УКРАЇНА

02:20

28.05

Влада

Чи можна протиснутися у двері ВТО вчотирьох?

0

Рішення вступати до ВТО «єдиним пакетом» говорить про те, що Україна втрачає щонайменше 4-5 місяців, хоча, на думку представників дипломатичних місій, Київ міг би одержати місце у ВТО вже восени цього року.

Однією з головних несподіванок останнього тижня стало рішення України, Росії, Бєларусі і Казахстану погоджувати вступ до Всесвітньої торговельної організації (ВТО).

Подібна стратегія цілком вписується в попередні кроки офіційної Москви. Кремль зацікавлений у стримуванні переговорних темпів України і Казахстану з рештою світу. Причин цього декілька.

По-перше, у випадку вступу Києва до ВТО раніше за РФ росіяни будуть змушені починати переговори з українцями. І Київ міг би отримати істотні важелі впливу на позицію Росії в ряді питань, зокрема енергетичної політики.

По-друге, процес узгодження дозволить Кремлю, по суті, контролювати розвиток економічних відносин України з іншими країнами. Тому, імовірно, нинішнє рішення глав держав викликає негативну реакцію з боку країн-членів самої ВТО. Таке припущення зумовлене тим, що стратегію «командного вступу» раніше не використовувала жодна країна. Адже тим самим нівелюється суверенність кожної з країн в очах ВТО. Тому такий крок, імовірно, буде розцінений світовою громадськістю як підпорядкування України «імперській» стратегії Москви. Відтак у черговий раз під ударом виявиться євроатлантичний курс України.

Для Бєларусі політика узгодження вступу до ВТО означає збереження стабільності внутрішнього ринку. Очевидно, що у випадку вступу України і Росії до ВТО Мінськ опиниться у найбільш невигідному становищі. Найперше тому, що в умовах збереження нинішнього керівництва Бєларусі шансів на успішні переговори із Заходом, у тому числі і з питання вступу до ВТО, в офіційного Мінська немає. По-друге, вступ Росії й України до ВТО змусить ці країни переглянути економічні відносини з Бєларуссю.

При цьому не викликає сумнівів, що умови ВТО в цьому випадку домінуватимуть над договорами ЄЕП, оскільки як Київ, так і Москва надаватимуть перевагу збереженню позицій на світовому, а не на регіональному ринку. Таким чином, з одного боку, у теперішніх умовах Мінськ буде економічно «підтягуватися» до більш розвинених країн, а з іншого боку - гальмувати їхнє власне просування за рахунок створення «пробок» у переговорному процесі.

«Пакетна» стратегія вступу до ВТО, безумовно, дасть бонуси в переговорах Росії, але решта країн їх навряд чи отримають. Крім того, беручи до уваги залежність Бєларусі від офіційної Москви, Кремль може використовувати Бєларусь, щоб заблокувати або загальмувати низку рішень в рамках процесу узгодження .

За таких умов цілком очевидно, що узгоджувальний процес жодною мірою не буде впливати на терміни вступу до ВТО Росії, але не решти країн ЄЕП. На користь цього говорить хоча б той факт, що Москва розуміє безнадійність таких спроб для Бєларусі в найближчі 5-7 років і не ставитиме вступ до ВТО в залежність від інших країн-партнерів. Таким чином, узгоджувальний процес вступу до ВТО буде використовуватися лише для того, щоб раніше від Росії ніхто до ВТО не вступив.

Саме по собі рішення розглянути вступ «четвірки» до ВТО «єдиним пакетом» на запланованій у вересні-жовтні зустрічі глав держав ЄЕП говорить про те, що Україна втрачає щонайменше 4-5 місяців, хоча, на думку представників дипломатичних місій, Київ міг би одержати місце у ВТО вже восени цього року.

Анатолій Баронін

Джерело: proUA

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus