УКРАЇНА

13:10

21.06

Влада

Мукачеве. Годі сподіватися спокою?

0

Пізно ввечері 28 травня повідомили, що Ернест Нусер, обраний у квітні цього року на довиборах мером міста Мукачевого Закарпатської області, добровільно подав у відставку. Заява Нусера стала несподіванкою для багатьох.

Соціал-демократи (об’єднані), котрі підтримували кандидатуру Нусера на противагу кандидатурі нашоукраїнця Віктора Балоги, занадто багато сил і коштів затратили на просування свого кандидата. Посада міського голови Мукачевого для соціал-демократів є справді стратегічною: не маючи Мукачевого, вони не зможуть почувати себе впевнено в підконтрольному їм Закарпатті. Саме з огляду на це, відставка Ернеста Нусера є нелогічною.

Нагадаємо, що після обрання Нусера міським головою Мукачевого «Наша Україна» заявила про численні порушення під час виборів. Безкрай на виборчих дільницях, погроми, влаштовані невідомими, «особи з карною зовнішністю», звезені з різних куточків України, фальсифікації, зникнення бюлетенів – це лиш незначний перелік того, що мало місце в Мукачевому близько місяця тому. Нусер похапцем склав присягу – в той день значна частина членів міської ради бойкотувала нового мера і не з’явилася на складання присяги. Було зрозуміло, що після цього новому мерові доведеться непереливки.

Унікальність Мукачевого в тому, що тут дуже потужні позиції має народний депутат Віктор Балога. Свого часу Балога вже був мером Мукачевого – 1998 року він переміг на «мерських» виборах за підтримки СДПУ (о). Потім Віктор Іванович став губернатором Закарпатської області і розірвав стосунки із СДПУ (о). З 2000 року Балога підтримує тісні взаємини з Віктором Ющенком. 2002 року він балотувався на мера Мукачевого і переміг, але оскільки одночасно Віктор Іванович пройшов у Верховну Раду за списками «Нашої України», то був змушений відмовитися від посади мера. Далі були довибори, на яких переміг близький до В. Балоги Василь Петьовка. Потім – відставка В. Петьовки за рішенням суду і за допомогою Указу Президента. Далі – нове висування В. Балоги...

Соціал-демократи стверджують, що Віктор Балога – це не просто політик, а підконтрольна йому фірма «Барви» - не просто фірма. Начебто, Балога – великий закарпатський мафіозі, а його фірма – це справжній картель сіцілійського типу. Не беруся стверджувати, скільки в таких заявах правди, але те, що Віктор Іванович – людина більш ніж впливова у Мукачевому – факт. Тут Балогу поважають і бояться, слово Балоги для багатьох – закон. І тому Нусеру довелося добряче відчути, що то воно таке – працювати у ворожому оточенні.

Нусер заявляє, що в нього здали нерви і він під тиском змушений був заявити про відставку. Відразу ж поширилася інформація про те, що невідомі тиснули на сина Нусера і погрожували іншим членам родини. Мовляв, людина не витримала.

Одночасно можна говорити про інші причини, які спонукали Ернеста Ернестовича до такого радикального кроку.

По-перше, 19 травня у справу навколо Мукачевого втрутився Президент. Виступаючи в Інституті стратегічних досліджень, він пообіцяв особисто розібратися в ситуації навколо виборів і зробити правильні висновки. Тим паче, що справа мала розглядатися Парламентською асамблеєю Ради Європи. Так сталося, що Кучмі знову стали подавати знаки уваги європейські і світові структури (чого тільки варте запрошення Кучми на самміт НАТО!). Та й прем’єр-міністрові під час його візиту до Брюсселю не забули натякнути, що в Європі добре знають про існування містечка за назвою «Мукачеве». Ситуацію треба було рятувати, і Кучма, мабуть, дав доручення підготувати для нього справді об’єктивний матеріал про результати мукачівських подій. І готувати його було доручено певно що не Адміністрації Президента. Зверніть увагу: відставка Нусера відбулася відразу після засідання Ради національної безпеки й оборони України. Питання Мукачевого там не розглядалося, але хто може гарантувати, що РНБОУ не підготувала для Президента розширену доповідь про Мукачеве? Тим паче що у Володимира Івановича Радченка і його команди останнім часом є тертя із СДПУ (о).

По-друге, відставка Нусера стала попередженням наступних подій. Швидше за все, Президент має наміри визнати результати виборів у Мукачевому недійсними і запровадити в місті президентське правління – це вже практикувалося в Одесі і Ялті. У випадку заповавдження прямого президентського правління Нусер мусів би піти у відставку з ганьбою. Тому довелося грати на випередження.

Уся ця ситуація засвідчує, що останнім часом істотно похитнулися позиції і СДПУ (о) в цілому, і Віктора Медведчука особисто. Відставка Нусера – це шах Медведчуку, адже Нусер став мером Мукачевого за допомогою двох сил – соціал-демократів, що зосередили у своїх руках необмежений адмінресурс, і підприємця Івана Чубірка, що, будучи родичем Медведчука, узяв на себе «технологічну» частину проекту. Швидше за все, найближчим часом ми станемо свідками відставки й голови президентської Адміністрації.

А стосовно мера Мукачевого... Е. Нусер, підписуючи заяву про відставку, висловився проти того, щоб міського голову обирали між 2004 і 2005 роками. Мовляв, мукачівцям треба дати відпочити від політики. А це значить, що соціал-демократи визнають свою поразку і діють за принципом Соломона: раз неможливо встановити, чия дитина, то треба її вбити. Ще одні вибори в Мукачевому для СДПУ (о) можуть стати втратою і Закарпаття, і впливу в Києві. Отож – хай місто не дістанеться нікому!

Андрій Моржковський

Джерело: proUA

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus