УКРАЇНА

16:33

20.05

Влада

HUTA CZESTOCHOWA. Тендер помер - хай живе тендер!?

0

Один з найскандальніших і найодіозніших приватизаційних конкурсів за останній час у Східній Європі, гадаємо, виходить на новий виток. Йдеться про скасування конкурсу з продажу металургійного комбінату Huta Czestochowa S.A урядом Польщі – скасування, яке юридично не має права на існування.

З огляду на події, до ухвалення даного рішення польську виконавчу владу підштовхнули кілька чинників. По-перше, активна позиція української сторони, що всіма можливими засобами в правовому полі домагалася перегляду нелегітимного рішення про вибір LNM за інвестора Huta Czestochowa.

По-друге, підтримка української позиції президентом Польщі Олександром Кваснєвським. Нагадаємо, що кількома днями перед тим глава держави заявив про підтримку української ІСД у питанні приватизації меткомбінату Huta Сzеnstосhоwа S.A.

По-третє, внутрішньополітичний чинник. Сьогодні діяльністю чиновників Польщі зацікавилася польська прокуратура. Показово, що віце-міністр Державного майна Польщі в уряді Міллера - Анджей Шараварський, за інформацією «Gazeta Wyborcza», іде у відставку. Нагадаємо, що саме Анджей Шараварський є одним з активних учасників скандалу навколо приватизації польського метпідприємства Huta Czestochowa.

Так, у лютому міністерство держмайна Польщі визначило переможцем приватизаційного конкурсу з продажу меткомбінату Huta Czestochowa групу LNM, незважаючи на те, що тендерна комісія одноголосно (7 голосами) рекомендувала визначити за інвестора українську корпорацію ІСД. Тоді, коментуючи рішення міністерства Анджей Шараварський назвав українську компанію «випадковим інвестором». Подібна позиція польського державного чиновника навряд чи була не мотивованою з боку LNM. Так раніше Анджей Шараварский був помічений ще в декількох скандалах. Як от, під час приватизації металургійного холдингу Polskie Huty Stali, що виробляє до 70% сталі в Польщі, до одного з учасників конкурсу - американської US Steel, звернувся представник фірми Inveks, котрий запропонував заплатити йому визначену суму за перемогу в приватизаційному конкурсі. При цьому, представник компанії Inveks посилався на віце-міністра держмайна Анджея Шараварського. Як і цієї весни, переможцем приватизаційного конкурсу з продажу PHS наприкінці минулого року став концерн LNM. Сам Шараварський руками і ногами відхрещувався від скандалу навколо PHS і спростовував будь-які обвинувачення на свою адресу.

Природно, з урахуванням того, що з 1 травня Польща стала членом ЄС, подібні скандальні фігури в уряді Польщі не можуть позитивно позначитися на іміджі нового учасника Євросоюзу. Будемо сподіватися, що всі подальші дії навколо приватизації Huta Czestochowa будуть більш прозорими і зрозумілими, хоча саме рішення польського уряду про проведення нового конкурсу зрозумілим не назовеш, радше – дивним і досить сумнівним.

Своїм рішенням кабінетЛ.Міллера, що вже пішов у відставку, зробив ведмежу послугу новому урядові, а, може, навіть, підклав свиню. З юридичної точки погляду, оголошення нового конкурсу може бути піддано ревізії і навіть оскаржене в суді. Однією з численних причин подібного розвитку подій є той факт, що термін для перемовин про купівлю меткомбінату Huta Czestochowa у концерну LNM збіг ще наприкінці березня. Відповідно до приватизаційних процедур, польський уряд мав був розпочати переговори з іншим учасником конкурсу – корпорацією ІСД, але він цього не зробив, а просто скасував конкурс. З огляду на активно мусовану в Польщі версію про приватний інтерес Шараварського в перемозі LNM, такий розворот подій, відверто кажучи, виглядає закономірним бажанням польських чиновників залишити LNM шанс на взяття Huta Czestochowa у новому конкурсі. Однак, таке бажання аж ніяк не привід з ним погоджуватися. Очевидно, саме з цієї причини українська корпорація, що, по суті, вперше в історії України домоглася на міжнародному ринку виконання поляками своїх вимог стосовно ревізії процедур і умов проведення конкурсу, була досить стримана в коментарях. Як не крути, а перемогу в неї відібрали – із красивою міною при поганій грі, одначе відібрали і суть справи від цього не змінилася.

Тепер, треба гадати, у ІСД два шляхи: або домагатися анулювання рішення про новий конкурс і проводити перемовини з новим польським урядом на ексклюзивних засадах, або готуватися до нового конкурсу ще раз. У LNM же шлях один – готуватися до нового конкурсу. Природно, для української сторони перше більш переважає, однак, як засвідчує досвід, непередбачуваність Польщі в цьому випадку - понад логікою і прийнятими процедурами. Можливо, прогностичності даному конкурсові додасть факт вступу Польщі до ЄС. Хотілося б повірити, але віриться чогось з натугою. Чогось.

Ігор Марко

Джерело: proUA

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus