УКРАЇНА

12:59

21.06

Влада

Індусам сниться «Криворіжсталь»

0

Якщо LNM не вдасться домогтися змін в умовах приватизації «Криворіжсталі», цілком ймовірно, що індійці підуть на спроби заблокувати приватизацію.

Не просто собі пристрасті розпалюються довкола приватизації українського металургійного гіганта «Криворіжсталь». Це й не дивно, адже приватизаційний лот є найдорожчим за всю історію України.

До процесу долучилися іноземні компанії, зокрема скандально відомий індійський LNM Group. З перших слів представників LNM стало зрозуміло, що група має наміри усіма доступними їй методами домогтися мети – купівлі «Криворіжсталі».

Останнім часом стає очевидним, що політика великих транснаціональних компаній спрямована на отримання контролю над усіма стратегічно важливими підприємствами України. Унаслідок держава поступово втрачає можливість контролювати ситуацію в цілих галузях національної економіки. Так, приміром, теперішня нафтова криза в країні багато в чому обумовлена монополією російського капіталу в сегменті нафтопереробної промисловості України. Металургійний комплекс – не виняток.

Першою іноземною компанією, яка оголосила про наміри взяти участь у приватизації «Криворіжсталі» стала російська «Сєвєрсталь-групп» в альянсі з люксембурзькою компанією «Arcelor» та індійська «Tata Steel». Слідом за цим 25 травня стало відомо, що до цього списку додалася індійська компанія LNM. Ця компанія недавно купила найбільший у Польщі меткомбінат PolskieHutyStali і змагається за купівлю ще одного металургійного комбінату в Польщі і Боснії, а також створює потужності в Китаї, має наміри стати однією з компаній, річні потужності якої становитимуть 70-80 млн. тонн. Останнім часом LNM придбала також підприємства в Румунії і Чехії, має підприємства в Індонезії, США, Канаді, Мексиці, Казахстані, Південній Африці, Алжирі, Франції, Німеччині.

Індійсько-британська LNM, яка належить сталевому королеві Лакшмі Мітталу, має наміри усіма способами домагатися участі в приватизації «Криворіжсталі». З цією метою індійці залучили до створення консорціуму американську US Steel Corporation, напевно, щоб на українців відразу нагнати ляку. Фактично це означає можливість тиску на Україну не тільки вищих посадових осіб Великої Британії, але і США.

На вчорашній прес-конференції в Києві представник LNM заявив, що холдинг веде переговори з українським урядом про купівлю «Криворіжсталі» і навіть не розглядає можливості недопуску LNM до купівлі меткомбінату. Однак на сьогодні LNM не відповідає умовам конкурсу з приватизації меткомбінату, тому вона може розпочати спроби тиску на Україну з метою змінити умови.

Якщо LNM не вдасться домогтися змін умов приватизації «Криворіжсталі», які б допомогли їй купити меткомбінат, не виняток, що індуси підуть на спроби заблокувати приватизацію і відтягнути її на більш віддалений період, скажімо, на час після президентських виборів. Для цієї мети LNM не буде особливо перебірлива в методах.

Цікаво, що 17 травня народні депутати Валентина Семенюк, Олександр Турчинов і Олександр Ткаченко внесли до Верховної Ради постанову з пропозицією призупинити продаж 93,02% акцій «Криворіжсталі». Автори постанови №2405-15-П про припинення приватизації «Криворіжсталі» пояснюють свої мотиви тим, що умови конкурсу гарантують перемогу тільки одному потенційному покупцеві - консорціумові «Інвестиційно-металургійний союз» (ІМС), у которий входять «Інтерпайп» Віктора Пінчука і СКМ Рината Ахметова. Невідомо, чи є простим збігом спільність позиції LNM і української опозиції, що до цього настільки інтенсивно не блокувала приватизаційні процеси, чи індійсько-британська компанія знайшла можливість відстоювати свої інтереси у Верховній Раді.

Формування і використання лобі серед посадових осіб іноземних держав уже стало звичною тактикою роботи LNM. Група LNM/Ispat часто бере участь у приватизаційних конкурсах у країнах, що розвиваються, а також Європі і Південній Америці. Цікаво, що значна частка приватизаційних конкурсів, у яких брала участь LNM/Ispat була пов’язана з голосними скандалами, навколо порушення вимог договорів, недотриманням інвестиційних планів, сумнівних контрактів з політиками, великими дотаціями на передвиборні кампанії і «гонорарами» для консультантів.

Прикладів такої тактики провадження бізнесу за час існування даної компанії набралося чимало. Так, наприклад, у Казахстані після придбання LNM меткомбінату «Казмет», зчинився скандал у зв’язку з тим, що даній компанії вдалося одержати підприємство не без допомоги з боку деяких чиновників. Подібна ж ситуація спостерігалася й у Румунії під час приватизації меткомбінату. Тоді громадськості стало відомо, що інтереси LNM активно лобіював британський прем’єр Тоні Блер, що у своєму листі переконував румунського главу виконавчої влади у необхідності продати підприємство скандально відомій корпорації. Нідерландська газета «Телеграф» писала про те, що опозиція «Її Величності» звинувачувала партію Блера в одержанні від Лакшмі Міттала досить великого внеску в партійну касу.

Однак найбільш свіжим прикладом скандалу є приватизація польського метпідприємства Huta Czestochowa. Нагадаємо, що під час приватизації цього підприємства LNM явно поступалася за всіма параметрами українській корпорації ІСД, звернулася до польського віце-прем’єра Єжи Хауснера з проханням модифікувати свою пропозицію, уже після того як приватизаційний конкурс завершився. Більш того, дана компанія зовсім незрозумілим чином одержала право на проведення виняткових переговорів на покупку меткомбіната. Подібна позиція польського вищого чиновницького ешелону була подвійно несподівана, з огляду на той факт, що конкурсна комісія одноголосно проголосувала за пропозицію української корпорації ІСД.

Таким чином, зважаючи на те, що LNM явно не проходить за умовами конкурсу приватизації українського металургійного гіганта, їй залишається лише один тактично можливий крок - усіма можливими засобами блокувати приватизацію підприємства. Подібний крок дасть змогу створити для себе необхідні умови, планомірно критикуючи ФДМ та уряд у «неєвропейському підході» до приватизації. Природно, подібна позиція наштовхнеться на серйозну протидію з боку найбільших вітчизняних бізнесменів Віктора Пінчука і Рината Ахметова, що мають дуже серйозні наміри щодо «Криворіжсталі». Хто виграє сутичку за флагман вітчизняної металургії - залишається поки нез’ясованим. Однак уже зараз очевидно, що найбільший приватизаційний процес може виявитися і найбільш скандальним.

Ігор Марко

Джерело: proUA

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus