УКРАЇНА

14:56

24.05

Влада

Андрій Єрмолаєв: “Політологи вирішили вирвати ініціативу у штабів”

0

Провідні українські політологи вирішили зберегти невинність президентських виборів.

Учора на круглому столі з модною назвою “Чесні вибори-2004” вони підписали Звернення до кандидатів з проханням дотримуватися букви закону і здорового глузду. Окреме звернення політологи відправлять і на адресу президента Кучми.

Другим етапом об’єднання буде Меморандум про чесні вибори і Пакт про політичну cтабільність та розвиток, який запропонують підписати вже політичним силам і самим кандидатам. Наскільки реальним бачать цей план самі політологи, розповідає один з ініціаторів - директор Центру соціальних досліджень “Софія” Андрій Єрмолаєв:

- Ви взагалі вірити в те, що вибори можуть бути чесними?

- Є велика загроза того, що вони будуть нечесними. Причому загроза існує як з боку провладних, так і з боку опозиційних сил. Усі вони, як то кажуть, не такі “біленькі і пухнасті”, як би нам хотілося. Кожен штаб буде використовувати той арсенал технологій, який їм доступний, вдаючись в тому числі і до маніпулювання масової свідомості, і до використання брудних організаційних схем тіньового пливу, передовсім на адміністративний апарат.

- Що можуть змінити Меморандум і Пакт, які запропонують політологи кандидатам?

- Ідея полягає в консолідації експерного товариства. В європейських країнах подібний досвід, коли такий пакт був підписаний, спрацював лише в Іспанії. На нашу думку, в Україні такий досвід має бути використаний, оскільки загальнополітична напруга вже зашкалює.

Ми входимо у вибори у стані досить стабільного суспільства, але за їх підсумками є реальна загроза нового суспільного дуже політизованого розколу з непередбаченими наслідками. Є великі підозри, що будуть використовуватися не просто інформаційні та політичні технології, але й технології соціокультурного розколу. Тренд цих технологій буде розповсюджуватися не лише на виборчу компанію, а й буде мати подальші наслідки. Хто буде відповідати за можливі загрози міжконфесійних конфліктів, нових міжетнічних загострень, територіальних конфліктів? Тут можливі і спекуляції стосовно мови. Ці питання необхідно обговорювати до почату атаки.

- Які пункти Пакту можуть бути найважчими до підписання кандидатам?

- Головний камінь спотикання - проблема легітимності підсумків виборів. У запропонованому вчора варіанті визнання легітимності відбувається у разі повноцінного дотримання меморандуму з виписаними процедурами чесних виборів. На думку експертів, у цьому формулюванні існує суперечливий момент. Адже деякі політичні сили вже заявили, що вони не будуть визнавати вибори, якщо не буде вигідного для них результату. Тому обговорювати цю позицію з кандидатами буде дуже важко.

Крім того, є пункт, пов’язаний із зобов’язаннями щодо погодженого формування майбутнього складу уряду - уряду довіри. Сьогодні в Україні є чимало трактувань щодо того, хто має політичне право формувати уряд після виборів. Головний момент - чи лише переможець, чи переможець у конструктивній взаємодії з опозицією, яка не отримала перемогу. Ми дотримуємося останнього варіанту. Така позиція є в Пакті і вона також буде викликати чимало суперечок. На мій погляд, це два ключові моменти. Звичайно, є також і питання щодо зобов’язання від будь-яких переслідувань опонентів після перемоги. Власне кажучи, проблема Пакту є набагато цікавішою, ніж Меморандум, який є ж все-таки декларативним документом і має громадський вимір. А Пакт – це політико-процедурний документ.

- Чимало журналістів охрестили вашу ініціативу як безнадійно-романтичну...

- Ми розраховуємо на те, що хоча б спровокована нами реакція дасть свій резонанс. Хоча, звичайно, ніяких гарантій, що у підсумку ці документи будуть підтримані, у нас, звичайно, немає. Я погоджуюся із своїми колегами, які говорили, що існує невисока вірогідність того, що буде позитивний результат у плані підписання. Тут ми більше сподіваємося, ніж розраховуємо. Якщо говорити про реалістичне – звичайно ми може виглядаємо романтиками. Але ми переконані, що на відміну від ініціатив, які зараз ідуть від політичних штабів, ініціатива експертів виглядає більш зваженою і нейтральною. Оскільки ініціатива будь-якого окремого кандидата чи окремого штабу опоненти будуть оцінювати як провокацію чи піар-хід і навряд чи підтримають. Ми пішли на те, щоб вирвати цю ініціативу від окремих штабів і запропонувати це від нейтрального середовища, але середовища компетентного, щоб виступити авторитетним ініціатором. Це справа політиків далі працювати над меморандумом і пактом.

- А чи можна говорити про нейтральність, якщо чимало політологів заангажовані до виборчої роботи штабів?

- Позиція наших політичних шкіл незалежно від того, на кого вони працюють, більш громадянська і більш моральна стосовно кампанії, ніж, скажімо, іноземних політтехнологів. Перш за все завдяки тому, що вони за цей час змогли досить серйозно оцінити і реальний стан суспільства, орієнтуються в суспільних настроях. Вони є реалістами щодо політичної архітектури. Будь-який зарубіжний політолог все-таки прагматичніший, тобто у цьому сенсі цинічніший. Це чужа країна. І процеси, які тут будуть відбуватися, його зачіпають мало. Я гадаю, що у підсумку на цих виборах буде більше залучатись до кампанії вітчизняних політологів.

- Тобто іноземних піарників не буде?

- За моєю інформацією, іноземних політтехнологів паралельно залучили усі штаби. Йдеться передовсім про провідну четвірку кандидатів - Янукович, Ющенко, Мороз, Симоненко. Вони у тому чи іншому вигляді будуть користуватися послугами передовсім російських політологів. Але замовлень українським експертам буде набагато більше.

- Українські політологи всі включені в кампанію?

- Поки не всі. Ще є кого залучати.

- Скільки політологів не приєднаються до вашої ініціативи?

- Не приєдналися ті, хто зараз дуже заангажований, які зайняли не стільки професійну, скільки політичну позицію. На жаль, це близько 30% провідних експертів.

Розпитував Андрій Чобіт

Джерело: proUA

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus