УКРАЇНА

10:52

28.05

Влада

Війни сателітів

0

Відкинувши патетику, спробуємо розібратися, що ж стояло за переходом Хмельницького і Миримського в зовсім не найбільш популярну фракцію в парламенті.

Верховна Рада перейшла в нову стадію і нову якість. Тепер переходи того або іншого депутата із фракції у фракцію розглядаються не у вузько меркантильному, а в політичному ключі.

За хиткості парламентської більшості, нечіткості контурів більшості і опозиції, за відсутності єдиного координуючого центру та в умовах жорсткої підкилимної боротьби радівських «бульдогів», перехід одного або двох депутатів у ту або іншу фракцію загрожує істотно змінити ситуацію в українському політичному бомонді: вчорашні аутсайдери можуть перетворитися в лідерів і навпаки.

Найбільш масовий вихід депутатів із фракцій спостерігався у березні-квітні 2004 року: він спричинив структурні зміни всередині фракції Партії «Трудова Україна» і Партії промисловців і підприємців України. Фракція припинила своє існування як цілісність. Крім того, виникла абсолютно нова політична сила – група за назвою «Центр». І якщо до цього депутатів, які залишали лави своєї фракції, звинувачували в користі і гонитві за довгим доларом, те тепер дедалі частіше звинувачення проти відступників базуються на ідеологічних або ще більш складних глибинних моментах.

11 травня з’явилося повідомлення про те, що депутатську групу «Народовладдя» залишили відразу два депутати – Василь Хмельницький і Лев Миримський. Обидва депутати заявили про своє бажання увійти в групу «Народний вибір». До слова, у середині квітня «Народний вибір» вкотре опинився на межі розвалу – після виходу з групи народного депутата Віктора Бойка, котрий перейшов у «Центр», у ній залишилося тільки 13 осіб, що, згідно з регламентом, мало привести до розпуску групи. Наразі група віддалилася від небезпечної перспективи – чисельність групи збільшилася до 15 депутатів.

Звичайно, лідер групи Микола Гапочка уже заявив, що перехід двох депутатів у «Народний вибір» - це «свідчення авторитетності групи в депутатських колах, поваги депутатів до принципів, які вона відстоює». Відкинувши патетику, спробуємо розібратися, що ж стоїть за переходом Хмельницького і Миримського в зовсім не найбільш популярну фракцію в парламенті.

Очевидно, перехід двох депутатів варто пов’язувати в першу чергу з тими політичними і економічними процесами, що відбуваються останнім часом в Україні.

По-перше, у квітні 2004 року справдилося пророкування багатьох експертів, які стверджували: Віктор Пінчук (народний депутат і за сумісництвом зять Президента) почне самостійну гру і для цього може задіяти два політичних проекти: а) власну фракцію в парламенті і б) власну політичну силу (партію, блок). Після розвалу фракції ТУ+ПППУ Пінчук заявив про вихід з партії «Трудова Україна», однак залишився у фракції. Тоді в парламентських кулуарах говорили про те, що Пінчук може зробити ставку на зміцнення «Народного вибору» - контроль над фракцією з боку Пінчука був відчутним – у першу чергу через близьких особисто до нього депутатів Юлію Чеботарьову, Віктора Кирилова і Миколу Баграєва, а також через губернатора Луганської області Олександра Єфремова, котрий також впливає на частину особового складу групи і є «людиною Пінчука».

По-друге, у квітні Віктор Пінчук і підприємець Ринат Ахметов заявили про створення «економічної Антанти» на базі структур Пінчука («Інтерпайп») і Ахметова (СКМ). Об’єднання спочатку стосувалося тільки одного проекту – заводу «Криворіжсталь», на який претендували обидві структури. Але в принципі після вдалого укладення союзу експерти почали говорити про можливість українського варіанта «об’єднання вугілля і сталі» (на початку 50-х років саме «європейське об’єднання вугілля і сталі» стало основою, на якій розвивалися європейські інтеграційні процеси – аж до створення ЄС). Останнім часом у пресу просочилася інформація про те, що Пінчук разом з Ахметовим планують перевести під спільну юрисдикцію не тільки «Криворіжсталь», але й ряд інших об’єктів – наприклад «Азовсталь» і навіть «Запоріжсталь».

Народний депутат Василь Хмельницький був відомий саме як представник металургійного лобі. Його ім’я чітко асоціювалося із «Запоріжсталлю». Крім того, Хмельницький тісно зав’язаний на російські бізнес- і політичні структури. Хмельницького вважають щасливцем і улюбленцем Людмили Миколаївни Кучми. Щоправда, останнім часом його становище трохи похитнулося – особливо після програшу на останніх парламентських виборах двох політичних проектів – Партії зелених і партії «Жінки за майбутнє». Обидва проекти фінансував Хмельницький. Сам Василь Іванович пройшов до парламенту в результаті довиборів в одному з округів у Запорізькій області. Якийсь час аналітики говорили про зближення Хмельницького і близьких до нього людей із соціал-демократичним середовищем, однак останнім часом заговорили про те, що Хмельницький знову подружився з Віктором Пінчуком.

Навіщо Хмельницький Пінчуку? Очевидно, чутки про швидкий прихід на «Запоріжсталь» тандема Пінчук – Ахметов небезпідставні. І саме Хмельницький, котрий знає всю специфіку і всі схеми, що їх використовує «Запоріжсталь», стане посередником у просуванні тандема до контролю над підприємством.

Ситуація з Левом Миримським дещо інша. Один з найбільш популярних кримських депутатів, Лев Юлійович також відомий як людина, яка контролює значну частину кримської економіки і авторитетна в політичному середовищі. Миримський є одним з факторів впливу на політичне і громадське життя півострова. Під час виборчої кампанії Лева Юлійовича його округ був заклеєний плакатами з гаслом: «У Ватикані – папа римський, а в Криму є Лев Миримський». Криейтори і іміджмейкери не дуже помилилися, визначаючи значення і вагу Миримського. Проте відомо, що саме за посередництвом Миримського Віктор Пінчук поширив свій вплив на Крим. Очевидно, найближчим часом у Криму може початися новий переділ власності, у якому планує взяти участь і Віктор Пінчук.

Цікава тенденція: Віктор Пінчук поступово збирає свою «гвардію» і намагається перетворити «Народний вибір» у більш активну і дієву депутатську групу, у ще один центр прийняття рішень. Особливо цікаво те, що у «Народний вибір» входять переважно мажоритарники («білою вороною» у цій політичній тусовці виглядає Юлія Чеботарьова, котра пройшла в парламент за списками «За єдину Україну» у порядку ротації). І саме «Народний вибір» постійно позиціонує себе як групу, яка захищає права мажоритарників. Саме ця група домагається перегляду законодавства про вибори на користь збереження мажоритарної системи. І, як кажуть деякі представники депутатського корпуса, немає нічого неможливого – закон про вибори можуть переглянути.

Крім того варто звернути увагу на той факт, що останнім часом катастрофічна ситуація склалася в «Народовладді» - на сьогодні там залишилося 16 депутатів. Група тане на очах. І невдовзі – цілком можливо – вона опиниться на межі розпуску. Те, що групу вважають сателітарною щодо фракції СДПУ(о) (з огляду на тісні взаємини між Богданом Губським і Віктором Медведчуком), додає ситуації певної пікантності: виходить, що між соціал-демократами (об’єднаними) і тандемом Пінчук – Ахметов почалася прихована війна?

До відкритого протистояння навряд чи дійде, але ситуація нагадує середньовічні історії, коли монархи начебто укладали мирні договори, водночас примушуючи своїх васалів воювати з васалами суперника. В принципі, мирний договір не порушували, але виникала ситуація «ні миру, ні війни».

Те саме й зараз. Пінчук має право заявити: «Я тут ні до чого! Це – не моя фракція». І формально він буде правий. Але тільки формально! Есдеки можуть зректися причетності до «Народовладдя» - і теж будуть праві. І теж формально. Адже лідер групи Богдан Губський ніколи не був членом СДПУ(о). Конфлікт нібито переводиться в поле з’ясування відносин між Гапочкою і Губським – мовляв, хто кого і навіщо переманював. Однак усі розуміють, хто і за ким стоїть.

Отже, перехід стався. Пінчук зміцнив свої позиції в «народному виборі» і зміцнив «Народний вибір» двома депутатами. Тепер у нього з’явився ще один політичний інструмент. Ось тільки в якій сфері, якою мірою і для чого він буде використовуватися?

Андрій Моржковський

Джерело: Андрій Моржковський

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus