним пакетом, «Укррудпром» продавався б ще кілька років, з огляду на всі можливі суди, апеляції та піар-війни між вітчизняними ФПГ. Врешті-решт усе закінчилося б так само: переможець продав би частину активів переможеному.

А наступним на черзі після «Укррудпрому» стоїть ще один привабливий актив з цієї ж галузі – Маріупольський меткомбінат імені Ілліча. Очевидно, варто очікувати, що його приватизація також відбуватиметься, в основному, у стінах парламенту, коли прийматиметься відповідний закон, що регулює умови продажу. З огляду на це очевидним буде бажання парламентаріїв провести цю процедуру до парламентських виборів 2006 року.

Безсумнівним плюсом процесу приватизації «Укррудпрому» є те, що на кін ставилися інтереси вітчизняних інвесторів. Правда, для цього довелося піти на такий не дуже красивий крок, як прийняття спеціального закону, чим було дано привід для докорів у непрозорості приватизації. Але не факт, що, допустивши до участі в конкурсі всіх бажаючих, тобто могутні транснаціональні корпорації, Україна через кілька років не виявилася б у ситуації, коли всі підприємства колишнього «Укррудпрому» припинили своє існування.

Для довідки: На продаж були виставлені такі держпакети підприємств, що входили до ГЗК «Укррудпром»:

Північний ГЗК 50%+1 акція

Центральний ГЗК 50%+1 акція

Інгулецький ГЗК 37,57

«Суха Балка" 25,1

Південний ГЗК 25,78

Криворізький залізорудний комбінат 93,07

Докучаєвський флюсо-доломітний комбінат 90,57

Новотроїцьке рудоуправління 89,92

Балаклавське рудоуправління 93,83

«Кривбасвибухпром" 93,16

Щорічний оборот ГЗКів, що входять до «Укррудпрому», досягає 750 млн. дол. На ці підприємства припадає близько 70% сировини, що добувається в Україні для металургійної промисловості.

Сергій Іванченко

Джерело: proUA

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus