УКРАЇНА

00:39

26.04

Влада

Нові «об’єднані»

0

В об’єднаної групи «Народовладдя» + «Демократичні ініціативи» - непогані перспективи. Якщо, звичайно, внутрішні протиріччя не підірвуть групу зсередини

Щодня в парламенті нові й нові сюрпризи. Не встигли експерти відкоментувати перспективи об’єднання фракції НДП із групою депутатів-членів ПППУ, як у парламенті було оголошено про новий проект: дві депутатські групи, «Народовладдя» і «Демократичні ініціативи», заявили про злиття воєдино. Відтепер замість 16 «ініціативних демократів» і 16 прихильників ідеї народовладдя в парламенті буде діяти єдина збірна солянка.

Що ж стоїть за ідеєю об’єднання двох груп в одну?

По-перше, варто зазначити, що обидві групи можуть вважатися жертвами процесу, що завершився створенням групи «Центр». Із обох груп вийшло чимало депутатів, що поставило і «Демініціативи», і «Народовладдя» фактично на межу виживання. 16 багнетів у парламенті погоди не роблять. Поки сяк-так існувала парламентська більшість, можна було усередині цієї самої більшості витягати «золоті акції» і йти на кулуарні домовленості з Адміністрацією Президента. Тоді маленькі мобільні фракції були виправдані. Зараз замість двох таборів у парламенті утворилося три, роль власника «золотої акції» розігрується між «Центром» і НДП. І для того, щоб впливати на політику всередині цього політичного конгломерату, що все ще гордо самоназивається «більшістю», необхідно нарощувати м’язи.

Другу причину можна пошукати у хитких віднедавна позиціях Степана Гавриша – координатора парламентської більшості. Останнім часом він не тільки є одним із відповідальних за провал політичної реформи – він ще може позбутися й посади координатора парламентської більшості. Через одну просту причину: невдовзі нічого буде координувати. Фракція «Демініціатив» усередині неоднорідна. Там присутній чинник братів Ярославських і близьких до них депутатів (Галієв, Сандлер, Салмін та ін.). Ярославські давно вже скептично дивляться на Гавриша і його спроби ефективно керувати групою. Гавриш мав був заручитися чиєюсь підтримкою. Аж ось питання – чиєю? З безлічі варіантів союз з Богданом Губським є найбільш вигідною формою мар’яжу.

Богдан Губський останнім часом також багатенько втрачав. По-перше, його фракція перестала бути впливовою. По-друге, Губський рідко створював інформаційні приводи, що дозволило говорити про зниження активності і впливу Губського на українську політику. По-третє, подейкують про зростання напруженості між Губським і його колишнім партнером по бізнесу Віктором Медведчуком. Чи так це – невідомо.

Новостворену фракцію очікують серйозні випробування. Наприклад, незрозуміло, як себе поведе Олександр Ярославський «з братією». Відомо, що в Ярославського й у Губського інтереси перетинаються в одній географічній точці – у Черкасах. Точніше, у Черкаській області. А ще точніше – в аграрному секторі. «Укрсиббанк» є фактичним власником черкаського заводу «Азот». За деякими відомостями, «Укрсиб» контролює близько 80% ринку українських мінеральних добрив, що дозволяє істотно впливати на агробізнес.

Губський також виявляє зацікавленість в аграрному бізнесі, а в Черкаській області в нього – традиційні адміністративні апетити. Принаймні, доходять чутки про бажання Губського поставити на посаду губернатора області лояльну до себе людину – соціал-демократ Льошенко його мало задовольняє.

Джерела, близькі до Богдана Губського, нещодавно повідомляли, що Ярославський зі своєю групою збирався залишити «Демініціативи» і перейти до групи «Центр». Що ж, це цілком ймовірно. У такому разі існує можливість поповнити ряди «Демініціатив» + «Народовладдя» за рахунок народних депутатів, що можуть перейти у фракцію з Народно-демократичної партії і СДПУ (о).

Якщо ж Ярославський залишається – отже: конфлікт між ним і Губським вичерпано і вони дійшли компромісу. Аграрний сектор, мабуть, поділено, і в нову фракцію можна чекати припливу депутатів із фракції Аграрної партії України.

Нові перестановки в парламенті створюють загрозу урядові: фактична відсутність більшості і змін конфігурації парламентського «більшості» може призвести до того, що незабаром деякі депутати будуть ініціювати перегляд або навіть ліквідацію угоди про парламентсько-урядову коаліцію. А це – своєю чергою – може стати формальним приводом для відставки уряду або істотних змін у кадровому складі уряду.

Компроміс між Губським і Ярославським може призвести до ще одного цікавого моменту: у політичних колах в останні півроку говорять про можливу участь Богдана Губського як кандидата на президентських виборах. Якщо це так, то Ярославський (раніше прогнозувався як можливий «спонсор» Володимира Литвина) може проспонсорувати Губському частину витрат на виборчу кампанію. І вже точно на паях з Губським спробує створити якийсь блок чи партію під вибори 2006 року. Знову ж – якщо дійдуть компромісу.

Чинник Ярославського може істотно допомогти Губському вийти на впливові російські бізнес- і політичні кола. Адже відомо, що Ярославський уміє лобіювати інтереси росіян, а ті вміють пам’ятати добре.

Губський може допомогти Ярославському в інший спосіб: у Богдана Володимировича тісні зв’язки із силовими відомствами, зокрема подейкують про непогані стосунки Губського із секретарем РНБОУ Володимиром Радченком і міністром оборони Євгеном Марчуком. А який олігарх не мріє про союз із силовиками?

Важливий момент: і в Губського, і раніше в Ярославського відзначали тісні контакти із СДПУ (о). Останнім часом ці контакти стали менш помітними – і Ярославський, і Губський знайшли пряму дорогу до кабінету Леоніда Кучми, в обхід кабінету Віктора Медведчука. Якщо співробітництво з Адміністрацією Президента й існує – то це поверхневе співробітництво. Губський, радше, не виконує прямих вказівок Медведчука, а тільки приймає до відома й інформує про плани. Так самісінько, як і Ярославський.

В об’єднаної групи «Народовладдя» + «Демократичні ініціативи» - непогані перспективи. Якщо, звичайно, внутрішні протиріччя не підірвуть групу зсередини – занадто вже багато різновекторних інтересів, занадто вже багато амбіцій у депутатів, які становлять групу.

Сергій Цоколенко

Джерело: proUA

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus