УКРАЇНА

06:26

28.05

Влада

Буш знову смакуватиме “котлету по-київськи”

0

Нафта і зброя – це головні товари, видобуток і виготовлення яких у всьому світі лобіюють Буші.

Сьогодні ввечері до Києва з приватним візитом прибуде 41-ий президент Сполучених Штатів Джордж Герберт Вокер Буш. Тринадцять років тому він вже відвідував Україну. 1 серпня 91-го Буш-старший виступив у Верховній Раді і закликав український парламент не поспішати з проголошенням незалежності.

Той рік був переможним для США. Після 42-денної операції “Буря в пустелі”, рейтинг американського президента злетів до позначки у 80 відсотків. Проте більшість американських урядовців дивилася з острахом на розпад Союзу. Втрата головного ворога у холодній війні стала несподіванкою для США. А найнеприємнішим стало усвідомлення того, що ядерний арсенал СРСР розпадеться принаймні на чотири частини.

Саме тому Джордж Буш до останку намагався підтримувати радянського лідера Михайла Горбачова у його зусиллях зберегти СРСР. Промова американського лідера у стінах Верховної Ради коштувала йому пізніше голосів української громади у США, яка сприйняла висловлювання чільного Американця з осудом. Виступ Буша-старшого ввійшов до історії під назвою «Chicken Kiev Speech» («слабкодуха», «полохлива» промова). Уже після референдуму в Україні 1 грудня 1991 року США висували низку вимог для визнання України як незалежної держави. Ультимативною була вимога позбутися ядерної зброї. Лише коли стало остаточно очевидним, що СРСР припиняв своє існування, США визнали Україну (25 грудня 1991 року). Дипломатичні взносини було встановлено 3 січня 1992 року.

“Котлета по-київськи” від Буша

1 серпня 91-го Джордж Буш разом з дружиною Барбарою, повертаючись після московських переговорів, відвідали Київ. Буш привіз чіткий “месидж” про те, що Сполучені Штати не готові до підтримки надто “імпульсивних кроків”, які можуть призвести до не передбачуваних наслідків.

Двадцятихвилинна промова починалася американським трактуванням походження назви Україна: “держава на кордоні поміж Заходом і Сходом”. “Сьогодні ваші люди вчаться свободі... Я приїхав сюди, щоб сказати вам: “Ми підтримуємо боротьбу у цій великій країні за демократію та економічні реформи”. Після цього Буш пояснив тодішній американський принцип – підтримка центру і розвиток стосунків з республіками. При цьому США чітко задекларували підтримку цілісності Радянського Союзу : “Ми не намагатимемося збирати переможців чи тих, хто програє у боротьбі між республіками чи центром та республіками. Це ваша справа, це не справа Сполучених Штатів”.

“Дехто закликає Сполучені Штати обирати між підтримкою Президента Горбачова і підтримкою незалежно-налаштованих лідерів СРСР. Я вважаю, це не правильний вибір. Щиро кажучи, президент Горбачов досяг великих результатів у політиці гласності, перебудові ці та демократизації... Ми підтримуватимемо тісніші стосунки з Радянським Урядом Президента Горбачова. Але ми також високо цінуємо нові реалії життя в СРСР. І тому, як федерація, ми хочемо покращення стосунків з Республіками”.

Після того Буш вибачився за лекторські нотки у своїй доповіді і розповів парламентарям УРСР, що таке свобода по-американському. “Коли американці кажуть про свободу, вони звертаються до права кожної людини жити без страху щодо свавілля уряду”. Буш цитував апостола Павла і пояснював, що свобода – це перш за все “толерантність”. Свобода не може процвітати на пригнобленні меншин. Сумним нагадуванням про це, як сказав американський президент, для нього став Бабин Яр, який він відвідав якраз перед виступом у Верховній Раді.

“Проте свобода – це те саме, що незалежність. Американці не підтримають тих, хто шукає незалежності задля того, щоб змінити довго триваючу тиранію на місцевий деспотизм. Вони не допомагатимуть тим, хто сприяє самовбивчому націоналізму, який базується на етнічній ненависті”.

Останні речення, які й дали назву цілій доповіді, на довгі роки затаврували Буша-старшого як україноненависника. Українська громада у США, яка традиційно вважалася республіканським електоратом 1992 року, навіть після визнання Вашингтоном незалежності Києва проголосувала за висуванця Демократичної партії, маловідомого губернатора штату Арканзас Білла Клінтона.

“Ми розуміємо, що ви не можете здійснити усі реформи за ніч... Угода 9+1 дає сподівання, що Радянські Республіки об’єднаються у ширшій автономії” та більшій політичній, соціальній, культурній і економічній взаємодії.

Після закінчення холодної війни Вашингтон продовжував ставити на один центр – Москву. Демократична адміністрація Клінтона дотримувалася такого ж принципу, до 1997 року не вельми посягаючи на територіальні впливи далеко не демократичної Росії.

Джордж Буш-старший сьогодні

Цього року йому виповниться 80. Одразу після поразки 1992 року Джордж Буш сказав крилатий фразу: “Почекайте, коли на арену вийдуть мої сини”. Сьогодні один з них губернатор штату Флорида, інший – 43-й президент США. Буш має чим пишатися. Сьогодні він формально відійшов від політики, проте є активним радником обох синів.

У своїй книзі “Війна сім’ї Бушів” відомий французький дослідник Ерік Лоран описав механізм, за яким родина двох президентів заробляє собі на життя. Нафта і зброя – це головні товари, видобуток і виготовлення яких по всьому світу лобіюють Буші. Ерік Лоран стверджує, що усі нафтові компанії США серед головних союзників мають республіканців. Саме ця партія послідовно виступає за “відвойовування нафтових ринків у Перській Затоці”. Достатньо нагадати, що Буш-старший працював у нафтовій компанії «Carlyle Group», Буш-молодший – в «Harkins Oil», чинний віце-президент Дік Чейні – в «Halliburton Oil», радник президента з питань національної безпеки Кондоліза Райс має зв’язки в «Exxon» і «Техасо», а главу Пентагона Дональда Рамсфельда вважають близьким до нафтової компанії «Occidental».

Американська преса називає групу «Carlyle» – Pentagon Inc. Її очолює колишній глава оборонного відомства Френк Карлуччі. Сьогодні компанія займається постачанням Пентагону танками, літаками та ракетами. Джордж Буш-старший співкерівник одразу кількох компаній в межах цієї групи. За словами Еріка Лорана, Carlyle часто замовляє у нього лекції, середня вартість яких 100 тисяч американських доларів.

Святослав Цеголко

Джерело: proUA

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus