УКРАЇНА

09:56

21.05

Влада

Безнафтова багатовекторність

0

В України з’явився ще один стратегічний партнер. Це Азербайджан. Таку радісну звістку сьогодні повідомили президенти обох країн у Києві.

Перша зустріч Ільхама Алієва у Києві стала такою ж помпезною, як минулорічні стрічання його батька Гейдара Алієва. Сотні прапорів по цілій столиці, гарматні постріли біля Маріїнського палацу й організовані зустрічі з керівниками усіх гілок влади України – усе це характеризує «особливу дружбу» Леодніда Даниловича із родиною Алієвих. Останніх у світі називають кланом, що повністю перебрав владу в країні під свою опіку. За даними Міжнародної антикризової групи, міністр юстиції Азербайджану, керівник служби безпеки, а також глава меджлісу Нахічевані є безпосередніми родичами чинного президента Ільхама Алієва. Останній був обраний президентом 15 жовтня 2003 року після смерті свого батька.

Окрім помпезності, перший візит Ільхама Алієва до Києва, нічим не запам’ятається. Підписані угоди «Про трудову діяльність і соціальний захист», а також «Про виробничу кооперацію підприємств оборонної галузі», – мають залишитися гарним прикладом декларативності українсько-азербайджанських взаємин. Щоправда вперше в українській історії президент Кучма пожертвував взаєминами з однією з пострадянських держав на користь іншої. Йдеться про Вірменію, яку Леонід Данилович жорстко покритикував за «окупацію 20 відсотків території Азербайджану».

У відповідь задоволений Ільхам Гейдарович похвалив зовнішньо- і внутрішньополітичний курс України та нагородив низкою компліментів економічні стосунки між двома державами: «Товарообіг між нашими країнами зростає. Економіки стають сильнішими… А темпи економічного зростання України та Азербайджану – одні з найбільших у світі». Справжнім монументом незрозумілих економічних стосунків між Києвом і Баку стала підписана угода «Про основні принципи співробітництва в нафтовій галузі». В документі зокрема зазначено, що «азербайджанська сторона надасть Україні можливість придбати нафту у необхідних для української сторони обсягах на коменрційній, недискримінаційній основі для завантаження нафтопроводу «Одеса – Броди». При цьому президенти не змогли назвати, які обсяги каспійської нафти і – найважливіше - коли потечуть до України.

Дуже красномовно, що президент Азербайджану дипломатично заявив про повну політичну підтримку українського нафтогону. За його словами, усі економічні складові нафтової співпраці України та Азербайджану повинні обумовлювати компанії. Натомість президент України чітко висловив сумнів у перспективності нафтогону «Одеса – Броди». Він заявив, що вже 2005 року почне працювати інший азербайджанський нафтогін Баку – Джейхан: «Не треба бути Карлом Марксом чи Фрідріхом Енгельсом, щоб порахувати скільки там треба нафти».

Заява Леоніда Кучми йде чітко у фарватері недавно оголошеної позиції Кабміну про доцільність тимчасового реверсу Одеса-Броди. Висловлювання вітчизняного лідера можна також потрактувати, як підтримку позиції Росії, яка прагне використовувати український нафтогін у зворотному напрямку.

Ще одна тема українсько-азербайджанських перемовин – ГУАМ (об’єднання Грузії, України, Азербайджану і Молдови). За словами Кучми, мета цього регіонального утворення – розвиток транспортних шляхів. «Нам потрібні прямі перевезення. Бо щоб перевезти вантаж через Росію, слід додати дванадцять відсотків». Отож українська багатовекторність далі на коні. Критикуючи Росію за велике транспортне мито, ми водночас даруємо їй подарунки з транспортування нафти. Слід нагадати, що нафтогони – це таж транспортні шляхи і ГУАМ створювали якраз для їхньої диверсифікації. Якщо офіційний Баку не визначить квоти нафти для українського нафтогону, то гріш ціна об’єднанню чотирьох пострадянських деражав загалом і українсько-азербайджанським зокрема.

У середині червня у грузинському містечку Чакві має відбутися черговий саміт держав ГУАМ. Якщо до цього часу четвірка не визначиться щодо майбутнього «Одеса-Броди», то міждержавне об’єднання можна ліквідувати як непотрібне. Адже в наповненні українського нафтогону зацікавлені і Молдова, і Грузія.

Святослав Цеголко

Джерело: proUA

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus