УКРАЇНА

12:29

27.05

Влада

Аграрний переділ

0

Довгань не буде рвати тільник за Януковича і йти на сепаратні переговори з Ющенком.

6 липня Президент України підписав указ про призначення Сергія Довганя головою Херсонської обласної державної адміністрації, звільнивши від цього обов’язку Анатолія Юрченка. В принципі, звільнення Юрченка передбачалося давно - проте малопрогнозованим було відродження з політичного небуття фігури Сергія Довганя.

Сергій Васильович Довгань – особистість в українському політикумі більш ніж колоритна. Років зо п’ять тому про нього говорили як про «червоного олігарха»: очолюючи Селянскую партію України і знаходячись за переконаннями на лівих позиціях (хоча на плівках майора Мельниченка Довгань говорить Леоніду Кучмі: «Ну ви ж знаєте, я не комуніст і не соціаліст»), Довгань контролював величезні бізнес-структури, що займаються постачанням паливно-мастильних матеріалів для сільськогосподарських підприємств південних областей України. Весь аграрний сектор Одеської, Миколаївської, Херсонської, Запорізької і частково Дніпропетровської областей залежав від солярки, мазуту і бензину, що поставляється структурами Довганя. Говорили про його інтереси в спиртовій промисловості (нагадаємо, що недавно губернатором Вінницької області було призначено ще одного «спиртовика»).

Тривалий час Довгань виступав у ролі політичного і бізнес-союзника Олександра Ткаченка. Разом створювали Селянську партію, разом організовували електорат на підтримку Олександра Миколайовича на президентських виборах. Сам Довгань двічі ставав народним депутатом України.

Пам’ятається, журналісти з побоюванням відносилися до цієї величезної, з великою кількістю татуювань на руках, людини з грубуватими манерами. Довгань запам’ятався своєю прямотою і безпосередністю. Одна журналістка розповідала: «Якось страшно брати в нього інтерв’ю. Увесь час не залишає відчуття, що от зараз моє запитання йому не сподобається, і він дасть мені в морду».

Але, маючи лютий зовнішній вигляд, Довгань не ввійшов у історію парламентських баталій у ролі хулігана – навпаки, поводився завжди стримано і не ліз у бійки. І – говорять – Президент дуже навіть позитивно ставився до Довганя. Так само, як і Довгань до Президента. Сергій Васильович неодноразово хвалив Кучму з трибуни Верховної Ради. А Президент (судячи з тих же записів майора Мельниченка) позаочі називав Довганя ласкаво – «дурником».

Після програшу парламентської кампанії 2002 року (він йшов першим номером у списку Селянської партії України), Сергій Васильович пішов у політичну тінь. Перебував на другорядних ролях в одному з численних державних комітетів. І раптом – повернення в рідну Херсонську область першою особою в обласній системі влади!

Херсонська область – це батьківщина Сергія Довганя. Він народився в Білозерському районі, працював у Бериславському. Значна частина бізнесу Сергія Васильовича зосереджена саме в Херсонській області. Тому область та її проблеми він знає добре. Аграрний сектор області і так залежав від Довганя. Фактично призначення Довганя на посаду губернатора області – це усього лише легалізація тієї неформальної влади, яку він і його структури мали в регіоні. Просто кажучи, це легалізація альтернативної регіональної еліти.

Попередник Довганя, Юрченко, такого авторитету в області не мав. Він занадто демонстрував свою залежність від однієї з політико-економічних груп і від Адміністрації Президента. У «мирний» час він був прийнятним керівником. Але під час виборів на чолі області має бути людина, здатна мобілізувати весь ресурс влади і зібрати його воєдино. Юрченко ж міг – у кращому разі – займатися пошуком компромісів між тими чи іншими політичними й економічними групами.

Отже, що може дати Кучмі призначення Довганя на посаду губернатора Херсонської області?

По-перше, ми вже згадали про мобілізаційні й організаторські здібності Сергія Петровича.

По-друге, бізнес, що міг потенційно запрацювати на кандидата від лівих сил (Петра Симоненка), тепер буде якщо не цілком контролюватися владою, то вже точно – буде максимально диверсифікований.

По-третє, за наявною інформацією, Довгань досить тісно співробітничав свого часу з Юрієм Кравченком, і призначення Довганя в те крісло, яке ще кілька років тому займав Юрій Федорович, може розглядатися як прелюдія до повернення Кравченка у велику політику.

По-четверте, призначення Довганя приведе до нового посилення позицій Селянської партії України, що після провалу виборчої кампанії 2002 року «пішла в підпілля». Підвищення Селянської партії відразу ж приведе до зниження акцій Народної аграрної партії України, яку очолює спікер парламенту Володимир Литвин. Занадто вже Литвин поводиться незалежно останнім часом. От Кучма і вирішив указати йому на його місце в політичному житті країни й у системних відносинах у політичних верхах. Реанімація Селянської партії має зробити Литвина більш поступливим, інакше йому буде сутужно на парламентських виборах в умовах гострої конкуренції із СелПУ за сільський електорат.

По-п’яте, Довгань – це людина, яка не має симпатій чи антипатій у політичному середовищі. Він не буде рвати тільник за Януковича і йти на сепаратні переговори з Ющенком. Він буде виконувати чітко те, що йому скаже Кучма. Тому область буде застрахована від електоральних несподіванок на президентських виборах. До речі, можна згадати слова Миколи Білоблоцького, кинуті як докір херсонцям під час виборчої кампанії 1999 року: «Приїхав до вас Симоненко – підтримали, приїхав Мороз – підтримали, Марчука – й того підтримали. До вас би батька Махно прислати, і ви його теж підтримали б». Довгань не допустить підтримки батька Махно, так само як і будь-якого іншого кандидата. Більш того: Махно при Довгані не зміг би взагалі ткнутися в Таврію, поки не привіз би із собою кілька документів з особистим дозволом Кучми.

Отже, Кучма в черговий раз продемонстрував уміння розставляти кадри і розпоряджатися кадрами. И – як завжди – ставлеником Кучми в регіоні став абсолютно несподіваний, непрогнозований персонаж. Хоча експерти солідарні в думці: це дуже сильний політичний хід Президента.

Скільки подібних ходів ми ще побачимо найближчим часом?

Андрій Моржковський

Джерело: proUA

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus