УКРАЇНА

11:02

22.05

Влада

Вашингтон запропонував мусульманському світу «Великий Близький Схід»

0

У четвер на розташованому в Атлантичному океані біля узбережжя американського штату Джорджия острові Сі-Айленд завершився черговий щорічний самміт держав «великої вісімки», який неофіційно називають зустріччю реальних «хазяїв світу».

Сі-Айленд, де з 8 по 10 червня зустрічалися лідери США, Канади, Великобританії, Франції, Німеччини, Італії, Японії і Росії, належить однойменній приватній компанії, заснованій головою автомобілебудівної фірми Hudson Motor Говардом Коффіном. На острові завдовжки 8 км розміщуються фешенебельний курорт, гольф-клуб і 500 приватних будинків. Він розташований в океані приблизно за 100 км на південь від міста Савана.

За сценарієм Білого дому, ізольованість острова мала була відгородити учасників від звичних на подібних заходах скандальних демонстрацій антиглобалістів. До Сі-Айленду підігнали катери з великокаліберними кулеметами і озброєними екіпажами. Острів оточений кордоном з агентів Секретної служби, національних гвардійців і канонерок Берегової охорони США. Безпеку учасників самміту забезпечували 20 тисяч представників спецслужб і поліції. У прибережних районах у радіусі шести кілометрів від берега було заборонене переміщення приватних катерів і човнів, повітряний простір над островом повністю закрито. Безпеку світової еліти мали гарантувати і розташовані поблизу військові об’єкти, зокрема база ВМС США Кінгс Бей.

Ці безпрецедентні заходи лише заважали працювати майже 3,5 тисячам журналістів, які висвітлювали зустріч . Не обійшлося і без скандалу. Учасники самміту, зокрема росіяни, голосно заявили, що обурені рівнем цін у Саванні і надмірною платою буквально за все: столи і стільці у прес-центрі, телефонний і інтернет-зв’язок, «перегони» матеріалів для телевізійників.

Так, перетворення місця проведення самміту в неприступну фортецю нібито виправдало себе: куди тільки поділися численні натовпи антиглобалістів. Однак чи планували вони саме цього разу нагадувати про себе учасникам самміту? Як пишуть російські ЗМІ, у кулуарах самміту G8 обговорюють помилки організаторів, які прогнозували могутній десант антиглобалістів у Саванну. Ці розрахунки виявилися неправильними: професійні борці з «транснаціональним злом» просто проігнорували зустріч на острові...

Що стосується підсумків самміту, то складається враження, що атмосфера навколо його проведення і прорахунки перестрахувальників-американців обговорюються активніше, ніж власне результати дводенного спілкування світових лідерів.

Було віддано належне двом проблемам, що їх визначають як ключові у сучасному світі, – боротьбі з тероризмом і катастрофічній вбогості більшості населення Землі. «Велика вісімка» прийняла заяву «Близькосхідний мирний процес», вітаючи перспективу виходу Ізраїлю з усіх поселень у секторі Газа і частини Західного берега ріки Йордан. G8 сподівається, що ініціатива щодо розмежування сприятиме встановленню миру в регіоні, і закликає палестинську адміністрацію сприяти боротьбі з тероризмом.

Запрошення на самміт одержали 25 мусульманських лідерів. Їм запропонували ознайомитися з американським планом «Великий Близький Схід»: Вашингтон має намір створити «зону демократії і прогресу» від західного узбережжя Марокко до східного кордону Пакистану. Передбачається проведення в регіоні політичних і соціальних реформ, запровадження норм західної демократії. Зокрема, передбачається створювати в мусульманських країнах «осередки підтримки демократії і розвитку», розвивати інститути громадянського суспільства.

Але не всі запрошені погодилися приїхати. Відмовилися від такої честі глави найбільших держав регіону – Єгипту і Саудівської Аравії, а також такі традиційні союзники США, як, скажімо, Туреччина. Перша реакція арабських держав на чергові ініціативи адміністрації Дж. Буша виявилася досить красномовною. Цікаво відстежити розвиток подій навколо проекту «Великий Близький Схід» у контексті ухваленої цими днями резолюції ООН щодо Іраку. Джорджу Бушу сьогодні потрібна підтримка арабського світу: за чотири місяці в США відбудуться президентські вибори, а ситуація в Іраку наразі далека від покращення.

Активно борючись з бідністю, Перші особи «вісімки» підтримали «План дій щодо використання потенціалу підприємництва для ліквідації бідності». «Вісімка» пообіцяла країнам, що розвиваються, допомагати мобілізувати капітал і надавати експертну підтримку для прискорення їх економічного зростання. Зважаючи на все, бідних у державах третього світу і після Сі-Айленда менше не стане, але свій моральний обов’язок сильні світу цього вкотре виконали. Одночасно дружини лідерів держав «великої вісімки» обговорили становище жінок і дітей в Афганістані і Іраку.

Чи зачіпав якимсь чином самміт питання України? Можна лише констатувати, що наша країна як і раніше не розглядається як повноправний учасник складних геополітичних процесів на такому високому рівні. Можливості Києва не порівнюють навіть з роллю Росії, хоча і їй місце в G8 належить, на думку експертів, переважно через розуміння політичної доцільності і рештки пам’яті про старі традиції.

Утім, певну увагу Росії було приділено в ході обговорення економічної тематики. G8 висловилася за якнайшвидший вступ РФ до Всесвітньої торговельної організації. Крім того, обговорювалося питання про вступ Росії в Організацію економічного співробітництва і розвитку. Цілий ряд лідерів висловилися за те, щоб Росія найближчим часом стала повноцінним членом і ВТО, і ОЕСР.

До речі, право Росії на повноправну участь у клубі світових лідерів як і раніше викликає сумніви. Спочатку, нагадаємо, Росію запрошували у «вісімку» як спостерігача. Учасником G8 Москва стала в знак підтримки Заходом економічних і політичних перетворень часів Єльцина. Але після приходу Путіна і часткового перегляду обсягу політичних і економічних свобод місце РФ у товаристві індустріально розвинених країн дедалі частіше ставлять під сумнів. У такому рафінованому товаристві навряд чи є місце адептам «керованої демократії». Однак серйозні західні політики поки вважають за краще не коментувати цю тему, залишаючи привілей сумніватися журналістам. Більше того, наприкінці березня комітет з міжнародних справ Конгресу США прийняв резолюцію із закликом призупинити членство РФ у «Великій вісімці». На думку членів комітету, Росії не місце у зборах «плюралістичних демократій». Держдепартамент США відмовився підтримати резолюцію комітету з міжнародних справ. Однак дзвіночок продзвенів.

Утім, і самі росіяни, схоже, скептично ставляться до необхідності членства своєї країни у G8. За даними опитування, проведеного Всеросійським центром вивчення громадської думки, лише 51% учасників опитування вважають, що Росії потрібно залишатися постійним членом «вісімки». А на висновки про тенденцію наштовхує той факт, що число прихильників членства у G8 помітно скорочується: у 2001 році за членство Росії у «Великій вісімці» виступало 70% росіян, а у 2002 р. - уже 65%. Може, справа в тому, що повноправним членом «вісімки» Росію вважає лише чверть опитаних?

Як би то не було, але ще позаторік було вирішено, що самміт G8 у 2006 році пройде в Росії. Імовірно, на той час Кремль знайде спосіб вирішити проблеми, які хвилюють Захід і внутрішніх лібералів, – зокрема, що робити з ув’язненням хазяїв ЮКОСу...

Таким чином, і 30-й самміт не порушив традицій цього клуба: не приймати конкретних рішень, обмежуватися загальними заявами, не обов’язковими для виконання. втім, «клуб для обраних» продовжує щорічно збирати просто приємних і надзвичайно приємних своїх членів.

Олег Синельников

Джерело: proUA

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus