УКРАЇНА

12:49

21.06

Влада

Чи буде Кучма балотуватися в президенти?

0

Чинний Президент свідомо тримає в напруженні політбомонд України

Останнім часом почали міцнішати чутки, що Леонід Кучма балотуватиметься в президенти ще раз. На народження такої ідеї вплинуло кілька фактів:

– опозиція і ряд близьких до неї журналістів завважили, що останні дії влади спеціально заплутали ситуацію з єдиним кандидатом, щоб альтернативи чинному президенту у фінансово-політичних угруповань не було;

– деякі представники більшості говорили, що за теперішніх умов балотування Кучми - це єдино можливий вихід.

Характерно, що на першому етапі з’їзди «Трудової України», Народної аграрної партії не визначилися зі своїм кандидатом. Це можна сприймати або як переконаність, що попередні заяви Леоніда Кучми про відмову балотуватися є тільки позицією, або як певний тиск на главу держави в потрібному напрямку.

До речі, схожу позицію зайняв і Віктор Медведчук, який, по-перше, в інтерв’ю прямо не заявив, що Леонід Кучма не буде балотуватися, а по-друге, розмірковував про можливу політику майбутнього нового глави держави;

– деякі представники пропрезидентських сил (наприклад Степан Гавриш) погоджувалися з тим, що балотування Леоніда Кучми юридично можливе і політично доцільне, проте воно суперечить попереднім заявам Президента.

Те, що ідея балотування виникла невипадково, підтвердили дії самих президентських структур. У першу чергу йдеться, звичайно, про прес-конференцію самого Президента України, а також про брифінг заступника голови адміністрації Президента Василя Базіва.

Хоча Леонід Кучма формально підтвердив свої попередні заяви, проте одночасно заявив, що:

– неодмінно переміг би на виборах, якби балотувався;

– проведення політичної реформи сьогодні залежить від внутрішньополітичного рейтингу Прем’єра Віктора Януковича. Якщо останній матиме високий рейтинг, тоді реформа, найвірогідніше, відбудеться;

Фразу про те, що політреформа відбудеться, якщо теперішній Прем’єр матиме високий рейтинг, можна і продовжити. А саме: якщо у Віктора Януковича буде низький рейтинг, тоді політреформа навряд чи пройде в парламенті. Чи означає це, що при такому повороті подій Леонід Кучма буде змушений прийняти рішення балотуватися?

Не менш цікавим, хоча й більш однозначним був брифінг Василя Базіва, на якому він, зокрема, заявив:

– комюніке Парламентської Асамблеї НАТО в частині оцінки перспектив балотування Леоніда Кучми восени є ніщо інше як наказ НАТО чинному Президенту України, а відтак втручанням у внутрішні справи, і, головне, свідченням того, що Захід буде диктувати свої умови наступному Президенту України;

– Леонід Кучма має міцне здоров’я;

– заява німецького політолога Олександра Рара про те, що стан української економіки покращується, але недостатньо, а реформи і поготів відсутні, є твердженням некомпетентної людини.

Варто зазначити, що політолог критикував не стільки економіку, скільки стан, у якому опинилася Україна в період закінчення «епохи Кучми».

Крім того, Базів заявив що Президент «порушує питання» про непрацездатність парламенту, втрату ним функції прийняття законів, необхідність відновлення його працездатності до закінчення поточної сесії. Якщо врахувати, що сесія закінчується практично одночасно з початком реєстрації кандидатів в Президенти, і згадати відоме рішення Конституційного Суду про умови розпуску Верховної Ради главою держави, то натяк прозвучав досить прозорий.

До речі, на закінчення сесії заплановані другі етапи з’їздів НАПУ, ТУ і ряду інших пропрезидентських партій, які мають визначитися з єдиним кандидатом.

Зауважимо лише, що в рішенні КС бідного слова нема про положення Основного Закону, відповідно до якого парламент не можна розпустити за півроку до виборів. Не сказав про це і Василь Базів, проігнорувавши це питання і створивши прецедент для його подальшого обговорення.

Очевидно, що заяву про «постановку питання Президентом» пан Базів навряд чи міг зробити без санкції глави держави. Це може бути натяк і на балотування Леоніда Кучми, і на те, що така міра може бути вигідна Прем’єру як кандидату, тому що опозиція тоді позбавиться головної своєї трибуни. Одночасно це може бути сигнал для спікера.

Таким чином, сигнали, зроблені на минулому тижні, можна сприймати як:

– часткове обнародування умов, за яких Леонід Кучма може ухвалити вимушене рішення брати участь у виборах;

– готовність за певних умов посприяти єдиному кандидату від влади;

– окреслення рамкових умов, за яких може бути підтриманий і кандидат від опозиції;

– готовність вжити радикальних заходів для «стабілізації» ситуації (у частині розпуску парламенту)

– заклик до створення нової пропрезидентської більшості у Верховній Раді України.

Таким чином, чинний Президент свідомо тримає в напруженні політбомонд України, не позбавляючи шансів жоден з політичних таборів. А відтак він залишається ключовим політичним гравцем України.

Євгеній Перегуда, БФ «Співдружність»

Джерело: proUA

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus