УКРАЇНА

18:26

24.05

Влада

Куди тепер підуть солдати групи «Центр»?

0

Тепер можна прогнозувати, що група «Центр» незабаром змінить своє ідеологічне забарвлення

Багатостраждальна група «Центр» в українському парламенті продовжує привертати до себе увагу. В квітні група заявила про себе як перспективна політична сила, однак уже в червні вона опинилася на грані розвалу, і її ледь вдалося врятувати від раптової загибелі.

1 липня стало відомо про те, що групу з 14 осіб поповнять ще три народних депутати – Володимир Сівкович, Віктор Мусіяка і Станіслав Сташевський. Таким чином, перша серйозна криза в групі минула, і вона може продовжувати активно діяти.

Криза в групі «Центр» стала наслідком кількох моментів, у першу чергу – наслідком відсутності внутрішнього стрижня і стратегії в групі. Вона створювалася як складний конгломерат різношерстих політиків, об’єднаних двома загальними ідеями: ідеєю «політизації» спікера, Володимира Литвина, та ідеєю розиграшу «золотої акції» у стінах парламенту. Лише деякі депутати з «Центру» (Т.Чорновіл, В.Гаврилюк) серйозно думали про ідеологічну платформу і про майбутнє групи. Інших ситуація цілком влаштовувала.

Але для того, щоб заздалегідь задана тактика спрацювала, необхідними були три умови: по-перше, група повинна була стати базою для формування оригінальної особистої політичної платформи Литвина (іншими словами, створити Литвину ідейну, фінансову й організаційну базу для його політичного росту). Це було можливо за умови, якби лобістам харківської, одеської і дніпропетровської бізнес-груп, які входили до групи «Центр», вдалося б залучити капітал регіональних «монстрів» для фінансування політичного проекту за назвою «В.Литвин». По-друге, необхідна була гарантія того, що Литвин стане «прапором» групи (хоча сам Литвин кілька разів відрікався від причетності до «Центру»). По-третє, «золота акція» працювала б, якби ще в червні більшості вдалося проштовхнути розгляд питання про політичну реформу. А так – у багатьох здали нерви, і вони вирішили не чекати до осені. Іноді хочеться не осінньої, а ранньої капустки.

Ще один момент: група «Центр» не врахувала того, що майбутні парламентські вибори відбуватимуться на основі партійних списків. Якби Володимир Литвин збирався йти в Президенти України, він би, безсумнівно, міг спертися на кілька фракцій у парламенті, у тому числі – на групу «Центр». Але Литвин думає більше про вибори парламентські – й саме тому вирішив очолити Аграрну партію та посилити її представництво в парламенті. Він свідомо вивів п’ятірку близьких особисто до нього депутатів з «Центру», поставивши групу на межу банкрутства.

Ще один момент: у «Центрі» споконвічно сильними були позиції київського мера Олександра Омельченка. Одним із засновників групи був син Сан Санича – Олександр Омельченко-юніор. Тепер Омельченко вирішив посилити свою незриму присутність у «Центрі», відрядивши туди ще одну близьку людину – народного депутата Станіслава Сташевського. Станіслав Телисфорович протягом тривалого часу був першим заступником київського міського голови, а в 2001 році був Міністром палива й енергетики України – саме завдяки політичним торгам, що проводив у ту пору Омельченко.

Отже, у групи з’явився новий благодійник? Аж ніяк! Вірніше, в Омельченка немає монополії на благодійництво стосовно групи.

Цікаво, що до «Центру» 1 липня перейшов народний депутат Володимир Сівкович. Володимир Леонідович відомий завдяки своїм величезним політичним амбіціям. Ще в 2002 році говорили про те, що Сівкович може створити власну фракцію в парламенті, зібравши разом мажоритарщиків. Не склалося... Зазнавши фіаско в справі будівництва фракції, Сівкович іде в групу «Народовладдя» і навіть намагається поборотися за лідерство в групі. І тут він зазнає поразки, про що чесно сказав у одному з інтерв’ю. Нарешті, у 2003 році, побувши недовго позафракційним, він вирішив вступити до «Центру».

Чутки про те, що Сівкович стане членом «Центру», гуляли у парламенті ще з квітня. Сівкович не поспішав вступати до групи. Для початку – у розвідку – він вирішив відправити туди одного з близьких політиків – народного депутата Віктора Тополова. Саме Тополов готував Сівковичу дорогу до «Центру». Інші члени групи відверто боялися Сівковича. Чому?

Володимир Сівкович є родичем Секретаря Ради національної безпеки й оборони України Володимира Радченка. Володимир Леонідович і Володимир Іванович пов’язані родинними узами завдяки шлюбові їхніх чад. У квітні гуляли чутки про можливе висунення кандидатури Радченка на майбутніх президентських виборах. Ще б пак! Адже Радченко більше ніж будь-який інший український політик вхожий до усіх кремлівських кабінетів і просто товаришує з вищими посадовими особами в Російській Федерації. Уже хто-хто, а він міг би претендувати на підтримку з боку Росії під час президентського марафону! Природно, «центристи», що робили ставку на Литвина як майбутнього кандидата в Президенти, бачили в Радченку потенційного конкурента, а в Сівковичі – його агента впливу, здатного розвалити групу зсередини.

Нині часи змінилися. «Центристи» відгукуються про Литвина переважно з ледь прихованою злістю і прикрістю. Хоча кілька днів тому Володимир Михайлович спробував знову налагодити контакт із «Центром» і навіть запропонував якийсь альянс між «центристами» і аграріями. Але – перефразовуючи Козьму Пруткова: «Одного разу зрадивши, хто тобі повірить?» Одним словом, «центристи» зараз, як видно, згодні на присутність у їхньому тісному колі «людей Радченка – Сівковича». Тим більше, що Сивкович прийшов не один – з ним разом прийшов і його давній соратник Віктор Мусіяка.

Тепер можна прогнозувати, що група «Центр» незабаром змінить своє ідеологічне забарвлення. Це буде вже не «фракція під Литвина». Це буде політичне об’єднання-компроміс. Компроміс між Олександром Омельченком і Володимиром Радченком. Цікавий альянс може вийти! Головне – заради чого? З якою метою? Будь-яка гримуча суміш рано чи пізно повинна прогриміти. Або ж вона стане непридатною...

Поки що, схоже, група «Центр» тільки-тільки стає ареною для переговорів між двома політиками і політичними колами, які вони представляють. Якщо ж домовленість не відбудеться – тоді на «Центр» чекає безславний кінець ще до початку наступної сесії. Якщо ж альянс відбудеться – тоді надзвичайно цікаві події чекають на Україну. Вже найближчим часом.

Андрій Моржковський

Джерело: proUA

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus