УКРАЇНА

01:41

19.06

Влада

Як “готувалася” «Криворіжсталь»

0

Спроба заблокувати через суд продаж «Криворіжсталі», як і потужна атака у Верховній Раді, закінчилися нічим. Наразі.

Печерський суд відмовився прийняти до розгляду скарги соціалістів і закрив справу. Фонд держмайна швидко розкрив конверти із заявками учасників конкурсу. Глава ФДМУ М. Чечетов зробив сміливу і дещо популістську заяву про те, що половину коштів, отриманих від продажу «Криворіжсталі», планується пустити на виплату заборгованостей із зарплатні. Якщо опустити піар-аспект даної заяви, насамперед спрямованої на зміну позицій опозиційних депутатів, найперше від СПУ, то вимальовується чітка картина: ФДМ добре знає, що він продасть «Криворіжсталь», причому ніякі судові позови, радше за все, не змінять рішення приватизаційного органа.

Формальне оголошення учасників приватизаційної баталії не дало несподіванок. Як і очікувалося, у конкурсі беруть участь альянс «Северстали» і Arcelor, російський «Евразхолдинг», українські «Індустріальна група» на чолі з ІСД і «Інвестиційно-металургійний союз» («Інтерпайп» і System Capital Management), альянс U. S. Steel і LNM Group, а також індійська TATA Steel. Нагадаємо, що тільки дві з них - «ІМС» і «Індустріальна група» - підходять під умови конкурсу. Більш того, іноземні компанії не скористалися з можливості укласти альянс із донецьким концерном «Енерго», що є власником прибуткового коксохімічного заводу. Очевидно, що іноземні інвестори, які беруть участь у конкурсі, сподіваються на зняття обмежень, пов’язаних з виробництвом коксу на Україні, але це, у цілому, малоймовірно.

Існує кілька варіантів того, хто ж таки і за яких умов і домовленостей виграє конкурс.

Варіант 1. «Інвестиційно-металургійний союз»

Цьому об’єднанню нема рівні за виробничими потужностями в Україні. Більш того, ця структура має у своєму розпорядженні найбільш потужну лобістську підтримку в структурах влади. Крім того, той же SCM, що входить до альянсу, вже одною ногою почуває себе на підприємстві – підконтрольна фірма «Lemon Commodities» займається реалізацією продукції «Криворіжсталі». Більш того, структури Рината Ахметова більше схильні до купівлі «Павлоградвугілля», що є необхідним сировинним придатком до металургійного гіганта. Водночас вартість держпакета «Криворіжсталі» є досить значною сумою навіть для об’єднання таких потужних ФПГ. З урахуванням того, що приватизаційний розпродаж в Україні ще не закінчився, альянсові необхідно «витягнути» ресурси і на подальші приватизаційні торги. Однак, незважаючи на все, альянс має найбільші шанси на купівлю підприємства.

Варіант 2. «Северсталь» і «Arcelor»

Другим за потугами покупцем є російська «Северсталь». Природно, фінансових коштів у транснаціонального багатопрофільного монстра більш ніж достатньо. Особливо якщо врахувати, що зовнішня експансія є одним із пріоритетів «Северстали» на сьогодні. Група розглядала можливість купівлі потужностей в Іспанії, брала участь у приватизаційному процесі в Угорщині на заводі Dunaffer, де програла українському ІСД, тощо. Більш того, фактичний хазяїн кампанії - Олексій Мордашов, що за деякими даними має 80% її акцій, має непогані виходи на «пітерських москвичів». І хоча уряд РФ вперто відхрещується від будь-якої підтримки «Северстали», а Віктор Янукович формально уник питання приватизації підприємства, не можна вважати неможливою ймовірність того, що компанія в разі потреби не буде використовувати настільки потужні важелі впливу. Більш того, їхній основний конкурент «ІМС» може опинитися в незавидному становищі з огляду на постачання підприємствами альянсу труб у РФ, можливості російської компанії впливати на політику залізничних перевезень і таке ін. Таким чином, два вищевказаних козирі «Северсталь» може з успіхом використовувати в боротьбі за «Криворіжсталь».

Варіант 3. «Індустріальна група»

Другий за потужністю учасник конкурсу, що підходить під усі його вимоги. У принципі, має лобістський потенціал. З огляду на факт покупки угорського підприємства Dunaffer, а також майбутню боротьбу за польський металургійний комбінат, її фінансові можливості можуть виявитися не до порівняння з усіма планами компанії. З урахуванням того, що цій ФПГ у випадку перемоги доведеться купувати «Павлоградвугілля», питання стає ще більш актуальним. Водночас компанія має більший досвід у сфері інформаційного впливу, ніж «ІМС» і її теперішнє мовчання може означати або впевненість, або не особливу зацікавленість. Зазначимо, що «Індустріальна група» менше залежить від впливу з боку адміністративних важелів РФ, що робить її менш згідливої в умовах переговорів з «Северсталью».

Варіант 4. «Альянс U. S. Steel і LNM Group», TATA Steel, «Евразхолдинг»

Ці компанії мають або, точніше, майже не мають, рівних шансів на купівлю підприємства. Основною проблемою компаній є відсутність лобі і досвіду роботи в Україні. Більш того, якщо альянс U. S. Steel і LNM Group має непоганий вплив у світі, то в Україні, завдяки скандалові навколо приватизації польського металургійного підприємства, у LNM скоріше негативний імідж. Водночас, альянс має непоганий досвід у неформальних ходах для досягнення мети в приватизаційних процесах, однак навряд чи вони будуть ефективні в нашій країні. Російський «Евразхолдинг» багатьма експертами ще під час перших спроб продажу «Криворіжсталі» не розглядався як потенційний покупець. Крім того, ця компанія не має настільки впливового лобі в РФ, як «Северсталь», та й за фінансовими можливостями не зрівняється з нею. Привертає на себе увагу той факт, що в «Северстали» і «Евразхолдинга» є непоганий досвід співробітництва в бізнес-сфері, так що поява альянсу може виявитися несподіваною для ФДМ. Що стосується «TATA Steel», то це звичайно потужна у фінансовому і виробничому сенсі компанія. Однак індуси не мають практично ніякого досвіду роботи в українських умовах, а на державному рівні говорити про настільки різкий поворот зовнішньополітичного вектора не доводиться.

Варіант 5.

Незважаючи на впевнені інтонації М. Чечетова і на необхідність одержання бюджетом України суми, приватизація «Криворіжсталі» може виявитися затяжною. Так, грамотно вибудована піар-кампанія, судові позови й економічні важелі впливу проти сторони-переможця можуть поставити під сумнів законність цього конкурсу. У даному разі «Криворіжсталь» загрожує стати в Україні ще одним приватизаційним скандалом не тільки на українському, але й на міжнародному рівні.

Аналітична група «Da Vinci AG»

Джерело: proUA

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus