УКРАЇНА

20:52

27.05

Влада

«Наша реформаторсько-порядна Україна»

0

«Гено, нам надіслали вісім апельсинів – тобі п’ять і мені п’ять». – «Так п’ять і п’ять – це буде десять?!!» - «Не знаю, я своїх п’ять уже з’їв».

Повідомлення про те, що на черговому з’їзді партія «Реформи і порядок» вирішила перейменуватися в партію «Наша Україна» стало несподіванкою не тільки для експертного середовища, але й для самих делегатів з’їзду. Одні лідери партії в кулуарах говорили про те, що ця ідея прийшла їм в голови сьогодні зранку і була своєрідним експромтом – відповіддю на вживання ведучого «5 каналу» Данила Яневського стосовно ПРП означення «маловпливова».

Інші стверджували (і, напевно, не кривили душею), що акція перейменування партії готувалася чи не півтора місяця. Але однозначно очевидний факт: ПРП зробила хід, не погоджений з колегами з блоку «Наша Україна» і слабко прогнозований за наслідками.

Партія «Реформи і порядок» завжди стояла окремішньо у політичному процесі і завжди претендувала на лаври «високотехнологічної» партії. До того ж це – середовище молодих, агресивних лібералів – досить прагматичних, розважливих і (якщо хочете) цинічних. Це середовище завжди керувалося принципом Уїнстона Черчілля: «У політиці не буває постійних ворогів або постійних союзників. Бувають лише постійні інтереси».

Партія «Реформи і порядок» виникла незадовго до парламентських виборів 98-го. Однак на виборах ПРП не вистачило дуже трохи, щоб пройти в парламент – вона одержала 3,13% голосів.

Наприкінці цього ж року ПРП пішла на спілку з Народним рухом України, заявивши про наміри створити блок партій. Дійсно, блок було створено. Але Народний рух України з перших днів відчув небезпеку, що його очікує з боку більш молодих і більш агресивних союзників: ПРП почали надавати притулок тим, хто був не згоден з позицією лідера Руху - В’ячеслава Чорновола. Пізніше до ПРП із Руху перейшло декілька відомих політиків – Тарас Чорновіл, Михайло Косів, Олена Бондаренко, Андрій Ніцой... ПРП як губка втягувала у своє середовище яскравих особистостей з інших політичних партій.

У травні 99-го з Народно-демократичної партії вийшли 11 народних депутатів і низка обласних організацій. Більшість їх пішли в Партію «Реформи і порядок». За один місяць ПРП збільшилася в розмірі в півтора разу! У парламенті утворилася фракція «Реформи», а після вступу до фракції лідера Конгресу українських націоналістів Слави Стецько фракція одержала назву «Реформа-Конгрес»...

У тім же 99-ім ПРП висунула на посаду Президента України – як їй здавалося – свого кандидата, Віктора Ющенка. Однак Ющенко вирішив відмовитися від довіри партії і не став висувати свою кандидатуру, на старті виборчої кампанії одержавши обіцянку Леоніда Кучми щодо прем’єрської посади.

До речі, у 2000 році Віктор Ющенко просто проігнорував ПРП, не взявши на роботу в Кабінет Міністрів жодного представника партії! Він надто довго обіцяв посаду міністра економіки Віктору Пинзеникові, однак у результаті Пинзеник цю посаду так і не одержав. Так само як і посаду віце-прем’єра. Але все-таки ПРП і далі підтримувала Віктора Ющенка у всіх його починаннях. Коли в 2000-ім році партія ввійшла в парламентську більшість, вона заявляла: ми підтримуємо владу, тому що при владі в нас перебуває не тільки Кучма, але і Ющенко! Коли наприкінці 2000 року почалися акції «Україна без Кучми», тільки кілька депутатів із середовища «Реформа-Конгрес» підтримали цю акцію (Стецьків, Коліушко, Чорновіл, Філенко). Інші повторювали: «Ми не можемо нашкодити Ющенку!»

Ющенко ж відверто використовував партію як інструментарій у своїй особистій політичній грі. Через чотири роки ПРП одержала можливість діяти за аналогічним сценарієм: тепер Пинзеник і Гринів зрозуміли, що можуть диктувати умови Ющенку.

Що ж послугувало стимулом до подібного роду ходу лідерів ПРП?

Насамперед, дискусія, що зав’язалася навесні цього року про необхідність створення єдиної партії на базі блоку «Наша Україна». Дискусію почали лідери Української народної партії і Народного руху України. Стало очевидно, що після президентських виборів ці партії, що заявили про необхідність об’єднання всіх політичних сил усередині «Нашої України», спробують використовувати бренд «Наша Україна», прив’язавши його до вже розкрученого (але останнім часом добре підзабутого) бренду «Народний рух України». У результаті міг вийти такий собі Народний рух «Наша Україна». Всі інші політичні партії (серед іншого і ПРП) повинні були б або влитися в НРНУ, або – за висловом Олександра Волкова – «На фіг з пляжу!».

По-друге, в оточенні Віктора Ющенка все більш помітну роль почала відігравати Юлія Тимошенко і представники Блоку її імені. Відомо, що між ПРП і БЮТ увесь час існували напружені стосунки. ПРП виступала проти спілки із пані Тимошенко і її оточенням. Однак лідери ПРП програли. З’їзд партії став своєрідним посланням або пропозицією Ющенкові «з товаришами»: «Ви залишайтеся з «Народною Силою», а ми залишаємося в «Нашій Україні». З’їзд можна також оцінити як запеклу спробу частини оточення Ющенка вирвати бренд «Наша Україна» з рук чужорідного елемента – у першу чергу, з рук Юлії Тимошенко.

Адже не виключено, що Юлія Володимирівна могла б після виборів (або навіть у ході виборів) ініціювати перехоплення гасел і брендів. А саме ПРП свого часу придумала і розкрутила бренд «Наша Україна». Олігархи в оточенні Ющенка – Жванія, Мартиненко, Порошенко – фінансували блок, але мозкова робота і використання технологій лежало саме на ПРП.

По-третє, тісне коло осіб, що згуртувалися довкола Віктора Ющенка, не дає можливості ПРП претендувати на ласі місця у виконавчій владі у випадку перемоги Ющенка на президентських виборах. Як висловився один з політологів, «У Ющенка вже розписані всі вакансії – до начальників Жек-ів включно». Для того, щоб диктувати свої умови Ющенку і звернути на себе увагу, а в ідеалі – привести до нової конфігурації його оточення, і необхідний був скандал. Партія «Реформи і порядок» скандал організувала блискуче.

По-четверте, необхідно подумати і про день завтрашній. На президентських виборах життя не закінчується. Відразу ж після виборів почнеться підготовка до виборів парламентським. І ПРП, узявши собі розкручений бренд «Наша Україна», може претендувати щонайменше на третину голосів «Нашої України» зразка 2002 року – це початкові. А попрацювавши – у тому числі і знижуючи рейтинги своїх учорашніх союзників – можна претендувати на відсотків 10 голосів виборців. Тут спрацював принцип: хто першим узурпує бренд.

По-п’яте, пригадується анекдот про Крокодила Гену і Чебурашку. «Гена, нам надіслали вісім апельсинів – тобі п’ять і мені п’ять». – «Так п’ять і п’ять – це буде десять?!!» - «Не знаю, я своїх п’ять уже з’їв». ПРП у такий спосіб може диктувати умови об’єднання національно-демократичних сил довкола «Нашої України». Усі поєднуємося в «Нашу Україну». До речі, ми вже об’єдналися, а ви – як хочете, справа за вами. Можете до нас вступати. А ні – отже, ви проти об’єднавчих процесів у національно-демократичному таборі.

Тепер середовище старої «Нашої України» однозначно буде втягнене в низку скандалів і конфліктів. Можна прогнозувати, що почнеться бійка за назву фракції у Верховній Раді. Більшість членів фракції або перейменують фракцію, знайшовши їй більш нейтральну назву, або ж процес закінчиться розпадом фракції на кілька складових – з узурпацією бренду знов-таки колишньою групою ПРП.

Очевидно, не обійтися без локальних воєн на регіональному рівні – крок ПРП посіє невдоволення і ворожнечу низових осередків різних партій, а також нездорові тенденції в штабах кандидата в Президенти Віктора Ющенка: до членів ПРП, що вже працюють у штабах Ющенка, почнуть ставитися з недовірою. А публічний осуд самим Віктором Ющенком дій лідерів ПРП-НУ може обернутися втратою щонайменше 5% голосів і демаршем значної частини прихильників.

А головне: уже стало очевидним, що горезвісна «єдність Націонал-демократичних сил» і монолітність команди Ющенка – не що інше, як міф. І в цьому – найбільша проблема Віктора Андрійовича. Не все спокійно в Датському королівстві...А виборцям хочеться вірити в стабільність і спокій.

Кость Бондаренко

Джерело: proUA

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus