УКРАЇНА

06:04

28.05

Влада

Спілка двох

0

З огляду на наявність спільного ворога і в Кінаха, і в Пустовойтенка – Віктора Медведчука з його СДПУ (о) – можна спрогнозувати, що невдовзі до хору критиків глави АПУ приєднаються щонайменше ще два голоси.

Кожному відомі приклади з життя, коли закохані сваряться, розлучаються, а потім, за якийсь час знову починають жити разом. І новий шлюб стає міцнішим і здоровшим за попередній. Це порівняння мимовільно виникло після того, як 12 травня було оголошено про підготовку входження до фракції Народно-демократичної партії групи народних депутатів, які раніше входили до складу фракції «Трудова Україна і Партія підприємців і промисловців України». Іншими словами, «люди Кінаха» вирішили об’єднатися з «людьми Пустовойтенка» і створити нову фракцію.

Що ж стоїть за цим об’єднанням?

Варто нагадати, що свого часу, до 99-го, Валерій Павлович Пустовойтенко й Анатолій Кирилович Кінах дуже тісно співпрацювали: обоє входили до керівництва Народно-демократичної партії, обоє працювали в о дин час в уряді, обоє були рівновідалені в оточенні Президента від Президента... Але після президентських виборів 1999 року Кінах раптом почав дистанціюватися від НДП.

9 лютого 2000 року Анатолій Кінах створив власну політичну партію – Партію промисловців і підприємців України. Одночасно він виходить з Народно-демократичної партії, хоча, як заявляв сам Кінах, він залишив безліч активних зв’язків із НДП. Керівництво Народно-демократичної партії, природно, поставилося до такого кроку Кінаха негативно. Газета “Україна і світ сьогодні”, що перебувала під виразним впливом НДП, писала про ПППУ (називаючи її СДПУ (пп)): “Партії типу СДПУ(о) або СДПУ(пп) можуть запропонувати нашим громадянам на майбутніх виборах маловтішний вибір: або авторитаризм у поєднанні з обмеженою бюрократичною олігархією, або бюрократичну олігархію в поєднанні з обмеженим авторитаризмом”.

Зрештою, проіснувавши менше року в режимі „вільного плавання”, партія Кінаха пішла на блокування з Народно-демократичною партією. Блок Кінаха – Пустовойтенка не мав конкретних політичних результатів. Хіба що Валерій Пустовойтенко на короткий час повернувся у виконавчу владу – Анатолій Кінах запропонував йому посаду міністра транспорту у своєму уряді. У 2002 році оба політики опинилися в блоці „за єдину Україну”. Валерій Пустовойтенко став народним депутатом, Анатолій Кінах (у той час – прем’єр-міністр) від депутатського мандата відмовився, і після своєї відставки восени 2002 року офіційних посад не займав, хоча з політики не пішов.

Середовище Народно-демократичної партії неодноразово звинувачувало Анатолія Кінаха в тісних зв’язках із СДПУ (о) і в тім, що він виконує політичне замовлення соціал-демократів. Однак останні кілька місяців циркулює інформація, що між Кінахом і Медведчуком пробігла чорна кішка. Чому? Не відомо, але Кінах помітно дистанціювався від Медведчука. Експерти кажуть, що причиною стали якісь неузгодженості щодо бізнес-схем, застосовуваних на одному із запорізьких підприємств...

Водночас „непонятки” визначилися і у стосунках Кінаха і середовища партії „Трудова Україна”. Те, що в середині квітня розпалася єдина фракція, – досить красномовне. Один істотний момент: у нещодавньому інтерв’ю Сергій Тигипко, лідер ТУ, навів приклад народного депутата Я.Сухого, котрий, нібито, давно хотів перейти в „трудову Україну”, але оскільки в цьому середовищі був присутній (хоча й побічно) чинник Кінаха, утримувався від такого кроку і спокійно вичікував момент у фракції СДПУ (о).

Активізація діяльності Валерія Пустовойтенка, що спостерігається останнім часом, привела Анатолія Кінаха до необхідності шукати спілки з колишнім партнером по всіх можливих коаліціях. Цікаво, що і Кинаха, і Пустовойтенка експерти називають серед можливих кандидатів на посаду Президента України на майбутніх виборах. Цілком ймовірно, що угода про блок передбачає той момент, що обоє політиків повинні домовитися – хто з них йде у президенти, а хто погоджується на менш значиму роль.

Але це – на перспективу. Наразі ж перед Кінахом і Пустовойтенком постали більш приземлені завдання. Наприклад, депутати-представники ПППУ (а їх близько 9 ) навряд чи зможуть найближчим часом створити власну фракцію. Водночас фракція НДП зменшилася і будь-який конфлікт у середовищі НДП (а зараз визначилося щонайменше три конфліктних поля) може призвести до розколу фракції і до її саморозпуску. Таким чином, і Кінах, і Пустовойтенко зацікавлені в спільній парламентській діяльності й у координуванні лобістських зусиль.

З огляду на той факт, що фракція НДП останнім часом займала щоразу більш самостійну позицію, дистанціюючись від координаційного центру в парламентській більшості, можна припустити, що спілка НДП із ПППУ, особливо за наявності чинника групи „центр”, може створити широке поле, яке сприяє зміні структури парламенту. Зрештою парламентська більшість може перетворитися на ситуативну, а фракції типу НДП+ПППУ і „центр” зможуть дієво маневрувати між двома мега-группами, домагаючись для себе найбільших вигод і істотно впливаючи на ті чи інші рішення. Той факт, що фракції НДП і „центр” 12 травня голосували за визнання мукачівських виборів недійсними (себто, виступали в одній команді з опозицією), свідчить багато про що.

Ще один момент: чинник союзу з Кінахом істотно зміцнює внутрішнє становище самого Пустовойтенка, якому останнім часом доводилося витримувати конкурентну боротьбу за лідерство то з Євгеном Кушнарьовим, то з Анатолієм Толстоуховым. Пустовойтенко, що тривалий час не міг продемонструвати конкретні результати діяльності своєї партії, крім декларативних намірів і голосних, але порожніх акцій, тепер може похвастати реанімованим союзом із ПППУ.

З огляду на наявність спільного ворога як у Кінаха, так і в Пустовойтенка – Віктора Медведчука із його СДПУ (о) – можна спрогнозувати, що незабаром до хору критиків глави АПУ приєднаються щонайменше ще два голоси. Зважаючи на те, що оба політики вхожі до кабінету Леоніда Кучми, ці голоси можуть бути й почуті. Чи не задля цього задумувався союз?

Сергій Цоколенко

Джерело: proUA

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus