УКРАЇНА

18:50

20.05

Влада

Ні кроку назад. Позаду - Багдад

0

Поза сумнівами: ситуація в Іраці ставатиме щодалі напруженішою, а бойові зіткнення українських миротворців з повстанськими силами - інтенсивнішими.

Голосування у Верховній Раді про виведення військ з Іраку окреслило майбуття українського контингенту на найближчі півроку. Після невдалого розгляду п’яти законопроектів про повернення українських миротворців на батьківщину, представники компартії заблокували трибуну. Внаслідок чого загроза блокади роботи ВРУ стає абсолютно реальною, оскільки раніше фракція КПУ попереджала про наміри заблокувати роботу парламенту доти, допоки не буде ухвалено рішення про виведення українського контингенту з Іраку.

У цілому ситуація залишається неоднозначною. Це засвідчило і голосування, у якому навіть опозиційні фракції не продемонстрували єдності. Цікаві й певні розбіжності в оцінках позицій фракцій Ю.Тимошенко (БЮТ) і М.Рудьковського (СПУ). Так, за словами Ю.Тимошенко, її фракція в повному складі голосувала за виведення військ з Іраку. Тоді як М.Рудьковський заявив про те, що «за» виведення ладні голосувати «частина» народних депутатів від БЮТ. Така розбіжність пояснюється тим, що при розгляді питання ВРУ працювала в закритому режимі. За повідомленнями окремих народних депутатів, у перебігу обговорення не було опубліковано жодних секретних даних, а отже, приводу оголошувати засідання закритим не було.

З іншого боку, закрите засідання дозволило «завалити» розгляд законопроектів, тому що дало змогу депутатам голосувати, не дивлячись на співчленів по фракціях. Очевидно, це й стало причиною «часткового» голосування б’ютівців і представників «Нашої України».

У переддень президентських виборів виведення українських сил з Іраку не вигідне і представникам екс-більшості, і опозиції. Почасти тому, що саме по собі питання про перебування українських миротворців в Іраці - запорука стабільних відносин Києва і Вашингтона. Падіння рейтингу Дж.Буша і зростання невдоволення серед американців безупинними втратами коаліційних сил зміцнює залежність Білого Дому від союзників. Виведення іспанських військ підлило олії у вогонь, підірвавши позиції Сполучених Штатів на Близькому Схід. Своєю чергою спроба української еліти з обох таборів заручатися підтримкою і лояльністю Вашингтона на виборах 2004 року вимагає «заморожування» питання до листопада.

Технологічно в останні три дні Президент вкотре продемонстрував виконання Україною зобов’язань перед коаліцією, заявивши на підставі рішення ВРУ про те, що він не підтримує виведення українських миротворців з Іраку. Особливо важливо, що така заява відбулася на тлі перебування в Україні екс-президента США Дж.Буш-старшого. Крім того, він ще раз заявив про опозицію, як про прихильницю виведення військ з Іраку, що мало бути негативно сприйнято країнами коаліції. Найперше заява була спрямована насамперед США, що традиційно підтримують опозиційні сили в Україні.

Подібну стратегію й було продемонстровано в стінах ВРУ. Здавалося б, за очевидним технологічним ходом приховано спробу відтягнути ускладнення стосунків Київ-Вашингтон до виборів. Не викликає сумнівів, що ситуація в Іраку буде напружуватися й надалі, а бойові зіткнення українських миротворців з повстанськими силами будуть лише інтенсивнішими. Тим паче, що аналіз сучасної ситуації в цій країні дає підстави гадати про більш тісний альянс шиїтів і суннітів, - а отже про єдину, консолідовану партизанську війну. Крім того, день у день збільшується ймовірність введення України в зону терористичної діяльності радикальних організацій ісламського спрямування. У такій ситуації втрати українського контингенту зростатимуть.

Це розуміють і в Адміністрації Президента, і у ВРУ. Зайвий раз це підтверджує те, що блокування трибуни ВРУ здійснює саме КПУ, яка має найбільшу кількість точок дотику з владою. У день розгляду питання інформагентства публікують опитування громадської думки, відповідно до якого 43% миротворців проти залишення Іраку. Здавалося б, ефектний технологічний хід щодо поступового підведення Верховної Ради до ухвалення рішення про виведення військ з Іраку, ймовірно, має й іншу сторону медалі.

В останні дні опозиція активно порушувала питання про скасування приватизації «Криворіжсталі». Не виключено, що блокування комуністами трибуни покликане відвернути увагу від «Криворіжсталі» і затягти процес розгляду цього питання.

Хай там що, а питання про перебування українського контингенту в Іраці зависло в повітрі, очевидно, до листопада-місяця. Змінити ситуацію спроможні лише випадки тероризму в самій Україні або значні втрати серед миротворців. І той, і інший сценарії - малоймовірні, що дає підстави припускати: український контингент залишиться в Іраці на невизначений термін.

Анатолій Баронін

Джерело: proUA

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus