УКРАЇНА

12:43

20.06

Влада

Януковичу вручили ношу Медведчука

0

Останнім часом і депутати, і експерти почали говорити про можливу відставку голови Адміністрації Президента Віктора Медведчука. Поки що розмови залишилися розмовами, але сама їхня поява – вже доволі симптоматична.

Перші пробоїни Медведчука

Після не результативного для влади голосування за конституційну реформу, розвалу парламентської більшості, виборів мера Мукачевого деякі аналітики припустили, що незабаром лідер СДПУ(о) може бути відправлений у відставку.

Утім, риску в цьому питанні підвів Президент України Леонід Кучма, який в інтерв’ю тижневикові «2000» заявив про те, що він проти кадрової революції і до атак на президентський апарат ставиться «по-філософськи». Водночас, незважаючи на таку, здавалося б, досить вагому підтримку дій В.Медведчука, Л.Кучма зазначив, що в нього залишається «право приймати рішення» з цього питання, що можна розцінити як момент попередження голові адміністрації Президента.

Голосування 8 квітня 2004 року активізувало відразу декілька «осередків проблем» у взаєминах Верховної Ради та адміністрації Президента.

По-перше, провал конституційної реформи змусив більшість висунути як «єдиного» кандидата на президентські вибори найбільш рейтингового політика від влади, а саме чинного Прем’єр-міністра В.Януковича.

По-друге, більш чітким став давній антагонізм між Володимиром Литвином і Віктором Медведчуком. Невдале голосування багато в чому було обумовлено позицією спікера, який до кінця дотримувався політики «озброєного нейтралітету».

По-третє, під час голосування особливо яскраво проявилося роздратування значного числа позафракційних депутатів, які на знак протесту проти постійного тиску з боку адміністрації Президента не голосували за конституційну реформу. Найбільш чітко позицію позафракційних депутатів висловив народний депутат Олександр Волков, який прямо заявив про те, що Президентові настав час звільняти Віктора Медведчука.

По-четверте, голосування окреслило певні протиріччя усередині найближчої до влади (після СДПУ/о/) парламентської фракції – «Регіони України». Більшість представників «донецької» групи, які контролює Прем’єр-міністр В.Янукович, голосували за реформу, проте деякі народні депутати, які прийшли в «Регіони України» уже після створення фракції, голосували проти, в основному через особистісний чи економічний антагонізм із головою адміністрації Президента.

Успіхи Медведчука

Невдале голосування принесло і певні дивіденди голові адміністрації. Насамперед воно показало, що робота, проведена з СПУ і КПУ, цілком себе виправдала. Досить вдале (причому для обох сторін) співробітництво на ниві конституційної реформи голови адміністрації Президента і лідера СПУ Олександра Мороза може перерости в тісне співробітництво двох партій на президентських чи парламентських виборах. Імовірність такого варіанта поки гіпотетична (соціалісти його взагалі категорично заперечують), однак цілком забувати про нього не варто.

Крім того, у невдалому голосуванні для Медведчука є один великий і по суті єдиний плюс. Він полягає в тому, що зараз відповідальність за проведення реформи фактично покладена на Прем’єр-міністра України В.Януковича, який, як «єдиний» кандидат, має довести її до логічного завершення. При цьому не варто забувати про те, що стартові позиції в Прем’єра в рішенні цього питання суттєво нижчі, ніж у Медведчука, коли він тільки приступав до реалізації реформи.

Слід зазначити, що Янукович досить формально зможе вплинути на процес внесення змін до Конституції України, тому що в нього може просто не вистачити часу для переговорів із усіма ключовими суб’єктами більшості. Тому, радше, Янукович буде проводити переговори з провладними фракціями через голову адміністрації Президента, використовуючи випробувані методи тиску і стимулювання. А це, своєю чергою, дасть змогу Медведчуку одержати реальні важелі впливу на Прем’єра. Не треба також забувати і про те, що подейкують в депутатському середовищі, нібито Медведчук очолюватиме центральний виборчий штаб «єдиного» кандидата від більшості, що ще більше дозволить йому впливати на главу уряду, вимагаючи від нього «післяпрезидентських гарантій».

Також не можна однозначно оцінювати вплив мукачівських подій на позиції голови адміністрації Президента. З одного боку, влада (в особі СДПУ/о/) домоглася перемоги свого кандидата. З іншого - вибори мера Мукачевого набули широкого негативного міжнародного резонансу, і навіть український парламент ухвалив постанову з рекомендацією скасувати вибори.

Вибори мера Мукачевого фактично посприяли тимчасовому відродженню співробітництва опозиційної «трійки» у складі «Нашої України», БЮТ і СПУ. Позиція останньої досить показова, тому що вона, в принципі, чітко засвідчила, що соціалісти розглядають адміністрацію Президента як свого союзника винятково в питанні проведення конституційної реформи. Ще більш показовим є голосування у Верховній Раді за проект постанови, яким Президентові рекомендувалося звільнити В.Медведчука від займаної посади в зв’язку з мукачівськими подіями.

Утім, якщо навіть найближчим часом Верховна Рада рекомендує Л.Кучмі звільнити голову Адміністрації Президента, він навряд чи піде на це, тому що, по-перше, це буде свідчити про те, що тиск на Президента вдався, по-друге, суперечитиме останнім заявам Президента з приводу роботи своєї адміністрації. По-третє, особистісні, економічні і партійні інтереси Л.Кучми і В.Медведчука багато в чому збігаються, і Президент не хоче залишитися без ефективного «кризового менеджера». По-четверте, В.Медведчук користується підтримкою частини російських політичних кіл, що підтвердив його недавній візит до Росії. Нарешті, сьогодні серед більшості експертів існує думка, що Медведчуку немає рівнозначної заміни на тій посаді, яку він займає.

Новопризначений голова адміністрації Президента України просто не встигне ефективно провести президентські вибори і вирішити низку інших завдань, серед яких також залишається і вирішення проблеми конституційної реформи. Крім того, навряд чи зараз знайдеться політик, який захоче прийняти на себе весь негатив влади і критики з боку опозиційних і частини провладних політичних сил.

Разом з тим, якщо Президент зважиться звільнити В.Медведчука, то це дасть змогу суттєво знизити негатив стосовно чинної влади, тому статися це може, найімовірніше, незадовго до президентських виборів.

Ігор Рейтерович, БФ «Співдружність»

Джерело: proUA

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus