УКРАЇНА

14:22

26.04

Влада

«Вибори другого сорту»: євроскептики перемогли єврооптимістів

0

Громадяни об’єднаної Європи без ентузіазму обирали новий Європарламент

Вибори депутатів Європарламенту, що проходили з 10 по 13 червня, – перші за участю нових членів Європейського Союзу – підтвердили думку, що цей орган мало цікавить громадян об’єднаної частини Старого континенту. Антирекорди у вигляді низької явки виборців, поставлені в більшості країн, що брали участь у голосуванні, прогнозувалися, а підсумки виборів дали єврооптимістам привід для невеселих роздумів.

Почавшись у четвер 10 червня у Великобританії і Нідерландах, вибори пройшли в усіх 25 державах ЄС. До речі, в результаті останнього розширення Євросоюзу стало більше не тільки виборців (близько 350 млн.), але й тих, кого обирають: замість 626 у Європарламенті тепер 732 депутати, яким належить працювати п’ять років.

З більше ніж третини мільярда європейців, які мають право голосу, до урн прийшло значно менше половини: у «старих» членах Євросоюзу – менше 48% виборців, у нових – майже 29%.

Така пасивність не здивувала спостерігачів. За даними останніх опитувань, серед двох десятків найбільш актуальних для німців тем проблематика Європарламенту займає 15 місце. Відповідно у Німеччині 13 червня на вибори євродепутатів збиралися прийти не більше 42% виборців. Від Великобританії, відомої своїм євроскептицизмом, у минулих аналогічних виборах – у 1999 році – взяли участь лише 24% громадян. Скептичні не тільки європейські «зубри», але й неофіти Євросоюзу. Квітнево-травневу ейфорію з приводу вступу до ЄС заступило у нових країнах співтовариства напружене очікування змін. На цьому тлі на вибори мали намір прийти 20-25% опитаних чехів, естонців і словаків, і ще менше поляків. Реальність підтвердила прогнози: саме сусідка України продемонструвала найнижчий відсоток активності: у Польщі голосували всього 15,4% виборців.

Байдужість, якщо не нелюбов до Європарламенту, не в останню чергу зумовлена тим, що задоволення мати свій законодавчий орган щорічно коштує європейським платникам податків кругленької суми – 203 млн. євро. Цікаво, що, маючи основну штаб-квартиру у Брюсселі, раз на місяць 3 тисячі депутатів, їхніх помічників, чиновників, перекладачів, вантажівок з контейнерами, повними документів, довідників, архівів, на тиждень переїжджають до Страсбурга: тільки там Європарламент зобов’язаний проводити пленарні засідання. Багато європарламентаріїв виступають за те, щоб остаточно осісти в Брюсселі. Але Париж категорично проти: він не бажає зменшувати роль Страсбурга, а попутно і прибутки власників місцевих ресторанів і готелів.

Вибори в парламент ЄС, нагадаємо, проводяться за партійними списками. Кандидатам потрібно подолати три- або п’ятипроцентний виборчий бар’єр. За країнами закріплена фіксована кількість депутатських місць (найбільше – 99 – у Німеччини, найменше - 5 – у Мальти).

Чим, власне, є Європейський парламент? Цей орган існує з 1952 року – моменту заснування Європейського об’єднання вугілля і сталі, яке стало основою для економічної і політичної інтеграції Європи аж до Євросоюзу у його теперішній формі. Сучасну назву отримав у 1986 році.

Європарламент бере участь в ухваленні законів ЄС поряд з Радою міністрів (куди входять перші особи держав і урядів країн – членів ЄС). У різних сферах діяльності ЄС парламент має різні можливості впливати на ухвалення законів. У деяких сферах Європарламент бере безпосередню участь у розробленні і прийнятті законодавчих актів, як, наприклад, у сфері внутрішнього ринку. В інших питаннях, наприклад у визначенні завдань Європейського Центробанку, необхідною є його згода, а в таких сферах як імміграційна або економічна політика участь Європарламенту обмежується процедурою «слухань». Парламент ЄС також здійснює демократичний контроль над Єврокомісією (урядом об’єднаної Європи), затверджуючи її склад і володіючи правом виносити їй вотум недовіри. Третя функція – затвердження бюджету ЄС разом з Радою міністрів. Саме вона надає Європарламенту можливість опосередковано впливати на формування політики в окремих сферах діяльності ЄС, де в нього немає прямих повноважень.

За словами експертів, хоча поле його діяльності сьогодні розширюється, європейські законодавці наразі віддалені від реальних важелів влади. У порівнянні з національними парламентами їх «старший європейський брат» поки програє. Важливі питання зовнішньої, оборонної, податкової, соціальної політики залишаються поза межами його компетенції – це прерогатива Ради міністрів ЄС. Там домінують «кити» об’єднаної Європи – Німеччина, Великобританія, Франція, що дає привід країнам з меншою «вагою» періодично невдоволено супитися.

Що ж, крім апатії виборців, продемонстрували вибори? Зазнали невдачі правлячі партії практично в усіх країнах – лідерах Євросоюзу. Тим самим «демократична основа Європейського парламенту виявляється ще більше підірваною», - пише німецька «Нойе Рур цайтунг». У кожній з країн ЄС протиборство розгорнулося не щодо європейських, а щодо внутрішніх проблем на тлі економічних труднощів, зростання безробіття і цін. І перемогли в цій боротьбі аж ніяк не прихильники ідей об’єднаної Європи. Значна кількість, якщо не більшість громадян Євросоюзу «усе ще дивляться на Європу через національні окуляри» - так написала про підсумки виборів у Німеччині німецька газета «Хандельсблат». Мабуть, це стосується не тільки консервативних німців. Ідеться про обережне ставлення як старих, так і нових членів Євросоюзу до обмеження національних суверенітетів у процесі розбудови спільної європейської наддержави.

Підсумки виборів у кожній із країн є красномовними. У Німеччині, зважаючи на все, правлячій Соціал-демократичній партії, яка набрала 21% голосів, загрожують неприємності, спричинені провалом реформ канцлера Герхарда Шредера. У Великобританії правлячі лейбористи та опозиційні консерватори набрали по 22%. Але більш показові 14% Партії незалежності Великобританії, яка виступає за вихід з ЄС. Правляча консервативна партія Франції Жака Ширака одержала 16%, тим часом як опозиційна соціалістична партія – 30%. В Італії перемогу здобув опозиційних блок лівих партій, який підтримує голова Єврокомісії Романо Проді. Він одержав близько 50% голосів, набагато випередивши консервативну урядову коаліцію. В Іспанії знову програли праві, а соціалісти, які цією весною прийшли до влади, набрали близько 43% голосів. Розрив, проте, виявився невеликим.

У країнах «нової Європи» перспективи правлячих сил також не безхмарні: у Польщі правлячі соціал-демократи Олександра Кваснєвського одержали лише 12% голосів. Вище виявилися праволіберальна «Громадянська платформа», «Ліга польських родин» і праворадикальна «Самооборона» Анджея Леппера, яка виступає за припинення відносин країни з ЄС. У Чехії перемогла опозиційна Демократична громадянська партія (31%), а друге місце посіли комуністи (17%). В Естонії правляча коаліція не змогла одержати жодного місця в Європарламенті. У Литві перемогла лівопопулістська Робоча партія. Угорські консерватори одержали більше місць, ніж партії урядової коаліції.

«Сухий залишок», за попередніми оцінками, є таким: у Європарламенті нового скликання консерватори отримають 269 мандатів, соціал-демократи – 199, ліберали – 66, соціалісти – 55, «зелені» – 39.

Підсумки голосування в Європарламент засвідчили: у Євросоюзі зростає вплив консервативних партій. Утім, загалом структура європейського співтовариства залишається стійкою, і навіть у разі заміни одних правлячих коаліцій іншими в ЄС збережеться протистояння право- і лівоцентризму. Одним словом, своєю чергою іде складний для об’єднаної Європи 2004-й рік – рік офіційного приєднання до ЄС 10 нових членів, рік переобрання складу Єврокомісії, початку непростих дебатів про європейський бюджет-2007-2013. Більше того, Євросоюзу час уже визначитися з початком переговорів про вступ до ЄС Туреччини. І все це на тлі дискусії навколо прийняття Конституції ЄС і відповідно – принципів розбудови єдиної Європи.

Олег Синельников

Джерело: proUA

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus