УКРАЇНА

11:09

22.05

Влада

Реверсні перверсії

0

Схоже, Київ нарешті зрозумів, що втрата українського ринку для російських енергокомпаній так само страшна, як і для України — майже повна залежність від Росії.

Для Росії реверс уже, мабуть, став питанням честі, а не економічної необхідності. Адже російських нафтогонів і проектів будівництва нафтотранспортних магістралей з головою вистачає, щоб обходитися і без України. Не говорячи вже про те, що каспійська нафта не прийде в Одесу без відповідного рішення основних видобувних операторів, а це, переважно, російські й американські компанії.

Сьогодні Росія використовує погрозу реверса, швидше, як віртуальний козир у грі, головна ставка якої - лояльний Кремлеві новий український Президент. Леонід Кучма як досвідчений ракетник із завидною точністю ці послання дешифрує, але з пропозицією Москві руки і серця поки що не поспішає, відбуваючись квітами, частими побаченнями і присяганнями у вірності. Це трохи дезорієнтує супротивника, що дотепер не може визначитися з кандидатурою свого ставленика на президентську посаду в Україні. Росія, схоже, досі не може відповісти на питання, кого вона хоче бачити в цьому кріслі — Кучму або не-кучму.

Разюче безкарною з боку вітчизняної влади залишається антиросійська активність опозиції в питаннях паливно-енергетичного комплексу. Мінімум раз на місяць народний депутат Олександр Гудима виступає із закликом врятувати Україну від енергетичної агресії Росії, оприлюднюючи все нові й нові докази невідворотної погрози поневолення колишньою братською республікою.

Варто відзначити, що його зусилля є небезрезультатними. Точніше, завдяки їм Росії не вдалося домогтися деяких бажаних результатів у боротьбі за повний контроль над українською енергетикою. Два роки розмов про газотранспортний консорціум завершилися для Москви тим, що замість концесії газотранспортної системи Газпрому вдалося лише виступити співінвестором у будівництві нової гілки газопроводу. Другий рік розмов про реверс українського нафтогону також завершується для Москви поки що нічим. Правда, українська газотранспортна система так і лишилася без модернізації, а нафтогін — без нафти, але із завданням не пустити Росію в ці проекти Україна, не без допомоги опозиції, поки що справилася. Залишилося знайти внутрішні резерви для здійснення цих завдань, наприклад - вітчизняного інвестора.

Розповсюджена днями опозиційними ЗМІ версія відносно нібито вже підписаних документів про реверс поки що не одержала ні офіційного підтвердження, ні спростування. Чергового разу влада вирішила не заперечувати проти чергового заклику врятувати Україну від Росії. Виникає враження, що Кучмі навіть приємно, що подібні енергетичні страшилки виходять не від нього самого, а від опозиції. Стараюсь, мовляв, як можу, шановний північно-східний сусіде.

У той самий час заручниками політичного торгу між Україною і Росією разом із українськими споживачами нафтопродуктів, у першу чергу, власниками авто й аграріями, стали і представництва російських компаній, що працюють в Україні як резиденти. Останні змушені співвідносити свої дії як з установками російських материнських компаній, так і з вимогами української влади.

Регулярні переговори українського Прем’єра з керівництвом нафтокомпаній закінчуються або нічим, або пожорсткішанням правил роботи на ринку і новими візитами керівництва нафтокомпаній на вулицю Грушевського. У парламенті тим часом зареєстрували законопроект, що пропонує збільшити на 35% ренту за транзит нафти, яка йде на експорт по території України. Варто відзначити, що сплеск лояльності та поступливості російських нафтовиків відбувся після розтиражованої українськими ЗМІ інформації про перспективи порушення проти них кримінальних справ.

24 червня в Москві на засіданні групи з формування ЄЕП питання про скасування стягування Росією ПДВ із нафти і газу, що експортуються в Україну, порушив перший віце-прем’єр М. Азаров. Скасування дванадцятипроцентного податку на вуглеводні, безсумнівно, позначиться на ціні на нафтопродукти у бік її зниження. Коментуючи результати обговорень, М. Азаров оптимістично заявив про можливості такого скасування як про факт, що майже здійснився: «Я використовував у своїх переговорах з Росією могутній аргумент, який, на мій погляд, змушує росіян діяти: створення Єдиного економічного простору неможливе без реалізації принципу скасування непрямих податків на експорт і реалізації принципу стягування ПДВ у країні призначення. Ідеологія ЄЕП вимагає однаковості застосування податкового законодавства». Безсумнівно, у податковому законодавстві Микола Янович досить сильний, щоб так відкрито натякати: без цієї та низки інших поступок Україна може гальмувати створення ЄЕП ще нескінченний період часу. Та й про російські нафтокомпанії, що працюють в Україні, М. Азаров за родом своєї попередньої діяльності знає чимало.

30 червня в Одесі українському Прем’єрові В. Януковичу вдалося одержати від глави «ЛУКОЙЛа» Вагіта Алікперова обіцянку про те, що російські компанії не підвищуватимуть ціну на нафту вище за 225 доларів за тонну, хоча раніше російські компанії вимагали дозволу продавати свою нафту по 250 дол. за тонну.

Можна впевнено сказати, що цього літа відбулася зміна позиції України в енергетичних відносинах з Росією. Схоже, Київ нарешті зрозумів, що втрата українського ринку для російських енергокомпаній так само страшна, як і для України — майже повна залежність від Росії.

Олена Дяченко

Джерело: proUA

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus