УКРАЇНА

18:19

24.05

Влада

Одеса - не Мукачеве

0

Результат парламентських довиборів в Одесі міг бути іншим, якби окружна комісія визнала недійсним голосування на студентських дільницях. Саме цього домагається один з кандидатів Михайло Бродський.

Інтрига перегонів у 136-му виборчому окрузі почала зникати за тиждень до виборів. Соціологічні дослідження засвідчували перемогу віце-губернатора Одещини Антона Кіссе, та друге місце лідера партії «Яблуко» і водночас об’єднаного кандидата від опозиції Михайла Бродського. У результаті Кіссе переміг, Бродський на фініші прийшов третім, поступившись депутату міськради Одеси Володимиру Рондіну.

Кампанія в Одесі чітко розділила кандидатів на своїх і чужих. До своїх одесити відносили Рондіна та Кіссе, яких підтримував міський і обласний адміністративний ресурс. А до чужих п’ятьох кандидатів із Чернігова та київського Бродського. Головний яблучник, бігборди якого відмовилися вивішувати рекламні компанії, заклеїв усе місто маленькими плакатами, на яких він босоніж іде по трасі. Головний слоган Бродського: «Я йду в Одесу». Після оголошення попереднього результату виборів, містом поширився жарт, що Бродський, потративши усе на кампанію, «босоніж пішов з Одеси». Вранці 31 травня Михайло Юрійович відмовився спілкуватися з пресою і вилетів до Києва.

Більш говірким був Антон Кіссе, у штабі якого повним ходом йшло святкування. В інтерв’ю «proUA» переможець довиборів у 136 окрузі дуже позитивно відгукувався про Бродського. Сам віце-губернатор, на відміну від лідера «Яблука», до кінця ретельно відслідковував рейтинги. Кіссе знав, що перемагає, зрештою як і те, що Бродський не є для нього конкурентом: «Ми вивчили електорат. Бродський не був моїм конкурентом. З самого початку він спробував мене критикувати, проте ми пояснили його людям, що для нас конкурентом є Рондін». Кіссе також вважає, що фактор Бродського дуже позитивно вплинув на всю кампанію: «Бродський оживив округ». Але власної програми на двох місцевих телеканалах, яку Бродський вів сам, кількох тисяч плакатів у місті і шістьох машин із бордами, які 24 години на добу їздили Одесою, виявилося замало.

Ще у понеділок, одразу після оголошення попередніх результатів виборів, Антон Кіссе заявив, що готовий до судових позовів. Випереджуючи події, штаб кандидата від області почав збирати компромат на суперників: «У нас є зафільмовані факти підкупу студентів, яке робили люди Рондіна та Бродського», – повідомили «proUA» у штабі Антона Івановича. За кілька годин після цих слів штаб Михайла Бродського офіційно повідомив, що зафільмував кільканадцять випадків підкупу студентів. «Студенти проголосували так, як потрібно владі», – заявив керівник штабу Бродського Володимир Курінний. За його словами, особливо вражає явка на студентських дільницях. Вона утричі вища, аніж середня по округу. Самі студенти, з якими довелося поспілкуватися, кажуть, що гроші за голоси пропонували усі три фаворити перегонів. «При цьому люди Бродського і Рондіна платили по 20 гривень за голос, а люди Кіссе – по 25», – розповів Антон, студент університету імені Мечнікова.

Коаліція «Свобода вибору» проводила моніторинг на більшості з одеських дільниць. Її координатор Владислав Каськів каже, що на студентських дільницях голосування відбувалося хвилями: «Дільничні комісії були представлені викладацьким складом. А студенти приїздили автобусами і голосували разом». Цікаво, що на кількох дільницях, куди студенти приходили не групами, бюлетені їм не видавали. Серед виявлених порушень – внесення до додаткових списків цілої неіснуючої військової частини, та невнесення до списків багатьох виборців.

«Виявлені порушення не є значними і через них не можна визнати вибори недійсними» – повідомив представник Комітету виборців Олександр Черненко. Зовсім інша позиція у штабі Михайла Бродського. Тут готові боротися за студенські дільниці, «аж до визнання голосування у них недійсним». Щоправда, як зізнаються у штабі, це не допоможе Михайлові Бродському. Для нього це лише означатиме друге місце, натомість скасування результатів у студентських дільницях може вивести на перше місце Володимира Рондіна. Штаб останнього за всю кампанію мало контактував з пресою. А за кілька днів до голосування взагалі «сховав» свого кандидата від телекамер та мікрофонів. «Ми побоюємося провокацій», – прокоментували причину переховування Рондіна у його штабі.

Володимира Рондіна вважають людиною Олександра Ярославського. В Одесі кажуть, що саме за нього «уболівав» голова Центрвиборчкому Сергій Ківалов. Проте, господар 136-го округу відмовився від зовнішнього втручання, й «дозволив» перемогти Антону Кіссе. 2002 року чинний віце-губернатор на цьому ж окрузі поступився Сергію Ківалову.

Спостерігачі за виборами у 136-му окрузі визнають, що головною інтригою 30 травня стали не фальсифікації, а погода. Дощ з ранку до ночі якісно зменшив явку виборців, яка стала безпрецедентно малою. 23 відсотки, – показник, якого не чекав ніхто. Переможець виборів Антон Кіссе зінається, що дощ допоміг йому: «Ми повинні визнати, що дощ не привів на дільниці багатьох виборців наших конкурентів». Чи не найбільше від цього постраждав Володимир Рондін, електоратом якого вважалися люди середнього віку. Дощова погода легко змінила усі прогнози у другому ешелоні списку. Завдяки їй один з аутсайдерів гонки комуніст Микола Копит на фініш прийшов четвертим.

Вибори у 136-му окрузі стали технічно досконалішими. Уперше за подіями на п’яти дільницях можна було спостерігати в інтернеті. Телеапаратуру для цього надав канал «Академія», який вважають близьким до голови ЦВК. Сам Сергій Ківалов мало не щогодини спілкувався у прямому ефірі з головою окржкому Олександром Купріяновим. Постійні заяви обох про «відкритість та прозорість одеських виборів» тільки наштовхнули спостерігачів на висновок, що вибори тут стали показовими. Ківалов продемонстрував, що ЦВК вміє організовувати вибори і, за його ж висловом, «не допустить мукачівського сценарію».

Святослав Цеголко, Київ-Одеса-Київ

Джерело: proUA

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus