УКРАЇНА

21:34

25.05

Влада

Чи зупинить Бог фальсифікацію на виборах?

0

Помісний Собор УПЦ КП закликав всеукраїнську паству за кожним богослужінням підносити до Господа особливе молитовне прохання: «За справедливі вибори Глави держави Української, щоб Господь послав людям дух розуму і нелицемірну любов до країни нашої і був милостивим до неправд і провин наших і помилував нас».

Окрім того, було прийнято спеціальне Послання Помісного Собору «до боголюбивих пастирів, чесного чернецтва і всіх вірних Помісної Української Православної Церкви та співгромадян». У документі, окрім викладу позиції Церкви щодо глобалізації, інтеграції України в європейську спільноту, моралі в сучасному світі, зазначено також, що Церква «не стоїть осторонь суспільства, і його політичні проблеми, які часто мають моральну природу, повинні бути предметом судження не тільки для політиків, але й для Церкви».

Церква, слідом за УГКЦ, яка вже прийняла подібну заяву, вважає, що кожен громадянин нашої країни має право і обов’язок вільно віддати свій голос на виборах Президента України за того кандидата на цю посаду, який, на його думку, найбільш гідний очолити нашу державу. «Порушення права на вільний вибір, яким є також і маніпуляція результатами волевиявлення народу, є не тільки діянням, яке карається державними законами, але й зневагою Закону Божого, а тому кожного, хто зважиться вчинити таке порушення, чекає нелицемірний Божий суд”.

А загалом на Помісному Соборі УПЦ КП панував робочий настрій. Традиційного «плачу» про утиски і несправедливе до себе ставлення не спостерігалось.

Загальні підсумки розвитку Церкви за дев’ять останніх років (із часу Помісного Собору 1995 р.) підбив предстоятель Церкви, патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. За його словами, за цей час Церква зросла вдвічі і нині нараховує 29 єпархій в Україні, 3 єпархії за кордоном і один вікаріат у США, 64 монастирі. Кількість духовних навчальних закладів збільшилася із 4-х до 10-ти (дві духовні академії у Києві та Львові, богословський факультет при Чернівецькому університеті, богословський інститут в Івано-Франківську та 6 семінарій). 37 архиєреїв та майже 3 тис. священиків обслуговують 3760 парафій.

Патріарх також коротко охарактеризував взаємовідносини з іншими православними Церквами (УАПЦ, УПЦ МП, Вселенською патріархією), а також із владою. Щодо останньої, то владика відзначив небажання влади, окрім декларацій, робити реальні кроки до утвердження в країні Помісної Церкви. «Як нам здається, це є принципова позиція держави – не сприяти Київському патріархату». Але Церква нині просить не стільки сприяння, скільки «не ставити перешкоди зростанню кількості парафій нашої Церкви». Адже постійними стали перешкоди у побудові храмів, затримки із реєстрацією парафій УПЦ КП в Дніпропетровській, Харківській областях, і особливо в Донецьку. Головним завданням Церкви патріарх бачить «утворення в Україні єдиної Помісної Української Православної Церкви... яка не є самоціллю. Вона потрібна для більш плідного служіння своєму народу, його духовному відродженню і входженню у вічне блаженне життя».

Зростання конкурентоздатності Церкви, на думку патріарха, залежить від багатьох чинників: активної проповідницької і місіонерської роботи; підтримки християнської моралі шляхом відкриття недільних шкіл (нині діє 1086), розповсюдження «Закону Божого» (видано накладом 300 тис. прим. і безкоштовно роздається) тощо; використання для пропаганди християнських цінностей засобів масової інформації; запровадження нових і підтримка вже діючих благодійницьких програм; власним прикладом, своїм способом життя утримувати християнську мораль і духовність у світі.

Як не дивно, до нинішнього Помісного Собору УПЦ КП керувалася Статутом про управління Української Автокефальної ПЦ з доповненнями, які були прийняті на Помісному Соборі 1992 р., а згодом - у 1993-му та 1996 роках. Нинішній Помісний Собор нарешті прийняв Статут УПЦ КП. Проте тим парафіям, які того забажають, Статутом дозволено зберігати у своїх парафіяльних статутах назву «Українська Автокефальна ПЦ», але з обов’язковим зазначенням про належність до Київського патріархату. Згідно зі Статутом, Церква є соборноправною і аполітичною (І.10 – «канонічні установи УПЦ КП не ведуть політичної діяльності і не надають своїх приміщень для політичних заходів»). Цікавими є і статутні вимоги до майбутнього кандидата у патріархи. Це має бути ієрарх УПЦ КП із вищою богословською освітою, з досвідом церковного будівництва, який користується доброю думкою і довірою ієрархів, кліру і мирян, має вік не молодше 40 років і є українцем.

Жвава дискусія на Соборі виникла з приводу звернень до Президента України та Голови Верховної Ради. Деякі делегати, переважно народні депутати України – члени Вищої Церковної Ради, взагалі поставили під сумнів доцільність таких звернень. Проте Собор усе ж документи прийняв. Зокрема у посланні до Президента України делегати закликали його «сприяти виявленню визначеного законами рівного ставлення органів державної влади і місцевого самоврядування до всіх релігійних конфесій, в тому числі і до УПЦ Київського патріархату». У листі до Володимира Литвина прохань було значно більше: «сприяти внесенню до законодавства України відповідних змін, які дозволили б викладання у загальноосвітніх школах християнської етики"; «закріпити за релігійними організаціями право на землю або безкоштовне користування нею, врегулювати питання про скасування податків на благодійну діяльність"; “не вносити до законодавства України змін, які надавали б церквам в цілому статус юридичної особи».

Окрім того, делегати Помісного Собору розглянули питання про зачислення до лику святих поборників православ’я преподобних Іова і Феодосія Манявських, а також святителя митрополита Ростовського Арсенія (Мацієвича). Після дослідження їхнього життя і подвигів Собор постановив приєднати преподобних Іова і Феодосія Манявських та святителя Арсенія до лику святих для загального церковного шанування. Делегати Собору також взяли участь в урочистому богослужінні на вшанування новопроголошених святих.

Олександр Саган

Джерело: proUA

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus