УКРАЇНА

07:59

20.04

Влада

Коцемира замінили на переправі

0

Відставка губернатора Вінницької області Віктора Коцемира стала несподіванкою для багатьох. І не лише від того, що для відставки очевидних причин не було. Просто відставка голови Вінницької обласної державної адміністрації стала прецедентом: вона стане першою ластівкою в низці замін губернаторів напередодні президентських виборів.

Віктор Коцемир очолив Вінницьку область відразу ж після парламентських виборів 2002 року. Він прийшов на Вінниччину як чужинець: до свого призначення працював у сусідній, Хмельницькій області, і ніяк з Вінницею не був пов’язаний. Як свідчать поінформовані джерела, у Віктора Францовича у Вінницькій області навіть родичів немає. Фактично Коцемир може розглядатися як своєрідний політичний експеримент Леоніда Кучми з перемішуванням регіональних еліт і насадженням сторонніх кадрів у політичні середовища. Важко сказати, наскільки експеримент вдався. Віктор Францович припуститися істотної помилки: від нього вимагали бути винятково «людиною Президента», а він почав загравати з прем’єр-міністром і очолюваною Януковичем Партією регіонів. Саме до Партії регіонів Коцемир стояв найближче. Експерти неодноразово говорили про те, що в Януковича є два найбільш надійні регіони – Донбас і Вінниччина.

До червня 2004 року аналітики з Адміністрації Президента вважають, що саме у Вінницькій області мають відбутися радикальні зміни і саме Вінниччина повинна продемонструвати нові віяння в політиці. Коцемира було вирішено звільнити від займаної посади. Що цікаво – без попередніх серйозних перевірок, стягнень. Просто – взяти і звільнити.

Новим губернатором призначено народного депутата України Григорія Калетника. Григорій Миколайович – особистість доволі цікава. Один із лідерів вінницького аграрного лобі, Калетник у 1996 році очолив обласне державне об’єднання спиртової і лікеро-горілчаної промисловості «Поділляспирт». Колись Борис Березовський у Росії в запалі вигукнув: «Що ви рахуєте гроші в кишенях нафто- і газотрейдерів? Не ми найбагатші! Найбільші капітали обертаються в середовищі спиртовиків, і саме спиртовики – реальні хазяї життя в Росії. Але вони воліють не висуватися». Жодним чином не бажаючи кинути тінь на Григорія Миколайовича, ми розкриємо тільки одну зі схем, що втілювалися в життя спиртовиками в одній з українських областей. Об’єднання «Сільгосптехніки» надавали техніку сільським господарствам, ті розплачувалися за трактори і комбайни зерном. Потім зерно відправлялося на спиртзаводи, де перероблялося на спирт. Алкогольні напої швидко реалізувалися. При цьому можна було заробляти на одному тільки акцизі, що не платився: у всіх накладних фігурував не спирт, а зерно!

Із самого початку Григорій Миколайович виступає як близький приятель і соратник голови Вінницької обласної державної адміністрації (за сумісництвом - лідера Народно-демократичної партії) Анатолія Матвієнко. Калетника на певному етапі називали навіть головним фінансистом Матвієнка. Саме завдяки Анатолієві Сергійовичу Калетник стає членом Політради НДП. Однак коли Матвієнко перейшов у опозицію до Президента, його найближче оточення (Калетник, Татусяк та інші) відреклися від свого колишнього компаньйона. У цей час Калетник вже очолює Вінницьку обласну раду, у яку пройшов теж як креатура Матвієнка.

2002 року Калетник стає народним депутатом у 15-му виборчому окрузі (північ Вінницької області). Встигнувши побути членом групи «Європейський вибір», Григорій Миколайович у жовтні 2003 року переходить у фракцію СДПУ (о). Тепер, вочевидь, йому доведеться скласти свій депутатський мандат. Кажуть, що посаду губернатора він вирвав у запеклій боротьбі з іншим кандидатом – Ігорем Кальниченком, який був заступником Миколи Азарова в Державній податковій адміністрації, і теперішнього народного депутата-«регіонала»).

Що приховано за новим призначенням?

Звичайно, найпростіше знову оголосити: «Есдеки отримали чергову кадрову перемогу». Насправді все не так просто. Варто врахувати, що перемогу одержали над соратником Януковича. І в цьому розрізі проглядається переговорний процес, що ведеться зараз між Партією регіонів і СДПУ (о): соціал-демократи зажадали від Януковича кадрових поступок в обмін на інформаційний і технологічний ресурс. Янукович, зважаючи на все, вирішив задовольнити вимоги СДПУ (о), але в досить специфічній формі: Калетник є людиною, компромісною як для СДПУ (о), так і для «донецьких».

Ще один момент: перебуваючи у фракції СДПУ (о), Калетник усе частіше демонстрував своє тяжіння не до «медведчуківської» групи, а до групи Леоніда Кравчука. І це дуже важливо! Оскільки ні Кравчук, ні Кремень, ні Череп, ні Мельничук не є «людьми Медведчука» в партії, а відіграють самостійну роль. У їх числі і Калетник.

І той факт, що представляти нового губернатора області поїхав особисто прем’єр-міністр – промовистий. Янукович навіть сказав про те, що настають нові часи, нові завдання, і вони вимагають нових людей. Звичайно, замість особисто відданого Януковичеві Коцемира в такому випадку, зі зрозумілих причин, варто посадити в губернаторське крісло компромісного Калетника.

Важливо зазначити, що Калетник – «свій» в регіоні. Він знає Вінниччину. І тут його знають. Він може і сформувати команду, і і очолити виборчий штаб. Медведчук і Янукович, призначаючи Калетника, не врахували тільки один момент: Калетник у своїх діях не буде бездумно слухати ні СДПУ (о), ні прем’єр-міністра. Він буде винятково людиною Президента.

Не з медом, мабуть, тепер доведеться Петрові Порошенкові: цілком ймовірно, що Григорій Миколайович, що добре знає всі бізнес-схеми «Укрпромінвесту», спробує нейтралізувати вплив родини Порошенка на політичне й економічне життя області. Однак можна припустити, що Порошенко просто запропонує новому губернаторові домовитися на взаємовигідній основі. Адже раніше Петрові Олексійовичу вдавалося домовлятися?

Цікаво також буде простежити, кому дістанеться «калетниківський» округ? Адже – за логікою – ЦВК має оголосити довибори у окрузі №15. Можна припустити, що бажаючих буде чимало: округ дуже ласий, цілком аграрний, складається з цілої купи вимираючих сіл з ускладненою комунікацією. От де роздолля для зловживань!

Зміна губернатора у Вінницькій області, мабуть, дасть старт цілій кампанії з кадрових перестановках серед регіональних еліт. Уже з’явилася інформація про можливу відставку губернатора Закарпатської області Івана Різака і заміни його на фігуру Ернеста Нусера. Під питанням також відставка львівського губернатора Олександра Сендеги, що, нібито, не проти пересісти в крісло мера Львова (даремно, чи що, у Львові заводять референдум про недовіру міському голові?). Серед можливих «відставників» називають також губернатора Донецької області Анатолія Близнюка – його місце може посісти ставленик Рината Ахметова Василь Джарти. І ще з півдюжини губернаторів ходять під дамокловим мечем відставки.

Наближаються вибори. Перед кожними виборами влада проводить перегляд резервів і кадрів, проводить необхідні заміни, підсилюючи ті чи інші ділянки і позиції. Одне слово, до виборів влада готується, як до бойових дій. І неправда, що коней на переправі не міняють. Міняють! Ще як !

Приклад із Григорієм Калетником і Віктором Коцемиром – підтвердження.

Андрій Моржковський

Джерело: proUA

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus